Już po raz kolejny, w ramach partnerskiej współpracy Powiatu Krośnieńskiego z XVII dzielnicą Budapesztu, artyści z powiatu krośnieńskiego mieli okazję zaprezentować swoje prace na Węgrzech. W tym roku była to wystawa Andrzeja Samborowskiego – Zajdla i Marka Sawczuka.

Ikony, obrazy olejne, rysunki węglem, rzeźby i medale wystawiono w Galerii Renee Erdos.

Węgry Wiosna Ludów zbiorowe

Wernisaż wystawy, którą uroczyście otworzył burmistrz XVII dzielnicy Levente Riz, odbył się 14 marca 2014 r.

Węgry Wiosna Ludów obraz 2

Zastępca burmistrza Tivadar Fohsz z obrazem "Orzeł Polski" podarowanym przez Andrzeja Samborowskiego - Zajdla

Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych licznie gości, szczególnie wśród Polonii Węgierskiej.

Węgry Wiosna Ludów ikona

Marek Sawczuk wręcza ikonę św. Stefana - partona Węgier burmistrzowi Levente Riz

Z sentymentem oglądali dzieła naszych artystów, podkreślając, że obcowanie z polską sztuką sprawia im wiele radości. Wydarzenie odbiło się echem także w lokalnych mediach, które komentowały otwarcie wystawy artystów z Polski w przeddzień narodowego święta Węgier.
Otwarcie uświetnili soliści orkiestry Razene, która wystąpi w lipcu br. podczas Rymanowskich Spotkań Orkiestr Dętych w Rymanowie – Zdroju.

Dzień później, 15 marca 2014 r. delegacja Powiatu Krośnieńskiego w składzie: wicestarosta Andrzej Guzik, dyrektor Zespołu Szkół w Iwoniczu Zbigniew Noga – Krzyżanowski i dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu – Zdroju Jan Barsznica, wzięła udział w patriotycznej uroczystości z okazji 166. rocznicy Wiosny Ludów.

Węgry Wiosna Ludów wieniec

Obchody Święta Narodowego w XVII dzielnicy Budapesztu rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego przy mogiłach powstańców. Jest to symboliczne miejsce upamiętniające poległych w walce o wolność Węgier. Następnie hołd bohaterom powstania poprzez złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oddali m.in. przedstawiciele władz samorządowych XVII dzielnicy i powiatu, posłowie do parlamentu węgierskiego, obywatele honorowi dzielnicy, radni, organizacje cywilne i mieszkańcy.

Andrzej Samborowski - Zajdel
Urodzony w 1966 roku, mieszka i tworzy w Głowience koło Krosna.
Absolwent Liceum Plastycznego w Miejscu Piastowym a następnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Węgry Wiosna Ludów olej

"Gniezno" obraz Andrzeja Samborowskiego - Zajdla

Zajmuje się rzeźbą szczególnie w brązie, rysuje węglem a także zajmuje się malarstwem olejnym.
Od ukończenia Krakowskiej ASP aktywnie tworzy. W jego pracowni powstają dzieła od miniatur do dużych form. Jest autorem wielu pomników, tablic pamiątkowych i medali okolicznościowych.
Wygrał wiele konkursów na pomniki i tablice pamiątkowe. Jest autorem pomników Jana Pawła II , które są w Krośnie – Łężanach, Przemyślu oraz w Dydni Jest także autorem Fontanny w Rymanowie Zdroju, stacji Drogi Krzyżowej. Jego prace – figury Matki Bożej i Świętych znajdują się w wielu kościołach. Rzeźbę Anioła Polski przekazał Janowi Pawłowi II na prywatnej audiencji w 2003 roku. Wykonał także rzeźbę Św. Józefa na prywatne zamówienie Kardynała Dziwisza oraz relikwiarze Maksymiliana Kolbe i Augusta Czartoryskiego Jest także autorem tablicy pamiątkowej w Krośnie odsłanianej przez Prezydentów Polski i Węgier w Krośnie oraz autorem tablic na pomniku Katyńskim przed Starostwem w Krośnie,. Trudno wymienić ponad 30 tablic okolicznościowych w całej Polsce i zagranicą.
Szereg jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą - we Włoszech, Niemczech.
Medalierstwo to drugi segment twórczości tego artysty. Ma w swoim dorobku ponad 50 medali okolicznościowych.
Wystawy:
- Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie,
- Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli,

W 2011 roku otrzymał nagrodę Starosty Krośnieńskiego za całokształt twórczości artystycznej oraz nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2012.

Marek Sawczuk
Urodzony w 1970 roku, mieszka i tworzy w Teodorówce koło Dukli.
W 1991 roku uzyskał dyplom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym.

Ikona

"Matka Boska Cudownej Miłości" ikona Marka Sawczuka

Zajmuje się malarstwem i pisaniem ikon oraz malarstwem olejnym.
Od ukończenia szkoły aktywnie tworzy. Jest także organizatorem, komisarzem i uczestnikiem ogólnopolskich międzynarodowych plenerów malarskich. Swoje prace prezentuje na wystawach malarskich indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą.
Szereg jego prac znajduje się w zbiorach w Polsce, Austrii, Słowacji, Ukrainie, USA i Niemczech, a nawet na Kostaryce.

• Nasz Powiat 5 2017