Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufanialogo pl sk

W ramach realizowanego przez Powiat Krośnieński projektu, w partnerstwie z Agencją Rozwoju Rejonu w Śvidniku, pn. „Smaki Pogranicza" Polsko – Słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie turystyki kulinarno – krajoznawczej", odbyły się dwudniowe wizyty terenowe pograniczem polsko – słowackim.

Uczestnikami wyjazdu były osoby z branży hotelarskiej i turystycznej, które uczestniczyły w szkoleniu i warsztatach, mających na celu podwyższenie kwalifikacji oraz wzbogacenie wiedzy na temat turystyki kulinarnej.
Głównym celem wizyt było zaprezentowanie wśród uczestników możliwości pozyskania z obszaru pogranicza produktów tradycyjnych oraz zacieśnienie współpracy z zakresu turystyki po obu stronach granicy.
Wyjazd rozpoczął się w dniu 10 czerwca wizytą w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Dukli, które zostało doposażone w ramach projektu. Po zwiedzeniu schroniska i obejrzeniu filmu promującego walory turystyczne powiatu krośnieńskiego grupa udała się na Słowację.

 

wizyta terenowa skansen

 

Zwiedzanie rozpoczęto od Skansenu – Muzeum Kultury Ukraińskiej, w którym znajdują się najbardziej typowe zabytki architektury ludowej i mieszkalnej w tej części Słowacji.

 

wizyta terenowa muzeum

 

wizyta terenowa samolot

 

W dalszej części programu wizyt uczestnicy zwiedzili Gorzelnie, Historyczne Muzeum Wojskowe, Cerkwie św. Mikulasza, Klasztor na Bukowej Górce. Atrakcją dla uczestników, z racji wykonywanych zawodów, było odwiedzenie gospodarstwa hodowli owiec w Bukovcach, gdzie można było spróbować miejscowych wyrobów.

 

wizyta terenowa degustacja

 

Po powrocie do Polski grupa udała się do Browaru Wojkówka, gdzie zapoznała się z produkcją piwa i funkcjonowaniem zakładu.
Również drugi dzień wycieczki przedstawiał się niezwykle interesująco i obfitował w wiele niespodzianek.

 

wizyta terenowa winnica

 

Niewątpliwie jedną z nich była wizyta w Winnicy Zamkowej w Korczynie przy trasie prowadzącej do ruin Zamku Kamieniec. Przepiękna okolica, południowo – zachodni stok, niezwykle urokliwe miejsce, które wybrali na założenie winnicy Beata Stabryła i Marek Stodółka.

 

wizyta terenowa winnica wszyscy

 

Już w momencie wejścia na teren posiadłości czuć klimat i winiarską pasję gospodarzy. Sama winnica zajmuje blisko hektar. W okazałej winiarni odbywa się produkcja tego szlachetnego trunku, są tam piwniczki do leżakowania i sala degustacyjna.

 

wizyta terenowa szafki

 

Winnica zamkowa, jest przykładem, że dobre wino można wyprodukować również na Podkarpaciu.

 

logo białe tło czarne

 

Wino z Winnicy Zamkowej będzie w sprzedaży już w 2015 r.

 

wizyta terenowa CDS


Następnie grupa prowadzona przez moderatora udała się do Krosna gdzie zwiedziła Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Rzemiosła i Wieżę Farną, z której roztacza się wspaniały widok na krośnieńską starówkę.

 

wizyta terenowa koło


Wizyty terenowe były ostatnim elementem projektu, którego zakończenie planowane jest na koniec czerwca br. Realizacja projektu pozwoliła na wzbogacenie wiedzy o tradycji kulinarnej regionu, a także posłuży zacieśnieniu współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy społecznościami polsko – słowackiego pogranicza. Ponadto przyczyni się do ochrony dziedzictwa kulinarnego oraz kultywowania przez młode pokolenia tradycji regionu.

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner