Kobiety często nie znajdują czasu dla siebie – w pierwszej kolejności pamiętają o swojej rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o swoich potrzebach i własnym zdrowiu. Przy okazji dnia kobiet nadarza się okazja, aby to zmienić – zachęcamy do zgłoszenia się na bezpłatne prześwietlenie piersi, które trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie!

Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wiąże się on z możliwością wykonania badania bezpłatnego, na które nie jest wymagane skierowanie lekarskie, a każde zdjęcie analizowane jest przez dwóch lekarzy (tzw. podwójny odczyt).
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, po 50 roku życia, można powiedzieć, że mammografia to najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.

20110511101

Mammografię w mammobusach można będzie wykonać w miejscowościach:
• Iwonicz-Zdrój – 22 marca przy Urzędzie Gminy, al. Słoneczna 28
• Jedlicze – 24 marca przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 1
• Dukla – 25 marca przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Al. Armii Krajowej 1A
• Korczyna – 26 marca przy budynku byłej szkoły, ul. Bpa S. Pelczara 5
• Miejsce Piastowe – 27 marca obok dawnego Urzędu Gminy, ul. Dworska 14
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50 – 69 lat (liczy się rocznik, a nie miesiąc urodzenia). Pozostałe Panie (mające powyżej 35 lat) mogą wykonać badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.

• Nasz Powiat 02 2018