Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufania3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W 223. rocznicę jej uchwalenia Powiat Krośnieński wspólnie z gminą Iwonicz – Zdrój zorganizował patriotyczno – religijne obchody.

 

goście

 

Uroczystości rozpoczęły się pod Krzyżem Milenijnym w Iwoniczu – Zdroju, odsłoniętym w 2000 roku w dowód wdzięczności za dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

 

Twaróg

 

W tym miejscu dyrektor Zespołu Szkół w Iwoniczu – Zdroju Kazimierz Twaróg przypomniał historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – W historiografii światowej była pierwszą w Europie, drugą na świecie, tym samym wyprzedzając rewolucyjną Francję. Aby ocenić wielkość tego dzieła, trzeba sięgnąć do historycznych dni. Rok 1772, pierwszy rozbiór Polski, pod wpływem tego ciosu obudziło się sumienie narodowe Polaków. W sprzyjającej koniunkturze politycznej rozpoczyna obrady Sejm Wielki, który podjął dzieło odbudowy państwa polskiego, a jego rezultatem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. I był to promyk nadziei dla ratowania naszej ojczyzny.(...)Konstytucja po raz pierwszy wzięła w obronę lud rolniczy. Likwidowała główne słabości Rzeczypospolitej jak liberum veto, konfederacje i tworzyła całkowicie nowoczesne państwo. Mimo upadku i końca Rzeczpospolitej było to całkowite zwycięstwo moralne narodu. Dlatego dziś, stojąc tutaj, musimy pamiętać, aby oddać cześć tym, którzy starali się ratować naszą ojczyznę. Musimy pamiętać, że wolność, choć ją mamy, można utracić, że o wolności trzeba ciągle myśleć i o nią walczyć.

 

delegacja powiatu


Następnie, oddając hołd tym, którzy polegli w obronie ojczyzny, wiązanki kwiatów i wieńce złożyli m.in. poseł RP Piotr Babinetz, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, wicestarosta Andrzej Guzik, członek Zarządu Powiatu Stanisław Kenar, władze gminy z burmistrzem Pawłem Pernalem, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, radni powiatu i gminy, dyrektorzy szkół, jednostek organizacyjnych, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, młodzież i harcerze.

 

msza

 

Drugą część obchodów rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Iwona, odprawiona w intencji ojczyzny. W patriotycznej homilii ks. proboszcz Andrzej Chmura mówił o tym, że 3 maja to także święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz o znaczeniu Matki w życiu człowieka. – Słowo Matka jest każdemu z nas bliskie. Na to słowo, jak na żadne inne, człowiek reaguje emocjonalnie. Bo przecież Matka daje życie, ale też daje miłość. Matką, dla nas powinna być także ojczyzna.
Od kilku lat święto 3 Maja, to okazja do podsumowania i uhonorowania laureatów Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej. W tym roku na eliminacje powiatowe zgłosiło się ponad 80 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu.

 

wice wręcza

 

Jury oceniło wszystkie prezentacje przyznając nagrody i wyróżnienia, które zwycięzcom wręczali: poseł Piotr Babinetz, wicestarosta Andrzej Guzik, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, wiceprzewodniczący Rady Kazimierz Krężałek, przedstawiciele Zarządu Powiatu dyrektor Jan Pelczar i Stanisław Kenar oraz radny Andrzej Dziugan
Na zakończenie, w imieniu samorządu Powiatu Krośnieńskiego, słowa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości, zaproszonym gościom, a także laureatom konkursu ich nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom, którzy zachęcili młodych ludzi do nowych wyzwań, przekazał wicestarosta Andrzej Guzik. – Święto Konstytucji to radosny dzień, cieszmy się z odzyskania niepodległości i spróbujmy tę niepodległość zagospodarować tak, abyśmy się okazywali godni wielkiej tradycji twórców Konstytucji.

 

laureatka

 

Zaproszeni goście mieli także przyjemność wysłuchać kilku recytacji w wykonaniu laureatów konkursu.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Gminna Orkiestra Dęta z Iwonicz – Zdroju i Chór „Cantate" z Iwonicza.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania ks. proboszczowi iwonickiej parafii, dyrektorowi i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu – Zdroju oraz pocztom sztandarowym.

 

wspólne laureaci

 

Wyniki konkursu:
Szkoły podstawowe
I m. – Gabriela Podkul - Krościenko Wyżne
I m. – Wojciech Dubis – Świerzowa Polska
III m. - Aleksandra Delimata – Targowiska
III m. – Szymon Tomkiewicz – Jedlicze
Wyróżnienia: Krzysztof Guzik– Wrocanka, Laura Woźniak – Głojsce

Gimnazja
I m. - Tomasz Lorenc – Jasionka
II m. – Tomasz Szwast - Lubatówka
III m. – Weronika Mazurek – Jasionka
Wyróżnienia: Kinga Welz – Iwonicz, Natalia Hedesz – Odrzykoń

Szkoły ponadgimnazjalne
I m. – Katarzyna Makoś LO Dukla
II m. – Ewa Koruc – ZSGH Iwonicz – Zdrój
III m. – Anita Gutkowska – ZS Iwonicz
Wyróżnienie – Oliwia Wojnar – LO Jedlicze

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner