Ludzie kultury, działacze, twórcy ludowi spotkali się 22 maja, w sali teatralno – kinowej przy Ośrodku Kultury w Dukli, z okazji swojego święta.

Powiatowy Dzień Działacza Kultury organizowany jest by uhonorować i pokazać animatorów, lokalnych artystów, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem upiększają nam codzienne życie, promują tradycje i kulturę regionu, dla których dbałość o dziedzictwo kulturowe jest sposobem na życie.
Przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. posłowie RP Piotr Babinetz i Stanisław Piotrowicz, władze samorządowe Powiatu Krośnieńskiego z przewodniczącym Rady Andrzejem Krężałkiem i starostą Janem Juszczakiem, wójtowie, burmistrzowie, radni, dyrektorzy GOK-ów, przewodniczący i prezesi organizacji pozarządowych, przywitał Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy „Szarotki – Duklanie".

Szarotki

Dzień Działacza Kultury, to tradycyjnie już okazja do przyznania odznaczeń, dyplomów i ciepłych słów najbardziej zasłużonym. Specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury przyznał Starosta Krośnieński. Nagrody te wręczane są od kilku lat, w tym roku przyznano ich aż dziewięć.

Nargodzeni

Uhonorowani zostali:
Ewa Kaczmarska – Więckowska, Stanisław Zajdel, Jan Stachyrak, Orkiestra Dęta OSP z Odrzykonia, Chór „Cantate" z Iwonicza, Zespół Obrzędowy „Rymanowianie", Zespół Śpiewaczy „Seniorzy" ze Świerzowej Polskiej, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina" z Piotrówki. Nagrodę za całokształt działalności na rzecz kultury na wniosek Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi.

statuetka

Po raz trzeci, w dowód uznania za współpracę z Powiatem Krośnieńskim w dziedzinie kultury, starosta Jan Juszczak wręczył pamiątkową statuetkę z wizerunkiem Patrona Powiatu św. Józefa Sebastiana Pelczara, Bartłomiejowi Bykowskiemu, dyrektorowi GOK w Iwoniczu – Zdroju.

Odznaczeni

W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał cztery odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej", które otrzymali: Stanisław Zajdel – cymbalista i akordeonista, Tadeusz Kiełbasiński – badacz i propagator kultury łemkowskiej, Jan Gajda – rzeźbiarz, Maciej Filar – kapelmistrz orkiestry, założyciel zespołu muzycznego Song.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak złożył gratulacje i podziękował wszystkim wyróżnionym i odznaczonym za pracę i zaangażowanie na rzecz upowszechniania kultury.
W imieniu nagrodzonych i odznaczonych słowa podziękowania, za zauważenie i wyróżnienie, organizatorom uroczystości przekazała Ewa Kaczmarska – Więckowska.
Maria Przybylska, poetka z Rymanowa zadedykowała wszystkim ludziom kultury w dniu ich święta dwa wiersze ze swojego ostatniego tomiku.

występ

W części artystycznej wystąpili młodzi i bardzo utalentowani artyści z powiatu krośnieńskiego: Marlena Rygiel reprezentująca Studio Gama z Miejsca Piastowego, Aleksandra Dyl, której akompaniował Wojciech Buczyński i Gabriela Lipka uczennica LO w Jedliczu.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg

• nasz powiat lipiec sierpien 2018