Lekarz z powołania, żołnierz z obowiązku, społecznik z zamiłowania, pedagog z wyboru, to tylko niektóre z licznych określeń jakimi można opisać postać ppłk dr Józefa Aleksiewicza, patrona Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu – Zdroju.

wystawa J. Aleksiewicza otwarcie m

Wystawę poświęconą bohaterowi z Iwonicza uroczyście otwarli 24 marca br. dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Małgorzata Szybiak i dyrektor ZSGH JanBarsznica.

Pierwszym punktem spotkania był wykład historyka IPN Mirosława Surdeja pt. „Akcja Burza na Podkarpaciu".

wystawa J. Aleksiewicza historyk m

Omówił przygotowania, przebieg i skutki operacji woskowej zorganizowanej przez Armię Krajową, która w przededniu akcji miała w regionie około 60 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Operacja miała dwa zasadnicze cele: militarny i polityczny. Najtrudniejszym momentem akcji było Powstanie Warszawskie, które miało dramatyczny finał. Efektem były liczne pacyfikacje miast i wsi, deportacje Polaków do obozów w głąb Rosji. Reperkusje akcji odczuła także ludność cywilna.

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dobrze żyć dla niej" – słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego stały się mottem wystawy, o której mówiła Renata Wojnowska – Rygiel, nauczyciel historii w ZSGH.

wystawa J. Aleksiewicza referat m

Ekspozycja poświęcona ppłk dr Józefowi Aleksiewiczowi doskonale wpisała się w ofertę edukacyjną IPN, której elementem jest projekt „Kamienie pamięci". Jego celem jest upamiętnianie zwyczajnych ludzi, którzy podjęli walkę w imię takich wartości jak wolność, prawda czy demokracja. Ludzi, którym zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju. Tegoroczna piąta edycja poświęcona jest żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, zaangażowanym w akcję „Burza". Projekt „Kamienie pamięci" zainspirował członków Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego przy ZSGH w Iwoniczu – Zdroju do upamiętnienia postaci patrona szkoły. Józef Aleksiewicz znany był nie tylko jako doskonały lekarz, specjalista ortopeda i traumatolog, ale działacz społeczny i inicjator wielu przedsięwzięć. Był też wielkim patriotą i żołnierzem. Całym sercem angażował się w życie społeczności, w której żył. Przyczynił się do reaktywacji „Strzelca" w Iwoniczu, był współzałożycielem Iwonickiego Klubu Narciarskiego, współredagował gazetę „Iwoniczanka". Aktywnie uczestniczył w staraniach o ustanowienie parafii i budowę szkoły w Iwoniczu – Zdroju, a jednocześnie cały czas leczył ludzi i realizował swoje pasje.

wystawa J. Aleksiewicza wystawa1 m

Przygotowując wystawę organizatorzy oparli się na dostępnych źródłach i publikacjach dotyczących Iwonicza i Iwonicza – Zdroju oraz na życiorysie autorstwa syna doktora Czesława Aleksiewicza.

wystawa J. Aleksiewicza wystawa2 m

Wystawa wzbogacona została również o osobiste pamiątki, dokumenty, rodzinne fotografie.

Wzruszającym momentem była część artystyczna, w której wystąpili uczniowie iwonickiego gastronomika. Alicja Rygiel zaprezentowała sylwetkę J. Aleksiewicza, Anna Deryniowska wiersz „Do Sanata", a Paweł Borek piosenkę „Pytasz mnie".

Na zakończenie spotkania głos zabrali zaproszenie goście. Kombatant Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Pomprowicz zachęcał, szczególnie młodzież i harcerzy do upowszechniania wiedzy o etosie Armii Krajowej, aby przywrócić historyczną prawdę, ponieważ łatwo dzisiaj zapomnieć o przeszłości naszego narodu.

Starosta Jan Juszczak dziękując za przygotowanie wystawy i przypomnienie sylwetki bohatera z Iwonicza, podkreślił, że Powiat Krośnieński stara się wpisywać w te „Kamienie pamięci" swoją aktywnością i działalnością organizując wiele przedsięwzięć historycznych, ważnych dla narodu polskiego.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa przyczyni się do upowszechniania wiedzy o doktorze Józefie Aleksiewiczu.

Ekspozycję można oglądać do 4 kwietnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.

• Nasz Powiat 6 2017