W kościele OO. Bernardynów w Dukli najpiękniejsze pieśni kościelne i cerkiewne zaśpiewały chóry z Węgier, Słowacji i powiatu krośnieńskiego.
Piętnaste spotkanie chórów odbyło się w hołdzie dwóm świętym, Janowi Pawłowi II i Janowi z Dukli.

Tegoroczny przegląd rozpoczął Jaśliski Chór Kameralny pieśnią o świętym Janie z Dukli, bowiem tydzień temu odbyły się uroczystości 600 lecia urodzin tego świętego.
Przez cały czas trwania koncertu na ekranie pojawiały się plansze przypominające życie, pontyfikat, twórczość oraz pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny, opatrzone fragmentami przesłań, które Jan Paweł II kierował do wiernych.
W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło sześć chórów.

chór Jaśliski

Jako pierwszy wystąpił Jaśliski Chór Kameralny. Chór powstał w 2010 r. i działa przy Stowarzyszeniu „Na styku kultur" w Jaśliskach. W repertuarze ma utwory różnych epok i stylów, od renesansu po dzieła współczesnych mistrzów. Założycielem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Edyta Wilczek.

chór koloryt

Po raz trzeci w spotkaniu wziął udział chór „Koloryt" z Rymanowa. Chór powstał w lutym 2012 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Dyrygentem jest Iwona Tylka, a kierownikiem artystycznym Stanisław Salomon. Chór śpiewa pieśni patriotyczne, kościelne oraz ludowe.

chór karmel

Następnie najpiękniejsze pieśni ze swojego repertuaru zaprezentował słowacki chór „Karmel",. Chór powstał 36 lat temu, założył go obecny dyrygent Andrzej Nabożny. Śpiewa głównie pieśni kościelne, ale także narodowe i ludowe. Występuje na Słowacji w Polsce i we Włoszech.

chór cantate

W dalszej części wystąpił chór „Cantate" z Iwonicza, który w dukielskich przeglądach występuje od początku. Chór z dużym powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą. Zarówno chór jak i dyrygent, a także kierownik artystyczny ks. prałat Kazimierz Piotrowski otrzymali wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność. W chórze śpiewa członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Stanisław Kenar, który był inicjatorem organizacji tego przedsięwzięcia.

chór chorus

Dukielska publiczność miała okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru „Chorus" z Korczyny. Chór działa przy parafii pw. Św. Józefa Sebastiana Pelczara i Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest także współorganizatorem Przeglądu Kolęd w Korczynie. Dyrygentem jest Stanisław Szostak, a kierownikiem Stanisław Roman.

chór Węgierski

Jako ostatni wystąpił węgierski chór Zgromadzenia Baptystów z Rakoscaby. Chór obecnie liczy 38 członków, ma w swoim repertuarze utwory począwszy od epoki renesansu po współczesne. Chórem dyrygują Peter Kertesz i Zsolt Cseri.
Publiczność brawami nagrodziła wszystkie wystąpienia. Przekazując gratulacje i podziękowania pod adresem każdego z dyrygentów i kierowników chórów, starosta krośnieński Jan Juszczak nawiązał do ważnych rocznic i wydarzeń jakie mieliśmy okazję przeżywać w ostatnim czasie – uroczystości 600 lecia urodzin św. Jana z Dukli oraz beatyfikacji Jana Pawła II. . – Dziękując za obecność, za ten śpiew, życzę aby każdy z tych chórów nadal nas ubogacał i swym śpiewem dostarczał wspaniałych przeżyć. Tak się zdarzyło, że 15 lat temu miałem okazję być tutaj, w tej świątyni na inauguracji tego przeglądu – wspominał starosta. Muszę przyznać, że repertuar z roku na rok jest coraz ambitniejszy, co jest wyzwaniem dla chórów, ale także i dla nas gdyż wymaga koncentracji i znajomości muzyki. Za to wszystko dziękuję i pozostaję w nadziei na kolejne spotkania, a wszystko ku pamięci naszego wielkiego rodaka Świętego Jana Pawła II. Za otwartość i współpracę starosta Jan Juszczak słowa wdzięczności przekazał również ojcom Bernardynom i władzom samorządowym miasta i gminy Dukla.

chóry wszyscy

Dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe Anioły i bukiety kwiatów, które wręczali starosta Jan Juszczak, burmistrz Dukli Marek Górak i ojciec Dobromił.
Na zakończenie wspólnie z chórami wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Barkę".

• nasz powiat lipiec sierpien 2018