Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaRadni powiatu wysłuchali informacji na temat aktualnej sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Szczegółowe sprawozdanie na ostatniej sesji (26.06) przedstawił dyrektor placówki Piotr Lenik, który przybył na obrady w towarzystwie dyrektora ds. ekonomicznych Piotra Czerwińskiego i p.o. dyrektora ds. lecznictwa Piotra Jurczaka.

Wynik finansowy za 2013 rok wynosi minus 1.200 tys. zł, jest to lepszy wynik w porównaniu do lat 2012 i 2011. Jednocześnie udało się pozyskać 700 tys. zł z działalności operacyjnej. Jest to pierwszy raz w historii szpitala, kiedy zobowiązania nie rosną, a zaczęły spadać. Największy wydatek to koszty pracy około 73 mln zł. Szpital zatrudnia 1270 pracowników na etat.

 

sesja absolutoryjna

 

Jak wynika z raportu wypracowano zwiększenie kontraktu na przestrzeni dwóch ostatnich lat o 13 mln zł. – W tej chwili nasz kontrakt przekracza 100 mln zł, jednocześnie obniżyliśmy nadwykonania, które stanowią poważne koszty, a niekoniecznie gwarantują zwrot tych kosztów – przyznaje dyr. P. Lenik. Opanowaliśmy nadwykonania do poziomu nie przekraczającego 1 procent. W tym roku kładziemy mocny nacisk na koszt obsługi pacjenta. Idea jest taka, żeby każdy pacjent wypracował jak najwięcej punktów i aby każdy punkt był jak najtańszy – dodaje. Rocznie krośnieński szpital, łącznie z ambulatoriami i przychodniami, obsługuje około 200 tys. osób.
Koszty pracy w roku ubiegłym wzrosły o blisko milion złotych w stosunku do roku 2012. Ze względu na oddanie ogromnego bloku operacyjnego z roku na rok zwiększają się koszty amortyzacyjne.

 

blok operacyjny


Największą inwestycją w roku ubiegłym było oddanie do użytku nowego bloku operacyjnego za blisko 60 mln zł, obejmującego 10 sal operacyjnych, 18 łóżkowy oddział OIOM, nowoczesny budynek. Ponadto szpital dokończył budowę lądowiska, zakończono termomodernizację wszystkich budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza przy ulicy Korczyńskiej i Grodzkiej, zwiększono liczbę miejsc parkingowych, rozpoczęto remonty łazienek i sanitariatów.
Temat wzbudził duże zainteresowanie radnych, którzy mieli wiele pytań i uwag odnośnie funkcjonowania placówki. Wicestarosta Andrzej Guzik pytał o ocenę funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zwracając uwagę na to, że już rok temu były niepokojące sygnały co do jakości pracy SOR-u. Kolejne pytanie dotyczyło czasu oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów, czy na przestrzeni lat kolejki zmniejszają się czy też przeciwnie. – Zdajemy sobie sprawę z mankamentów SOR-owskich, staramy się je poprawiać poprzez wdrażanie różnych rozwiązań . W tej chwili podjęliśmy takie nowoczesne rozwiązanie tzw. TRIAGE – europejski system przyjmowania pacjentów, który będzie wdrażany już w lipcu – informuje dyr. P. Lenik. Polegał on będzie na wstępnym diagnozowaniu i rozdzieleniu pacjentów na trzy grupy: tych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy, którzy mogą oczekiwać na pomoc do 2 godzin i pacjentów ambulatoryjnych. – Zdając sobie sprawę z tych niedostatków, staramy się ciągle wdrażać nowe rozwiązania. Niestety problemem są również ograniczenia kadrowe na tym oddziale – przyznaje dyrektor. Odnośnie kolejek do lekarzy specjalistów, dyrektor wyjaśnił, że prowadzone są analizy dotyczące długości oczekiwania na wizytę w poszczególnych poradniach i są one dostępne na stronie internetowej szpitala. – To wynika z różnych czynników – tłumaczy dyr. Piotr Lenik, między innymi z ze zbyt małego kontraktu z NFZ, ale również z popularności danych poradni. Są poradnie na terenie miasta i regionu, gdzie można dostać usługę dużo szybciej, a mimo to pacjent wybiera krośnieński szpital. To jest problem systemu krajowego opieki zdrowotnej i tutaj jakiekolwiek działania oddolne nie są w stanie rozwiązać tych mankamentów, które występują w ogólnopolskim systemie służby zdrowia.
Wyjaśniając kwestie nadwykonań dyrektor podkreślił, że w roku 2013 nie przekroczyły 1 procenta, Dzięki zastosowaniu kart kontrolnych Shewharta udało się je ograniczyć. Ze 100 procent wykonanych procedur odzyskuje się 50 procent środków.
Wiceprzewodniczący Rady Kazimierz Krężałek ponownie podniósł kwestie związaną z kolejkami do specjalistów, w odniesieniu do poradni kardiologicznej i okulistycznej. P.o dyrektora ds. lecznictwa Piotr Jurczak wyjaśnił, iż krośnieński szpital ma pacjentów z Jasła, Leska, Sanoka czy Gorlic, którzy wpisują się w kolejki i to wydłuża czas oczekiwania. - W Jaśle czy Sanoku na ten sam typ zabiegu czeka się trzy miesiące, a u nas 1,5 roku, ale to jest wybór pacjenta, to chyba świadczy tylko o jakości naszych usług i samej placówce – podkreśla P. Jurczak. To jest walka o wielkość kontraktu, na przestrzeni ostatnich dwóch lat udało nam się ten kontrakt znacząco zwiększyć.
Dyrektor – etatowy członek zarządu Jan Pelczar chciał się dowiedzieć w jakim procencie wykorzystany jest nowy blok operacyjny i czy są prowadzone rozmowy z NFZ w kwestii pracowania na tym bloku za zmiany, aby blok wykorzystany był nie przez 5 godzin, a co najmniej 20. Jak przyznał dyr. P. Lenik szpital w chwili obecnej wykorzystuje 8 sal operacyjnych, bo takie są potrzeby. Szukają również kontrahenta na wynajem pozostałych dwóch sal. Do tematu odniósł się także dyr. P. Jurczak – Planując przez kilka lat wielkość bloku operacyjnego, analizowaliśmy potrzeby wykonania tych zabiegów, które były potrzebne w danym momencie. Gdybyśmy mieli możliwość zniwelowania tej kolejki do niektórych zabiegów, to ten blok pracowałby na okrągło, gdyby NFZ chciał zapłacić. Ale niestety NFZ nie płaci – zaznaczył. My pracujemy zgodnie z kontraktem w związku z tym blok nie jest w pełni wykorzystany. Przy tej wielkości kontraktu wystarczy praca jednozmianowa, ale blok cały czas pracuje, bo większość przypadków staramy się kwalifikować jako ratujące zdrowie i życie, za to NFZ płaci. Nie mamy środków aby zoperować wszystkich na bieżąco w związku z tym, blok nie jest wykorzystany w tej chwili tak jak powinien. To nie są ograniczenia z naszej strony. Nie ma ograniczeń ani kadrowych, ani chęci, ani możliwości. Tylko niestety zoperujemy wszystkich i wpędzimy szpital w olbrzymie koszty i to będzie po działalności szpitala, jako jednostki – tłumaczy P. Jurczak.
- Niestety system zdrowia jest tak skonstruowany, że wszystko opiera się na pieniądzach i można zapomnieć o pieniądzach, myśląc tylko i wyłącznie o pacjentach, ale w rok czasu ten czy inny podmiot nadawać się będzie do komercjalizacji – podsumował dyr. Piotr Lenik. Cały czas trzeba nadzorować, monitorować i myśleć, żeby nie podejmować decyzji które za rok okażą się tragiczne dla danego podmiotu. Na zakończenie dyrektor przedstawił plany na przyszłość dotyczące m.in. budowy nowoczesnego traktu położniczego, aby pacjentki przychodziły rodzić do Krosna. Dyrekcja szpitala liczy, że uda się pozyskać na inwestycję środki zewnętrzne.

 

planowane inwestycje 1

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner