Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaeuroregion karpacki

 

Wydane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie książki-przewodniki mają za cel przybliżyć turystom polskim i słowackim przyrodniczych oraz zabytkowych „skarbów", które znajdują się na terenie powiatu krośnieńskiego. I po lekturze książek można powiedzieć, że po raz pierwszy w takiej skali zaprezentowano gminy powiatu od strony ich historii, zabytków, natury i... kuchni.

Pierwsza publikacja nosi tytuł „Jadło przepisy kulinarne pogranicza polsko – słowackiego" i zawiera 300 recept jak uwarzyć i upiec wspaniałe potrawy z tego obszaru. Najwięcej z części polskiej, bo aż 240, wyciągnięte z różnych zeszytów, książek, ludzkiej pamięci. O różnych proweniencjach: bojkowskich, łemkowskich, pogórzańskich, doliniańskich, a nawet polskiej kuchni mieszczańskiej, w tym kilka produktów tradycyjnych związanych z dawnymi wyrobami masarskimi i pasterskimi. Lektura obowiązkowa, ale nie na pusty żołądek, dla szefów kuchni przygotowujących regionalne dania w karczmach i restauracjach południa Podkarpackiego.
Kolejna książka to „Przewodnik kulinarno-krajoznawczy po pograniczu polsko-słowackim".

 

Dobieszyn kapliczkaDobieszyn kapliczka

 

I tu znów idea skuteczna - prezentacja zabytków sztuki i dzieł przyrody po obu stronach granicy. W przypadku powiatu krośnieńskiego obiekty pogrupowane są gminami, każda wieś i miasteczko mają lokalizacyjną mapkę, dzięki czemu łatwo zlokalizować je na szlaku turystycznym. Lektura publikacji uzmysławia jak olbrzymi, i jeszcze nie w pełni wykorzystany, tkwi potencjał turystyczny w tym kawałku województwa podkarpackiego. Okres czyli powiat Svidnik po słowackiej stronie podobnie zaprezentowano poprzez zabytki – z tym, że w układzie leksykalnym, według alfabetu. Dla wygody turystów dodano jeszcze sporo ciekawych obiektów w jego najbliższym otoczeniu.

 

Kobylany dwórKobylany dwór


Całość zilustrowana jest setkami zdjęć. Cóż, takiego wydawnictwa jeszcze powiat krośnieński nie miał. I jak to ujął w przedmowie starosta Jan Juszczak:
„Specjaliści od marketingu podkreślają wielką wagę, jaką należy przykładać do promocji turystycznej terytorium, mówią o potrzebie wykorzystania całokształtu posiadanych zasobów, stworzeniu właściwej marki miejsca. W sposób bezapelacyjny udowadniamy, poprzez właśnie tę lekturę, że wizerunek Powiatu Krośnieńskiego jest stabilny mocą jego dziedzictwa kultury. A książka ta jest odpowiednim sposobem komunikacji i promocji.
Lokalną tradycję można przekuć w promocyjny sukces mierzony liczbą zadowolonych turystów. Ten pierwszy przewodnik po Powiecie Krośnieńskim sygnalizuje najważniejsze zjawiska. I skutecznie udowadnia, że potrafimy promować się ze smakiem."

 

Ustrobna kościółUstrobna kościół

 

Wydawnictwa powstały dzięki realizacji projektu „Smaki pogranicza: Polsko – Słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie turystyki kulinarno-krajoznawczej".

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner