„Specyficzne potrzeby dzieci objętych pieczą zastępczą" to temat szkolenia, które odbyło się 14 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Krośnie.
Szkolenie zorganizowano na prośbę rodziców zastępczych z powiatu krośnieńskiego.

Zwrócono bowiem uwagę, iż wiedzę dotyczącą potrzeb dzieci z rodzin zastępczych, którą posiadają rodziny zastępcze, powinni także dysponować nauczyciele. Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował prośbę rodziców, wychodząc z założenia, że nauczyciele, podobnie jak rodzice zastępczy czy pracownicy socjalni, powinni być kompetentni i przygotowani do pracy z dziećmi objętymi pieczą zastępczą.

szkolenie dla nauczycieli z pieczy zastępczej

Uczestników szkolenia przywitał starosta krośnieński Jan Juszczak, który podkreślił znaczenie współdziałania i współpracy między rodziną, szkołą, ale także innymi instytucjami zaangażowanymi w proces wychowania dzieci i młodzieży. - Tym bardziej istotne jest to, jeśli dotyczy osób pokrzywdzonych przez los – zaznaczył. W powiecie krośnieńskim jest około 150 dzieci objętych pieczą zastępczą, a zatem jest to też duże wyzwanie dla nauczycieli, wychowawców, stąd też okoliczność takiego szkolenia.

szkolenie dla nauczycieli z pieczy zastępczej prelegenci

Szkolenie prowadziła Karina Świątek – nauczyciel, pedagog, specjalista terapii pedagogicznej przy współpracy z Maciejem Jagieło – nauczycielem, wychowawcą. Prelegenci omówili zagadnienia dotyczące m.in. sposobów budowania poczucia własnej wartości , pracy zespołowej w celu osiągnięcia stabilizacji u dziecka, a także jaki wpływ na prawidłowy rozwój dziecka ma więź emocjonalna. Ponadto podzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z wychowaniem dziecka w rodzinie zastępczej.

szkolenie dla nauczycieli z pieczy zastępczej sala

Temat uzupełniła Barbara Kielska – Bardanaszwili z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie, przedstawiając informację odnośnie szkoleń dla kandydatów na rodziny zastępcze, związanych z tym procedur, a także oceny funkcjonowania rodzin zastępczych i wychowanków przebywających w tych rodzinach.
Szkolenie zorganizowano w ramach przyjętego przez Zarząd Powiatu Krośnieńskiego Planu Edukacji Zdrowotnej na lata 2013 – 2014 „ Życie mam tylko jedno".

• Nasz Powiat 6 2017