Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

logo pl sk

W ramach realizowanego przez Powiat Krośnieński projektu, w partnerstwie z Agencją Rozwoju Rejonu w Śvidniku, pn. „Smaki Pogranicza" Polsko – Słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie turystyki kulinarno – krajoznawczej", odbyły się dwudniowe wizyty terenowe pograniczem polsko – słowackim.

Uczestnikami wyjazdu były osoby z branży hotelarskiej i turystycznej, które uczestniczyły w szkoleniu i warsztatach, mających na celu podwyższenie kwalifikacji oraz wzbogacenie wiedzy na temat turystyki kulinarnej.
Głównym celem wizyt było zaprezentowanie wśród uczestników możliwości pozyskania z obszaru pogranicza produktów tradycyjnych oraz zacieśnienie współpracy z zakresu turystyki po obu stronach granicy.
Wyjazd rozpoczął się w dniu 10 czerwca wizytą w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Dukli, które zostało doposażone w ramach projektu. Po zwiedzeniu schroniska i obejrzeniu filmu promującego walory turystyczne powiatu krośnieńskiego grupa udała się na Słowację.

wizyta terenowa skansen

Zwiedzanie rozpoczęto od Skansenu – Muzeum Kultury Ukraińskiej, w którym znajdują się najbardziej typowe zabytki architektury ludowej i mieszkalnej w tej części Słowacji.

wizyta terenowa muzeum

wizyta terenowa samolot

W dalszej części programu wizyt uczestnicy zwiedzili Gorzelnie, Historyczne Muzeum Wojskowe, Cerkwie św. Mikulasza, Klasztor na Bukowej Górce. Atrakcją dla uczestników, z racji wykonywanych zawodów, było odwiedzenie gospodarstwa hodowli owiec w Bukovcach, gdzie można było spróbować miejscowych wyrobów.

wizyta terenowa degustacja

Po powrocie do Polski grupa udała się do Browaru Wojkówka, gdzie zapoznała się z produkcją piwa i funkcjonowaniem zakładu.
Również drugi dzień wycieczki przedstawiał się niezwykle interesująco i obfitował w wiele niespodzianek.

wizyta terenowa winnica

Niewątpliwie jedną z nich była wizyta w Winnicy Zamkowej w Korczynie przy trasie prowadzącej do ruin Zamku Kamieniec. Przepiękna okolica, południowo – zachodni stok, niezwykle urokliwe miejsce, które wybrali na założenie winnicy Beata Stabryła i Marek Stodółka.

wizyta terenowa winnica wszyscy

Już w momencie wejścia na teren posiadłości czuć klimat i winiarską pasję gospodarzy. Sama winnica zajmuje blisko hektar. W okazałej winiarni odbywa się produkcja tego szlachetnego trunku, są tam piwniczki do leżakowania i sala degustacyjna.

wizyta terenowa szafki

Winnica zamkowa, jest przykładem, że dobre wino można wyprodukować również na Podkarpaciu.

logo białe tło czarne

Wino z Winnicy Zamkowej będzie w sprzedaży już w 2015 r.

wizyta terenowa CDS

Następnie grupa prowadzona przez moderatora udała się do Krosna gdzie zwiedziła Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Rzemiosła i Wieżę Farną, z której roztacza się wspaniały widok na krośnieńską starówkę.

wizyta terenowa koło

Wizyty terenowe były ostatnim elementem projektu, którego zakończenie planowane jest na koniec czerwca br. Realizacja projektu pozwoliła na wzbogacenie wiedzy o tradycji kulinarnej regionu, a także posłuży zacieśnieniu współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy społecznościami polsko – słowackiego pogranicza. Ponadto przyczyni się do ochrony dziedzictwa kulinarnego oraz kultywowania przez młode pokolenia tradycji regionu.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg

• nasz powiat lipiec sierpien 2018