Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaStarostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało konferencję poświęconą profilaktyce i promocji zdrowia, w której uczestniczyły przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu krośnieńskiego. Spotkanie przeprowadzono w ramach przyjętego do relizacji przez Zarząd Powiatu Planu Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim na lata 2013-2014.

Ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy i zwiększanie świadomości zdrowotnej na temat chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

 

konferencja Profilaktyka zdrowotna wicestarosta

 

Otwierając spotkanie, wicestarosta Andrzej Guzik w imieniu samorządu Powiatu Krośnieńskiego, podziękował za przyjęcie zaproszenia, wyraził wdzięczność za zainteresowanie tak ważną problematyką jaką są choroby nowotworowe, które dotykają nas w coraz większym stopniu. Zachęcając do udziału w kolejnych inicjatywach poświęconych promocji zdrowia, zaapelował, aby Panie przekonując swoich bliskich do korzystania z badań profilaktycznych nie zapominały również o sobie.

 

konferencja Profilaktyka zdrowotna prezentacja


Na temat wczesnego wykrywania nowotworów u kobiet mówiły lek. med. Aleksandra Stryjowska – Góra i Sylwia Kowal z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Rzeszowie. Niestety statystyki są zatrważające. Jedna na dziesięć kobiet zachoruje na raka piersi. Ta liczba stale rośnie. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najlepszą metodą wczesnego wykrycia nowotwora jest mammografia oraz badanie USG.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Lek. A. Stryjkowska – Góra zachęcała uczestniczki do korzystania z wszelkich możliwych badań, cytologii, testów DNA, HPV, szczepień HPV, ponieważ wczesne wykrycie choroby niemal w 100 procentach daje szanse na całkowite wyleczenie. Panie mogły dowiedzieć się także jakie są najczęstsze czynniki ryzyka sprzyjające zachorowaniu na raka, pierwsze objawy choroby, gdzie można wykonać badania i na czym one polegają.

 

konferencja Profilaktyka zdrowotna uczestniczki


Druga część spotkania poświęcona była promocji pilotażowego projektu Komisji Europejskiej, którego celem jest wzrost spożycia świeżych owoców i warzyw w wybranych polskich regionach, w tym w województwie podkarpackim. Założenia programu przedstawiła Urszula Cyrynger – koordynatorka projektu. Ideą kampanii jest promowanie i zwiększanie konsumpcji owoców i warzyw. Projekt adresowany jest przede wszystkim do dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zaproszeni goście mogli nie tylko zdobyć cenne informacje jak należy dbać o własne zdrowie i że warto to czynić, ale również uzyskali odpowiedź na wiele nurtujących pytań oraz mogli podzielić się własnymi doświadczeniami.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner