Szlak rowerowy został zrealizowany w ramach projektu pn. „Beskidzkie Muzea – transgraniczny szlak rowerowy. Celem projektu jest wzmocnienie możliwości rozwoju turystyki w powiecie krośnieńskim i przygranicznych powiatach słowackich.
Partnerami projektu byli: Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Niski” w Krośnie, Gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka, Krosno, Urzędy Obwodowe Okresów: Świdnik, Stropkow i Humenne.

Trasa rowerowa tworzy pętlę opartą o 21 obiektów muzealnych o randze światowej (Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Andy Warhola w Medzilaborcach, Muzeum Podkarpackie w Krośnie), krajowej (Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Wojskowe i Muzeum Kultury Ukraińskiej w Świdniku: 3 placówki, Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, Muzeum Zamkowe na Kamieńcu, Muzeum Rzemiosła i Muzeum Misyjne w Krośnie, Muzeum Misyjne i Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym) bądź lokalnej (Muzeum Kultury Szlacheckiej – Dwór w Kopytowej, Zabytkowa chyża łemkowska w Olchowcu, Muzeum Wsi w Odrzykoniu, Izba Muzealna w Krościenku Wyżnym, Izba Regionalna w Rymanowie, Muzeum Motoryzacji w Krośnie) .  Szlak prowadzi w większości mało uczęszczanymi drogami lokalnymi o dobrej nawierzchni, przebiegającymi przez najbardziej atrakcyjne tereny powiatu krośnieńskiego oraz okresów: Świdnik, Stropkov i Medzilaborce. Po stronie polskiej szlak jest oznakowany za pomocą  tabliczek kierunkowych, opatrzonych logo „BESKIDZKIE MUZEA“  oraz dużych tablic informacyjnych, przy których umieszczono stojaki na rowery. Po stronie słowackiej wpisuje się w istniejące tam cyklotrasy.
Łączna długość trasy wynosi 321 km, z czego po stronie polskiej 235 km i 86 km po stronie słowackiej. Drogi asfaltowe stanowią 76 % całej długości szlaku, drogi szutrowe i  polne – po 12 %. Cały szlak składa się z 13 tras, przy których napotkać można wiele atrakcji turystycznych.

• Nasz Powiat 3 2017