Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Na ostatniej sesji, która odbyła się 28.05, radni zapoznali się z prezentacją założeń modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce wypracowanego w ramach projektu systemowego. Temat zreferował ekspert Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Adrian Bednarski.

sesja 28 maj referat

– System prawa w Polsce jest skomplikowany. Jeśli obywatele nie rozumieją prawa i nie potrafią z niego korzystać aby móc rozwiązywać swoje problemy, nie mogą czuć się bezpiecznie. Bardzo ważnym narzędziem wychodzącym naprzeciw tym potrzebom jest nieodpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie. Poradnictwo jest rodzajem usług społecznych, polegających na udzielaniu bezpłatnych informacji lub porad, mających na celu rozwiązanie konkretnego problemu prawnego danego podmiotu – informuje A. Bednarski. (projekt do pobrania).
Kolejną informację z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie za 2013 r. przedstawił zastępca dyrektora Paweł Nadziakiewicz.

sesja 28 maj Nadziakiewicz2

Jak wynika ze sprawozdania na koniec grudnia ubiegłego roku w Krośnie zarejestrowanych było 9741 bezrobotnych, stopa bezrobocia wynosiła 18,9%. Wśród ogółu zarejestrowanych bezrobotnych najliczniejszą grupę stanowiły osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz gimnazjalne. Najmniej z zarejestrowanych legitymowało się wykształceniem wyższym. Na koniec roku ubiegłego PUP pozyskał łącznie 316 ofert pracy, z tego 60 to oferty pracy subsydiowanej. Niestety, wśród zarejestrowanych bezrobotnych nasila się zjawisko braku zainteresowania przyjęciem propozycji pracy, stażu lub innej formy aktywizacji.
W okresie sprawozdawczym sporządzono listę zawodów i specjalności, na które istnieje zapotrzebowani na lokalnym rynku pracy. Na tej podstawie opracowano roczny plan szkoleń grupowych ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. Na szkolenia grupowe skierowano 376 osób. Ze szkoleń indywidualnych skorzystało 34 osoby. Ponadto zrealizowano 15 szkoleń zawodowych w ramach projektu „Aktywni na rynku pracy". Ze środków PFRON szkoleniami grupowymi objęto 10 osób niepełnosprawnych.
W 2013 r. z aktywnych form przeciwdziałania bezrobocia skorzystało 1691 osób.
PUP w Krośnie w roku sprawozdawczym realizował różnorodne projekty i programy m.in. „Więcej szans na ziemi krośnieńskiej", „Wysoka jakość usług rynku pracy" oraz „Partnerstwo dla pracy".
Następnie radni wysłuchali sprawozdania z działalności PCPR w Krośnie, w tym z działalności Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej za 2013 r. Zagadnienia szczegółowo omówiła dyrektor jednostki Agnieszka Zygarowicz.

sesja 28 maj Zygarowicz

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie realizuje zadania własne i zlecone powiatowi w zakresie ustawy o pomocy społecznej, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także realizuje programy celowe adresowane do mieszkańców powiatu finansowane ze środków PFRON. PCPR na swoje zadania pozyskuje również środki pozabudżetowe w ramach konkursów ogłaszanych na wspieranie różnorodnych przedsięwzięć w powiecie przez budżet państwa, ale także pozyskuje środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego. Sprawozdanie PCPR za 2013 rok do pobrania

• nasz powiat lipiec sierpien 2018