Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało konferencję poświęconą profilaktyce i promocji zdrowia, w której uczestniczyły przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu krośnieńskiego. Spotkanie przeprowadzono w ramach przyjętego do relizacji przez Zarząd Powiatu Planu Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim na lata 2013-2014.

Ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy i zwiększanie świadomości zdrowotnej na temat chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

konferencja Profilaktyka zdrowotna wicestarosta

Otwierając spotkanie, wicestarosta Andrzej Guzik w imieniu samorządu Powiatu Krośnieńskiego, podziękował za przyjęcie zaproszenia, wyraził wdzięczność za zainteresowanie tak ważną problematyką jaką są choroby nowotworowe, które dotykają nas w coraz większym stopniu. Zachęcając do udziału w kolejnych inicjatywach poświęconych promocji zdrowia, zaapelował, aby Panie przekonując swoich bliskich do korzystania z badań profilaktycznych nie zapominały również o sobie.

konferencja Profilaktyka zdrowotna prezentacja

Na temat wczesnego wykrywania nowotworów u kobiet mówiły lek. med. Aleksandra Stryjowska – Góra i Sylwia Kowal z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Rzeszowie. Niestety statystyki są zatrważające. Jedna na dziesięć kobiet zachoruje na raka piersi. Ta liczba stale rośnie. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najlepszą metodą wczesnego wykrycia nowotwora jest mammografia oraz badanie USG.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Lek. A. Stryjkowska – Góra zachęcała uczestniczki do korzystania z wszelkich możliwych badań, cytologii, testów DNA, HPV, szczepień HPV, ponieważ wczesne wykrycie choroby niemal w 100 procentach daje szanse na całkowite wyleczenie. Panie mogły dowiedzieć się także jakie są najczęstsze czynniki ryzyka sprzyjające zachorowaniu na raka, pierwsze objawy choroby, gdzie można wykonać badania i na czym one polegają.

konferencja Profilaktyka zdrowotna uczestniczki

Druga część spotkania poświęcona była promocji pilotażowego projektu Komisji Europejskiej, którego celem jest wzrost spożycia świeżych owoców i warzyw w wybranych polskich regionach, w tym w województwie podkarpackim. Założenia programu przedstawiła Urszula Cyrynger – koordynatorka projektu. Ideą kampanii jest promowanie i zwiększanie konsumpcji owoców i warzyw. Projekt adresowany jest przede wszystkim do dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zaproszeni goście mogli nie tylko zdobyć cenne informacje jak należy dbać o własne zdrowie i że warto to czynić, ale również uzyskali odpowiedź na wiele nurtujących pytań oraz mogli podzielić się własnymi doświadczeniami.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018