Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaLekarz z powołania, żołnierz z obowiązku, społecznik z zamiłowania, pedagog z wyboru, to tylko niektóre z licznych określeń jakimi można opisać postać ppłk dr Józefa Aleksiewicza, patrona Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu – Zdroju.

 wystawa J. Aleksiewicza otwarcie m

Wystawę poświęconą bohaterowi z Iwonicza uroczyście otwarli 24 marca br. dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Małgorzata Szybiak i dyrektor ZSGH JanBarsznica.

Pierwszym punktem spotkania był wykład historyka IPN Mirosława Surdeja pt. „Akcja Burza na Podkarpaciu".

wystawa J. Aleksiewicza historyk m

Omówił przygotowania, przebieg i skutki operacji woskowej zorganizowanej przez Armię Krajową, która w przededniu akcji miała w regionie około 60 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Operacja miała dwa zasadnicze cele: militarny i polityczny. Najtrudniejszym momentem akcji było Powstanie Warszawskie, które miało dramatyczny finał. Efektem były liczne pacyfikacje miast i wsi, deportacje Polaków do obozów w głąb Rosji. Reperkusje akcji odczuła także ludność cywilna.

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dobrze żyć dla niej" – słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego stały się mottem wystawy, o której mówiła Renata Wojnowska – Rygiel, nauczyciel historii w ZSGH.

wystawa J. Aleksiewicza referat m

Ekspozycja poświęcona ppłk dr Józefowi Aleksiewiczowi doskonale wpisała się w ofertę edukacyjną IPN, której elementem jest projekt „Kamienie pamięci". Jego celem jest upamiętnianie zwyczajnych ludzi, którzy podjęli walkę w imię takich wartości jak wolność, prawda czy demokracja. Ludzi, którym zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju. Tegoroczna piąta edycja poświęcona jest żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, zaangażowanym w akcję „Burza". Projekt „Kamienie pamięci" zainspirował członków Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego przy ZSGH w Iwoniczu – Zdroju do upamiętnienia postaci patrona szkoły. Józef Aleksiewicz znany był nie tylko jako doskonały lekarz, specjalista ortopeda i traumatolog, ale działacz społeczny i inicjator wielu przedsięwzięć. Był też wielkim patriotą i żołnierzem. Całym sercem angażował się w życie społeczności, w której żył. Przyczynił się do reaktywacji „Strzelca" w Iwoniczu, był współzałożycielem Iwonickiego Klubu Narciarskiego, współredagował gazetę „Iwoniczanka". Aktywnie uczestniczył w staraniach o ustanowienie parafii i budowę szkoły w Iwoniczu – Zdroju, a jednocześnie cały czas leczył ludzi i realizował swoje pasje.

wystawa J. Aleksiewicza wystawa1 m

Przygotowując wystawę organizatorzy oparli się na dostępnych źródłach i publikacjach dotyczących Iwonicza i Iwonicza – Zdroju oraz na życiorysie autorstwa syna doktora Czesława Aleksiewicza.

wystawa J. Aleksiewicza wystawa2 m

Wystawa wzbogacona została również o osobiste pamiątki, dokumenty, rodzinne fotografie.

Wzruszającym momentem była część artystyczna, w której wystąpili uczniowie iwonickiego gastronomika. Alicja Rygiel zaprezentowała sylwetkę J. Aleksiewicza, Anna Deryniowska wiersz „Do Sanata", a Paweł Borek piosenkę „Pytasz mnie".

Na zakończenie spotkania głos zabrali zaproszenie goście. Kombatant Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Pomprowicz zachęcał, szczególnie młodzież i harcerzy do upowszechniania wiedzy o etosie Armii Krajowej, aby przywrócić historyczną prawdę, ponieważ łatwo dzisiaj zapomnieć o przeszłości naszego narodu.

Starosta Jan Juszczak dziękując za przygotowanie wystawy i przypomnienie sylwetki bohatera z Iwonicza, podkreślił, że Powiat Krośnieński stara się wpisywać w te „Kamienie pamięci" swoją aktywnością i działalnością organizując wiele przedsięwzięć historycznych, ważnych dla narodu polskiego.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa przyczyni się do upowszechniania wiedzy o doktorze Józefie Aleksiewiczu.

Ekspozycję można oglądać do 4 kwietnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner