Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 26 czerwca br. w Liceum Ogólnokształcącym w Jedliczu, radni wysłuchali sprawozdań z działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem prowadzącym jest Powiat Krośnieński, za 2013 rok.

sesja absolutoryjna Jurczak

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie Andrzej Jurczak szczegółowo zapoznał radnych z funkcjonowaniem jednostki. SPPR jest wiodącą placówką na terenie powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna, świadczącą usługi zdrowotne w zakresie ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). – Cały rok 2013 był dynamicznym rokiem. Największym uderzeniem w finanse było pozbawienie nas kontraktu na realizację świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z dniem 1 marca 2013 r. – przypomniał dyrektor. Pogotowie straciło na tym około 2 mln zł przychodów, co w sposób generalny zmieniło zarówno zakres wykonywanych świadczeń, jak również sytuację finansową oraz naruszyło ważny dla mieszkańców budowany i realizowany przez lata w miarę spójny system koordynacji pomiędzy tymi świadczeniami, a Ratownictwem Medycznym.
Przychody w roku ubiegłym wyniosły 10 271 499 zł, koszty ponad 10 491 407 zł. Rok jednostka zamknęła stratą w wysokości 219 908 zł. Pomimo trudnej sytuacji finansowej w roku 2013 pogotowie bardzo dużo zainwestowało głównie w budowę Scentralizowanej Dyspozytorni Medycznej (SDM), obejmującej swoim zasięgiem działania powiaty: krośnieński, jasielski, strzyżowski, dębicki i ropczycko – sędziszowski. SDM ma być uruchomiona do końca 2014 roku. W roku poprzednim pogotowie na wszystkie realizowane inwestycje wydało 535 332 zł, w tym wkład własny wyniósł 141 tys. zł. Wiodącą rolę odgrywała polityka finansowa NFZ, który wielkością środków przeznaczonych na kontraktowanie świadczeń medycznych zarówno w zakresie ratownictwa medycznego, transportów sanitarnych w POZ oraz doraźnej pomocy stomatologicznej w chwili obecnej nie pozwala na ustabilizowane funkcjonowanie. W okresie sprawozdawczym ilość wyjazdów karetek przedstawiała się następująco: 2 zespoły specjalistyczne „S" – 2 245 ; 5 zespołów podstawowych „P" – 9 684 i 2 zespoły transportowe – 1 405 wyjazdów. Ponadto w ramach umowy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie przyjęto 1 497 osób doprowadzonych do badań przez KMP w Krośnie. W gabinecie stomatologicznym przyjęto 3 820 pacjentów. Niestety środki przeznaczone przez NFZ na świadczenia stomatologiczne nie pokrywają kosztów funkcjonowania gabinetu.

sesja absolutoryjna Dybalska

Kolejną informację przedstawiła dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Stomatologicznej w Krośnie Anna Dybalska – Guzik. Zakład oprócz działalności leczniczej i konsultacyjnej prowadzi działalność szkoleniową i dydaktyczną. Przychody jednostki wyniosły 1. 500 tys. zł, a koszty 1. 467 tys. zł. Jednostka wypracowała zysk w wysokości 25 tys. zł.
W ramach zakładu funkcjonują poradnie: stomatologia zachowawcza, ogólna, szkolna, ortodontyczna, chirurgii stomatologicznej, poradnia dla niepełnosprawnych w znieczuleniu ogólnym i pracownia RTG.

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01