W niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie, odbył się Koncert Wielkanocny.
Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Parafia pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie, chcieli w ten sposób uświetnić zakończenie Oktawy Wielkanocnej, ale także uczcić ten szczególny dzień – Dzień Kanonizacji Jana Pawła II.

koncert wiekanocny publiczność

Na koncert przybyło wielu znamienitych gości m.in. senator RP Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca, ks. proboszcz Parafii w Rymanowie Mieczysław Szostak, wicestarosta Andrzej Guzik, dyrektor – etatowy członek Zarządu Powiatu Jan Pelczar, skarbnik powiatu Krystyna Kasza, radna powiatu Grażyna Skolarczyk, zastępca burmistrza gminy Rymanów Jan Materniak, dyrektor GOK w Rymanowie Danuta Litarowicz oraz dyrektorzy szkół, prezesi stowarzyszeń, a także mieszkańcy Rymanowa.
Spotkanie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Mieczysława Szostaka.
Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły trzy chóry z powiatu krośnieńskiego.

koncert wiekanocny koloryt

Jako pierwszy zaprezentował się Chór „Koloryt" działający od marca 2012 r. przy GOK w Rymanowie. Chór uświetnia uroczystości gminne, występował także w dukielskim przeglądzie, a także w Głogowskich Spotkaniach Chóralnych. Dyrygentem chóru jest Iwona Tylka.

koncert wiekanocny Adoremus

Najpiękniejsze pieśni ze swojego repertuaru zaprezentował Chór „Adoremus", który prowadzi michalitka siostra Dobrosława. Chór działa od czterech lat przy Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Miejscu Piastowym. Liczy 25 osób.

koncert wiekanocny Laudis

Na zakończenie koncertu wystąpił Chór „Laudis", który powstał w maju 2012 r. przy Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Lubatówce. Dyrygentem, aranżerem i opiekunem chóru jest Janusz Ziomek.

koncert wiekanocny Rygiel

Koncert uświetniła także swoim śpiewem solistka Marlena Rygiel, reprezentująca studio Gama działające przy GOK w Miejscu Piastowym.

koncert wiekanocny wspolne

Organizatorzy spotkania, wicestarosta Andrzej Guzik, urzędujący członek Zarządu Jan Pelczar – pomysłodawca koncertu oraz senator RP Alicja Zając na pamiątkę koncertu wręczyli dyrygentom okolicznościowe grawertony i wielkanocne kurki wraz z gratulacjami i podziękowaniami za wspaniałą „duchową ucztę", przekazując wiele ciepłych słów pod adresem występujących chórów. Szczególne słowa podziękowania przekazano także na ręce gospodarza świątyni ks. proboszcza. Upominki i dyplomy dla dyrygentów wręczyli również przedstawiciele gminy, zastępca burmistrza Jan Materniak i dyrektor GOK Danuta Litarowicz.

koncert wiekanocny Barka

Koncert był także dziękczynieniem za kanonizację i jednocześnie hołdem oddanym Wielkiemu Polakowi, św.Janowi Pawłowi II, który bardzo lubił śpiew, szczególnie pieśni maryjne i patriotyczne, dlatego finałem spotkania była wspólnie zaśpiewana „Barka", jedna z ulubionych pieśni Naszego Świętego.

• Nasz Powiat 6 2017