Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufania15 września 2013 r. na starym cmentarzu w Iwoniczu odbyła się podniosła, patriotyczna uroczystość upamiętniająca 150 rocznicę powstania styczniowego. Z inicjatywy Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia", przy aktywnym współudziale społeczności Gminy Iwonicz-Zdrój, został odrestaurowany pomnik nagrobny Franciszka Ksawerego Wąsowicza, uczestnika Powstania Styczniowego 1863 roku.

Z inicjatywy Iwonickiego Stowarzyszenia został odrestaurowany pomnik nagrobny Franciszka Ksawerego Wąsowicza

 

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zgromadziła liczne grono mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój, kuracjuszy i zaproszonych gości.
W uroczystości uczestniczyli:
Starosta krośnieński - Jan Juszczak,
Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Iwonicz-Zdrój - Bogusław Dmytrak,
Zastępca Burmistrza Iwonicza-Zdroju - Wiesław Polek,
Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" w szerokim składzie z Prezesem Rajmundem Boczarem, który przewodniczył uroczystości oraz wiceprezesami Kazimierzem Twarogiem i Markiem Bliżyckim,
Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu Krośnieńskiego,
Proboszcz Parafii w Iwoniczu - ks. Kazimierz Giera i proboszcz Parafii w Iwoniczu-Zdroju ks. dr Andrzej Chmura, którzy dokonali poświęcenia pomnika,
Chór mieszany Parafii w Iwoniczu pod dyrekcją ks. prał. Kazimierza Piotrowskiego, który wykonał patriotyczne pieśni,
Orkiestra dęta z Iwonicza zapewniająca stosowną oprawę muzyczną,
5 pocztów sztandarowych, które wystawiły ochotnicze straże pożarne z Iwonicza i Iwonicza-Zdroju, Zespół Szkół Publicznych z Iwonicza-Zdroju, Szkoła Podstawowa z Iwonicza i oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Iwonicza-Zdroju.

 

Wartę honorową przy grobie wystawili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu

 

Wartę honorową przy grobie wystawili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu.

Uroczystość rozpoczął przemarsz uczestników z orkiestrą i pocztami sztandarowymi z parkingu przy nowym cmentarzu na stary cmentarz. Po odegraniu hymnu przez iwonicką orkiestrę dętą zgromadzonych przywitał Prezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia" - Rajmund Boczar, który przedstawił ideę odrestaurowania tego właśnie pomnika oraz podziękował za hojność wszystkim darczyńcom, którymi byli w przeważającej większości mieszkańcy Iwonicza i Iwonicza-Zdroju. Sylwetkę Franciszka Ksawerego Wąsowicza na tle epoki przedstawił wiceprezes Stowarzyszenia, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Iwoniczu-Zdroju – Kazimierz Twaróg. Po głęboko historycznym wystąpieniu wiceprezesa, iwonicki chór pod dyrekcją ks. prałata Kazimierza Piotrowskiego pięknie odśpiewał „Pierwszą Brygadę". Następnie uroczystego aktu odsłonięcia pomnika dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju – Bogusław Dmytrak, zastępca Burmistrza – Wiesław Polek oraz Prezes Stowarzyszenia – Rajmund Boczar, a pomnik poświęcili: proboszcz Parafii Iwonicz – ks. Kazimierz Giera wraz z proboszczem Parafii Iwonicz-Zdrój – ks. dr. Andrzejem Chmurą. Na płycie grobu wiązanki kwiatów złożyły delegacje Gminy Iwonicz-Zdrój, Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia" i Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju.
Walor wychowawczy uroczystości potwierdzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju we wzruszających recytacjach poezji powstańczej oraz wyśpiewanych piosenkach. Klamrą spinającą uroczystość był „Marsz Sybiraków" w wykonaniu chóru. Na zakończenie Prezes Rajmund Boczar podziękował organizatorom za przygotowanie, wszystkim uczestnikom za aktywny udział a gościom za uświetnienie uroczystości. Wyprowadzenie sztandarów odbyło się przy dźwiękach marsza granego przez orkiestrę.
Liczny udział mieszkańców i młodzieży szkolnej pokazał, jak ważne w wychowaniu patriotycznym są takie uroczystości, które pozwalają ocalić od zapomnienia naszą narodową historię.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner