euroregion karpacki

Wydane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie książki-przewodniki mają za cel przybliżyć turystom polskim i słowackim przyrodniczych oraz zabytkowych „skarbów", które znajdują się na terenie powiatu krośnieńskiego. I po lekturze książek można powiedzieć, że po raz pierwszy w takiej skali zaprezentowano gminy powiatu od strony ich historii, zabytków, natury i... kuchni.

Pierwsza publikacja nosi tytuł „Jadło przepisy kulinarne pogranicza polsko – słowackiego" i zawiera 300 recept jak uwarzyć i upiec wspaniałe potrawy z tego obszaru. Najwięcej z części polskiej, bo aż 240, wyciągnięte z różnych zeszytów, książek, ludzkiej pamięci. O różnych proweniencjach: bojkowskich, łemkowskich, pogórzańskich, doliniańskich, a nawet polskiej kuchni mieszczańskiej, w tym kilka produktów tradycyjnych związanych z dawnymi wyrobami masarskimi i pasterskimi. Lektura obowiązkowa, ale nie na pusty żołądek, dla szefów kuchni przygotowujących regionalne dania w karczmach i restauracjach południa Podkarpackiego.
Kolejna książka to „Przewodnik kulinarno-krajoznawczy po pograniczu polsko-słowackim".

Dobieszyn kapliczkaDobieszyn kapliczka

I tu znów idea skuteczna - prezentacja zabytków sztuki i dzieł przyrody po obu stronach granicy. W przypadku powiatu krośnieńskiego obiekty pogrupowane są gminami, każda wieś i miasteczko mają lokalizacyjną mapkę, dzięki czemu łatwo zlokalizować je na szlaku turystycznym. Lektura publikacji uzmysławia jak olbrzymi, i jeszcze nie w pełni wykorzystany, tkwi potencjał turystyczny w tym kawałku województwa podkarpackiego. Okres czyli powiat Svidnik po słowackiej stronie podobnie zaprezentowano poprzez zabytki – z tym, że w układzie leksykalnym, według alfabetu. Dla wygody turystów dodano jeszcze sporo ciekawych obiektów w jego najbliższym otoczeniu.

Kobylany dwórKobylany dwór

Całość zilustrowana jest setkami zdjęć. Cóż, takiego wydawnictwa jeszcze powiat krośnieński nie miał. I jak to ujął w przedmowie starosta Jan Juszczak:
„Specjaliści od marketingu podkreślają wielką wagę, jaką należy przykładać do promocji turystycznej terytorium, mówią o potrzebie wykorzystania całokształtu posiadanych zasobów, stworzeniu właściwej marki miejsca. W sposób bezapelacyjny udowadniamy, poprzez właśnie tę lekturę, że wizerunek Powiatu Krośnieńskiego jest stabilny mocą jego dziedzictwa kultury. A książka ta jest odpowiednim sposobem komunikacji i promocji.
Lokalną tradycję można przekuć w promocyjny sukces mierzony liczbą zadowolonych turystów. Ten pierwszy przewodnik po Powiecie Krośnieńskim sygnalizuje najważniejsze zjawiska. I skutecznie udowadnia, że potrafimy promować się ze smakiem."

Ustrobna kościółUstrobna kościół

Wydawnictwa powstały dzięki realizacji projektu „Smaki pogranicza: Polsko – Słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie turystyki kulinarno-krajoznawczej".

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01