Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW kościele OO. Bernardynów w Dukli najpiękniejsze pieśni kościelne i cerkiewne zaśpiewały chóry z Węgier, Słowacji i powiatu krośnieńskiego.
Piętnaste spotkanie chórów odbyło się w hołdzie dwóm świętym, Janowi Pawłowi II i Janowi z Dukli.

Tegoroczny przegląd rozpoczął Jaśliski Chór Kameralny pieśnią o świętym Janie z Dukli, bowiem tydzień temu odbyły się uroczystości 600 lecia urodzin tego świętego.
Przez cały czas trwania koncertu na ekranie pojawiały się plansze przypominające życie, pontyfikat, twórczość oraz pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny, opatrzone fragmentami przesłań, które Jan Paweł II kierował do wiernych.
W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło sześć chórów.

 

chór Jaśliski

 


Jako pierwszy wystąpił Jaśliski Chór Kameralny. Chór powstał w 2010 r. i działa przy Stowarzyszeniu „Na styku kultur" w Jaśliskach. W repertuarze ma utwory różnych epok i stylów, od renesansu po dzieła współczesnych mistrzów. Założycielem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Edyta Wilczek.

 

chór koloryt


Po raz trzeci w spotkaniu wziął udział chór „Koloryt" z Rymanowa. Chór powstał w lutym 2012 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Dyrygentem jest Iwona Tylka, a kierownikiem artystycznym Stanisław Salomon. Chór śpiewa pieśni patriotyczne, kościelne oraz ludowe.

 

chór karmel


Następnie najpiękniejsze pieśni ze swojego repertuaru zaprezentował słowacki chór „Karmel",. Chór powstał 36 lat temu, założył go obecny dyrygent Andrzej Nabożny. Śpiewa głównie pieśni kościelne, ale także narodowe i ludowe. Występuje na Słowacji w Polsce i we Włoszech.

 

chór cantate


W dalszej części wystąpił chór „Cantate" z Iwonicza, który w dukielskich przeglądach występuje od początku. Chór z dużym powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą. Zarówno chór jak i dyrygent, a także kierownik artystyczny ks. prałat Kazimierz Piotrowski otrzymali wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność. W chórze śpiewa członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Stanisław Kenar, który był inicjatorem organizacji tego przedsięwzięcia.

 

chór chorus


Dukielska publiczność miała okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru „Chorus" z Korczyny. Chór działa przy parafii pw. Św. Józefa Sebastiana Pelczara i Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest także współorganizatorem Przeglądu Kolęd w Korczynie. Dyrygentem jest Stanisław Szostak, a kierownikiem Stanisław Roman.

 

chór Węgierski


Jako ostatni wystąpił węgierski chór Zgromadzenia Baptystów z Rakoscaby. Chór obecnie liczy 38 członków, ma w swoim repertuarze utwory począwszy od epoki renesansu po współczesne. Chórem dyrygują Peter Kertesz i Zsolt Cseri.
Publiczność brawami nagrodziła wszystkie wystąpienia. Przekazując gratulacje i podziękowania pod adresem każdego z dyrygentów i kierowników chórów, starosta krośnieński Jan Juszczak nawiązał do ważnych rocznic i wydarzeń jakie mieliśmy okazję przeżywać w ostatnim czasie – uroczystości 600 lecia urodzin św. Jana z Dukli oraz beatyfikacji Jana Pawła II. . – Dziękując za obecność, za ten śpiew, życzę aby każdy z tych chórów nadal nas ubogacał i swym śpiewem dostarczał wspaniałych przeżyć. Tak się zdarzyło, że 15 lat temu miałem okazję być tutaj, w tej świątyni na inauguracji tego przeglądu – wspominał starosta. Muszę przyznać, że repertuar z roku na rok jest coraz ambitniejszy, co jest wyzwaniem dla chórów, ale także i dla nas gdyż wymaga koncentracji i znajomości muzyki. Za to wszystko dziękuję i pozostaję w nadziei na kolejne spotkania, a wszystko ku pamięci naszego wielkiego rodaka Świętego Jana Pawła II. Za otwartość i współpracę starosta Jan Juszczak słowa wdzięczności przekazał również ojcom Bernardynom i władzom samorządowym miasta i gminy Dukla.

 

chóry wszyscy


Dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe Anioły i bukiety kwiatów, które wręczali starosta Jan Juszczak, burmistrz Dukli Marek Górak i ojciec Dobromił.
Na zakończenie wspólnie z chórami wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Barkę".

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner