euroregion karpacki

Barszcz żytni, fuczki kartoflane, zbójnicki rozbratel, langosze i placek z bryndzą, to tylko niektóre z trzystu przepisów kulinarnych, najbardziej charakterystycznych dla pogranicza polsko – słowackiego, jakie znalazły się w książce pt. „Jadło przepisy kulinarne pogranicza polsko – słowackiego", wydanej przez Powiat Krośnieński.

jadło kiszone warzywaKiszone warzywa

jadło pierogi razowePierogi razowe

Publikacja pokazuje zarówno podobieństwa, o czym świadczy zestaw wielu wspólnych potraw na naszych stołach, jak i różnice, które potwierdzają samodzielność rozwoju obydwu obszarów, południa województwa podkarpackiego i kraju preszowskiego.

jadło Cesnakova polievkaCesnakova polievka

jadło LangošeLangoše

Zebrano tutaj zarówno przepisy tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale również te mniej znane, wyszperane z zapomnianych zeszytów i książek. Jednak wszystkie inspirowane lokalną tradycją oraz przenikaniem się wielu kultur: niemieckiej, węgierskiej, łemkowskiej czy żydowskiej.
Wydawnictwo kusi różnorodnością potraw, smakami, zapachami i kolorami. Pokazuje, że na pograniczu polsko – słowackim można znaleźć dania unikalne, a jednocześnie proste, oparte przede wszystkim na rodzimych produktach. Znakomita lektura dla lokalnych restauratorów serwujących dania regionalne.
Przewodnik wzbogacony został o szereg ciekawostek historycznych, etnograficznych i turystycznych, bogato ilustrowany zdjęciami.
Wszystkich zapraszamy na niepowtarzalną podróż kulinarną pograniczem polsko – słowackim.
Ksiązka powstała w ramach realizowanego przez Powiat Krośnieński projektu „Smaki pogranicza: Polsko – Słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie turystyki kulinarno – krajoznawczej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Książka „Jadło przepisy kulinarne pogranicza polsko – słowackiego" do pobrania w wersji pdf

• Nasz Powiat 02 2018