W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich realizowany jest projekt „Podróże ze smakiem” – „Tasty travels” skierowany do uczniów ZSGH w Iwoniczu-Zdroju, realizowany od 2014 do 2016 roku w ramach programu Erasmus+ finansowanego z funduszy Unii Europejskiej.

Głównym celem projektu w odniesieniu do uczniów jest zapewnienie im możliwości zdobycia zawodowego, profesjonalnego doświadczenia i wykształcenia na międzynarodowym poziomie, co pozwoli na zwiększenie szans uczestników na zatrudnienie poprzez zdobycie nowych umiejętności, w tym językowych zawodowych, wiedzy i doświadczenia, a także wpłynie na wyrównywanie ich szans życiowych i na rynku pracy.
Dobór krajów i doświadczonych organizacji partnerskich pozwala na szczególne ukierunkowanie nauki i praktyki w celu poznania i rozpowszechniania zasad i przepisów charakterystycznej kuchni narodowej i regionalnej. Kuchnia włoska i hiszpańska są znane i cenione w przemyśle gastronomicznym, więc uczeń, który może potwierdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, zwiększa swoje szanse zatrudnienia na rynku pracy, a także na otworzenie własnej działalności gospodarczej.
5 grudnia 2014 był Dniem Włoskim w Gastronomiku poświęconym podsumowaniu I etapu projektu, w którym 13 uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich reprezentujących różne zawody i klasy, pod opieką 2 nauczycieli przez 4 tygodnie odbywało staż zawodowy w 3 i 4-gwiazdkowych hotelach i restauracjach w Bolonii, na północy Włoch. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez uczestników stażu we Włoszech, opowiadającą o tym gdzie byli, co robili, gdzie pracowali, czego się nauczyli, co zwiedzili.

Włochy podróże ze smakiem

Zaproszeni na tę okazję goście honorowi, przedstawiciele władz lokalnych i Rady Rodziców ZSGH, Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Juszczak, Naczelnik Wydziału Oświaty Teresa Kuźniar, Radny Powiatu Stanisław Kenar, Radny Gminy Iwonicz-Zdrój Marek Bliżycki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju Bartłomiej Bykowski i Marta Rygiel, Przewodnicząca Rady Rodziców ZSGH, z zainteresowaniem słuchali relacji uczniów i zachęcali innych do udziału w projekcie.
Wyjazd do Włoch w październiku 2014 był pierwszym z planowanych czterech. Przed społecznością „Gastronomika” jeszcze dwa staże w Walencji w Hiszpanii w lipcu 2015 i kwietniu 2016, i jeden we włoskiej Bolonii we wrześniu 2016r.

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01