Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego (25.03), radni wysłuchali obszernych informacji na temat stanu porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwpożarowego w powiecie krośnieńskim w roku 2013.

Jako pierwszy sprawozdanie przedstawił zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie Jan Szwast.

z-ca KMP m

Do głównych priorytetów realizowanych przez służby prewencyjne zalicza się: zwiększenie ilości policjantów kierowanych do służby patrolowej i obchodowej, poprawę bezpieczeństwa na drogach, rozpoznawanie i zwalczanie chuligaństwa na stadionach oraz utrzymywanie wysokiej społecznej oceny pracy Policji i poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli. Jak wynika z informacji w roku ubiegłym Policja przeprowadziła 3237 interwencji domowych. W 1026 przypadkach stwierdzono zjawisko przemocy w rodzinie i wdrożono procedurę „Niebieska Karta". Wśród 1190 ofiar przemocy było 915 kobiet, 181 mężczyzn i 94 dzieci. Zabezpieczono 31 imprez masowych w tym 23 o charakterze sportowym. W przypadku stanu bezpieczeństwa na drogach, w porównaniu do roku 2012, liczba wypadków spadła o 2 osoby, liczba rannych wzrosła o 20, a zabitych zmalała o 4 osoby. Ogółem odnotowano 82 wypadki drogowe i 1341 kolizji. Nietrzeźwi kierowcy spowodowali 7 wypadków, nietrzeźwi piesi byli sprawcami 3 wypadków. W ramach codziennej służby ujawniono 9708 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi na drogach. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego poddali badaniu 24033 kierujących, w tym ujawniono 280 będących pod wpływem alkoholu. Liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych wyniosła 1574. Wykrywalność wyniosła 57%. W minionym roku wzrosła również przestępczość narkotykowa. Ogółem stwierdzono 128 przestępstw, to jest najwięcej w ciągu ostatnich pięciu lat. Na terenie powiatu policjanci ujawnili 338 przestępstw o charakterze gospodarczym. Wykrywalność tych czynów wyniosła 91,5%. Zadania z zakresu utrzymania wysokiej społecznej oceny pracy i poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli policja realizuje między innymi poprzez udział w spotkaniach środowiskowych, pełnienie stałych dyżurów w Punktach Przyjęć Dzielnicowych oraz zwiększenie liczby i widoczności patroli policyjnych w miejscach publicznych. KMP realizuje także programy prewencyjne jak „Pseudokibic", „Stop patologiom – Razem bezpieczniej", „Ostrożnie pies".

Komendant PSP w Krośnie Krzysztof Korzec szczegółowo omówił stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego w 2013 roku.

kom PSP m

W roku ubiegłym na terenie powiatu krośnieńskiego zaistniało ogółem 1149 zdarzeń w tym: 466 pożarów; 645 miejscowych zagrożeń, 34 fałszywych alarmów. W działaniach brało udział łącznie 4613 strażaków z KM PSP Krosno i 2350 strażaków z OSP w KSRG oraz 1836 strażaków z OSP. W wyniku zdarzeń powstały straty, które oszacowano na kwotę 3 195 300 zł, z czego 34,2% przypada na mienie zniszczone w czasie pożarów. W przypadku zdarzeń powstałych w komunikacji drogowej statystyki pożarnicze odnotowały 231 przypadków. Podczas usuwania skutków takich zdarzeń, realizowane są zadania z zakresu ratownictwa technicznego, chemiczno – ekologicznego i ratownictwa medycznego. Najwięcej interwencji miało miejsce w gminach: Rymanów – 126 oraz Chorkówka – 121 zdarzeń. Najmniej interwencji odnotowano w Jaśliskach – 6, Krościenku Wyżnym – 44 i Korczynie – 47. Do najbardziej pracowitych miesięcy pod względem ilości interwencji należał kwiecień – 205 zdarzeń i sierpień – 148 zdarzeń. Z kolei do miesięcy, w których odnotowano najmniejsza liczbę zdarzeń należał styczeń – 53 oraz luty - 60 i listopad – 62. Najwięcej fałszywych alarmów strażacy odebrali w lipcu – 8. Do najpracowitszych dni tygodnia w ubiegłym roku należał piątek – 183 zdarzenia i czwartek – 179 zdarzeń. W piątek odnotowano najwięcej pożarów – 108 i miejscowych zagrożeń – 74. Natomiast w poniedziałek odebrano najwięcej fałszywych alarmów – 9.

Komendant przypomniał także kilka najbardziej charakterystycznych zdarzeń, które wystąpiły w okresie sprawozdawczym: pożar w jednym z zakładów stolarskich w Dukli, pożar suchych traw w Targowiskach na terenie około 2,5 ha, wypadek drogowy w Tylawie z udziałem trzech pojazdów, akcja ratownicza trwała 4 godziny.

Kończąc swoje wystąpienia komendanci podziękowali Radzie i Zarządowi Powiatu za współpracę, zrozumienie potrzeb i wsparcie bardzo pomocne w dążeniu do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu krośnieńskiego.

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01