1 grudnia odbyła się I sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego V kadencji (2014 – 2018). Inauguracyjną sesję otworzył komisarz wyborczy Arkadiusz Trojanowski, a poprowadził radny senior Stanisław Kenar, do momentu wyboru nowego przewodniczącego. Obrady rozpoczęły się wręczeniem zaświadczeń stwierdzających o wyborze radnych, następnie odbyła się ceremonia ślubowania.

Po przyjęciu porządku obrad wybrano Komisję Skrutacyjną w składzie: Marian Janik, Zenon Fedak (PSL), Teresa Sirko, Dorota Tomasiewicz (PiS), która przeprowadzała wybory i czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Kolejnym punktem był wybór przewodniczącego Rady Powiatu. Stanisław Józefczyk (PiS) zgłosił kandydaturę Andrzeja Krężałka (PiS). Adolf Kasprzyk (PSL) zaproponował Edwarda Nowaka (PSL). W głosowaniu tajnym na przewodniczącego nowej Rady, 12 głosami „za” wybrano Edwarda Nowaka. – Jest to dla mnie wielki honor i zaszczyt – powiedział nowo wybrany przewodniczący dziękując za poparcie. Wiedzę i doświadczenie jakie zdobyłem w swej dotychczasowej działalności samorządowej będę się starał wykorzystać w pracy jako przewodniczący Rady Powiatu. Liczę na pełne wsparcie i współpracę ze wszystkimi. Swojemu poprzednikowi Andrzejowi Krężałkowi podziękował za spokój, rozwagę i kulturę w prowadzeniu obrad.

Dalszą część sesji poprowadził nowy przewodniczący. Następnie radni dokonali wyboru dwóch wiceprzewodniczących. Spośród czterech zgłoszonych kandydatów: Marka Aftanasa (PiS) ,Stanisława Kenara (PiS), Jana Krygowskiego (PSL), Józefa Turka (PSL), wymaganą liczbę głosów otrzymali, Jan Krygowski i Józef Turek.

sesja-inauguracyjna-138 m

Najbardziej oczekiwanym punktem sesji był wybór Starosty Krośnieńskiego. Stanisław Kenar (PiS) zgłosił kandydaturę Jana Juszczaka (PiS), natomiast Kazimierz Gładysz (PSL) zaproponował Adolfa Kasprzyka. Zanim doszło do głosowania kandydaci na stanowisko starosty krótko zaprezentowali się.

sesja-inauguracyjna-141 m

Adolf Kasprzyk mieszkaniec gminy Korczyna, absolwent WSP w Krakowie i Rzeszowie, od ośmiu lat radny powiatu. Pracował jako nauczyciel, od 2001 r. był kierownikiem Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w gminie Haczów. Od 2003 r. kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół w Korczynie. – Posiadam doświadczenie samorządowe, myślę, że zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli mi na pełnienie tej funkcji – mówił.

sesja-inauguracyjna-144

Z kolei Jan Juszczak przyznał, że przyjął propozycję kandydowania na funkcję starosty świadomie i odpowiedzialnie – Czynię to z pełnym przekonaniem i pewnością, że będąc starostą kilku kadencji, poprzez swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętność pozyskiwania środków, przy współpracy z Zarządem III i IV kadencji dokonaliśmy wiele. I to jest dla mnie najlepszą rekomendacją i motywacją do tego aby podjąć się tego zadania po raz kolejny – powiedział, przy okazji dziękując współpracownikom i Zarządowi Powiatu za wsparcie i bardzo dobrą współpracę.

W głosowaniu tajnym Jan Juszczak otrzymał 12 głosów „za”, a jego kontrkandydata poprało 11 radnych. Był to najbardziej emocjonujący i zaskakujący moment obrad, nie tylko dla uczestników, ale również samego zainteresowanego. Po krótkiej przerwie starosta Jan Juszczak powiedział: - Dziękuję za poparcie koleżankom i kolegom z Klubu Radnych PiS, dziękuję komuś, kto uznał, że warto poprzeć mnie swoim głosem, mam świadomość, że była to trudna decyzja. Deklaruję publicznie współpracę ze wszystkimi i mam nadzieję, że będziemy wspólnie działać, jako grupa, na rzecz powiatu krośnieńskiego, a nasze bieżące relacje sprawią, że praca podczas obrad będzie kulturalna i merytoryczna.

Dalsza część sesji przebiegała pod znakiem wyboru pozostałych członków Zarządu. Starosta rekomendował na stanowisko wicestarosty Stanisława Józefczyka, który nie uzyskał wymaganej większości głosów. W drugiej turze starosta zaproponował na stanowisko swojego zastępcy kandydaturę Adolfa Kasprzyka, który zdobył poparcie większości radnych.

Kolejne wybory dotyczyły pozostałych członków Zarządu. Na stanowisko etatowego członka starosta desygnował Andrzeja Krężałka, natomiast na nieetatowych: Monikę Subik (PiS) i Iwonę Stefanik (PS). W głosowaniu tajnym tylko kandydatura Iwony Stefanik otrzymała wymaganą ilość głosów. W drugim podejściu starosta zaproponował ten sam skład osobowy,  ponownie kandydaci nie otrzymali wymaganej większości głosów. W związku z tym, że powtórne głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia starosta złożył wniosek do przewodniczącego rady o zamknięcie sesji i przełożenie punktu dotyczącego wyboru pozostałych członków Zarządu na kolejną sesję.

• sesja inauguracyjna 156.jpg
    sesja inauguracyjna 156.jpg