W Sanktuarium w Korczynie, 4 maja 2014 r., obchodzono czwartą rocznicę przyjęcia przez Powiat Krośnieński Patrona w osobie św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji Powiatu Krośnieńskiego i wszystkich obecnych, przewodniczył kustosz Sanktuarium ks. prałat Edward Sznaj.

dzień patrona msza

Słowo Boże wygłosił ks. Kamil Szpilka, który mówił o Patronie, orędownictwie, drodze do świętości i nadziei. – Naszym Aniołem jest św. J.S. Pelczar. Wierzymy w to, że Jego orędownictwo jest skuteczne. Otrzymaliśmy wiele łask od Niego. Święty biskup, gdyby miał okazję przemówić do nas, powiedziałby o wierze. Brakuje nam tego ducha wiary. Jeżeli chcesz być prawdziwym chrześcijaninem, kieruj się zawsze duchem wiary – mówił w homilii.
Eucharystię zakończyła wspólna litania do świętego biskupa J.S. Pelczara w podziękowaniu za opiekę i łaski, które dla nas wyprasza.

dzień patrona 294

W drugiej części uroczystości odbył się koncert laureatów Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Religijnej „Śpiewajmy Świętym". Organizatorami konkursu byli Starostwo Powiatowe w Krośnie i Zespół Szkół im. św. J.S. Pelczara w Korczynie. Na eliminacje zgłosiło się ponad 60 wykonawców ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krośnieńskiego. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury wyłoniło zwycięzców, których uhonorowano w Dniu Patrona Powiatu.

dzień patrona 321

Nagrody i pamiątkowe dyplomy wraz z gratulacjami wręczali: ks. prałat Edward Sznaj, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, starosta Jan Juszczak, urzędujący członek Zarządu Powiatu Jan Pelczar, członek Zarządu Stanisław Kenar, radna Teresa Sirko.

„Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Wierzaj mi źli ludzie, ci nigdy nie śpiewają" – słowami J.W. Goethego starosta Jan Juszczak podsumował obchody Dnia Patrona. -Wdzięcznym sercem dziękuję przede wszystkim Patronowi Powiatu Krośnieńskiego św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi, bo to za Jego przyczyną, jestem pewny, że to dzięki Niemu już po raz czwarty tutaj w tym Sanktuarium spotykamy się aby śpiewać Jemu i innym Świętym. Dziękuję przede wszystkim tym młodym, dobrym, sercom, że chcą śpiewać i że z roku na rok jest ich coraz więcej i coraz piękniej śpiewają. Dziękuję opiekunom, wychowawcom, a nade wszystko rodzicom, bo to za ich przyczyną, ci młodzi ludzie są chętni do radowania nie tylko Świętych, ale i nas tutaj będących i słuchających tego pięknego śpiewu.
Słowa podziękowania starosta skierował także na ręce kustosza ks. prałata Edwarda Sznaja, dyrektora Zespołu Szkół w Korczynie Artura Stodolaka, Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie z dyrektorem Wojciechem Tomkiewiczem oraz tych wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości.

Laureaci konkursu „Śpiewajmy Świętym"

dzień patrona wspólne

Szkoły podstawowe
I m. - Marlena Szmyd (Krościenko Wyżne)