Uroczysta akademia z okazji rocznicy powstania Armii Krajowej odbyła się na scenie Parafialnego Domu Katechetycznego w Jedliczu, 14 lutego 2014 roku.

Na wstępie głos zabrał dyrektor szkoły Zygmunt Ginalski, który powitał przybyłych gości: posła na sejm RP Piotra Babinetza, wicestarostę krośnieńskiego Andrzeja Guzika, radnego powiatu Wojciecha Tomkiewicza, księdza prałata Tadeusza Szetelę - kapelana Armii Krajowej, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie Krzysztofa Kaczmarskiego, poetkę Bronisławę Betlej, żołnierza AK Józefa Bochenka, księdza proboszcza Stanisława Turonia, wiceprezesa Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego w Krośnie Czesława Nowaka, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, pozostałych gości, nauczycieli, młodzież.

publiczność

Dyrektor Zygmunt Ginalski powiedział: „W trakcie tej akademii wspominać będziemy ludzi walczących o niepodległość, żołnierzy polskiego państwa podziemnego. Podjęli oni walkę z okupantem niemieckim a później sowieckim, dlatego należy im się najwyższy szacunek. Dziś młodzi ludzie wiedzą, co oznacza hasło 'Chwała bohaterom', upominają się
o prawdę i pamięć. Chciałabym, aby te spotkania rocznicowe weszły na trwałe do naszego środowiska. Myślę, że mieszkańcy Jedlicza z zainteresowaniem oglądną wystawę IPN-u przygotowaną dla nich w domu katechetycznym. Dyrektor przekazał także wszystkim zebranym życzenia od nieobecnego żołnierza AK Franciszka Mojaka.

rocznica część słowno muzyczna

Następnie zaprezentowano montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów z ZS Jedlicze, w którym gościnnie wystąpili: Dominika Twardzik (uczennica gimnazjum w Potoku) i Adrian Pawluś - absolwent naszej szkoły.
Montaż słowno-muzyczny miał odpowiedzieć na pytanie, dokąd zmierzają dziś młodzi Polacy. Młodzież poszukuje celu, szuka swojego miejsca w ojczyźnie, ale nie zapomina o tych, co za nią walczyli. Historia jest zmienna, często źle obchodzi się z bohaterami. Ludzkie życie tak niewiele znaczy. Nie znamy nazwisk tak wielu bohaterów, którzy walczyli o Ojczyznę. Sojusznicy często zawodzili. Zapominano o ofierze krwi, czego dowodem było na przykład niezaproszenie polskich lotników na paradę zwycięstwa w Londynie w 1945r. W uroczystej akademii przypomniano nam o losach polskich żołnierzy-tułaczy, o koszmarze wojny i okupacji. Przez lata nie doceniano bohaterów AK, dziś, choć późno, jest inaczej.
Prezentacji wystawy „POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE NA RZESZOWSZCZYŹNIE w LATACH 1939-1945"dokonał naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie Krzysztof Kaczmarski.
Przedstawiciel IPN-u podziękował za zaproszenie. Powiedział, że nie lubi określenia 'polski ruch oporu'. W Polsce było Polskie Państwo Podziemne. Żołnierze podziemia byli częścią sił zbrojnych. To największa armia okupowanej Europy, przez którą przewinęło się 300 tys. ludzi. Pan Kaczmarski omówił także krótko wystawę, która pokazuje nam fragment Polskiego Państwa Podziemnego na terenach województwa podkarpackiego. Przypomniał także o rocznicy żołnierzy-wyklętych (1 marca) i ich tragicznych losach, m.in. Łukasza Cieplińskiego. Na koniec serdeczne zaprosił mieszkańców Jedlicza do obejrzenia wystawy.

W dalszej części spotkania ogłoszono wyniki VI Powiatowego Konkursu Historycznego.
I miejsce - Grzegorz Kostycz, Zespół Szkół w Iwoniczu
II miejsce - Dariusz Zygmunt , Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym

III miejsce - Marta Szuba, Liceum Ogólnokształcące w Dukli
Pozostali finaliści:
Sabina Dąbek - Zespół Szkół w Iwoniczu
Katarzyna Holuta Liceum Ogólnokształcące w Dukli
Joanna Bełch - Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju
Ewelina Toropiła Liceum Ogólnokształcące w Dukli
Marcin Michalski ZS Jedlicze
Marian Kuras LO Jedlicze
Joanna Budnik LO Jedlicze
Nagrody laureatom wręczyli poseł RP Piotr Babinetz i wicestarosta Andrzej Guzik.
Wicestarosta, Andrzej Guzik, przekazał pozdrowienia od Starosty Powiatu Krośnieńskiego Jana Juszczaka dla mieszkańców Jedlicza i wyrazy szacunku dla żołnierzy AK. Podziękował także za dobrą współpracę przedstawicielowi rzeszowskiego IPN-u. Następnie powiedział, że żołnierze niezłomni zawsze służyli Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. My też możemy dziś służyć naszej Ojczyźnie. Takie spotkania rocznicowe wskazują drogę, którą powinniśmy podążać. Pogratulował również występującej młodzieży nowatorskiego podejścia do tematu i wysokiego poziomu artystycznego przedstawienia.
Ksiądz prałat Tadeusz Szetela wyznał, że jest zbudowany uroczystością. Powiedział: „My odchodzimy, ale nowe pokolenie będzie kontynuowało, wprowadzało te wartości, o które my walczyliśmy". Pochwalił występującą na scenie młodzież i stwierdził, że wyśpiewała swą miłość do Ojczyzny.
Następnie głos zabrała Bronisława Betlej. Podziękowała za zaproszenie na uroczystość. Powiedziała także, że hymn Polski budzi w niej zawsze wielkie wzruszenie. Pani Bronisława wyrecytowała nam wiersz pt. Trzeba przeżyć, by zapamiętać. Utwór mówił o pokoleniu, które już odchodzi, o osobistych wspomnieniach, powracających koszmarach, przyjaźni. Przesłaniem naszej poetki niech staną się jej słowa „Wolność miała wielką cenę. Szanujcie ją wszyscy".
Czesław Nowak przypomniał, że w naszym regionie działają szkolne kluby historyczne AK. Szczególnie wyróżnił działalność klubów w Jaszczwi i Jedliczu. Przedstawił także krótko funkcjonowanie i działalność struktur Armii Krajowej w naszym regionie.
Kończąc uroczystość, dyrektor Zygmunt Ginalski podziękował za przybycie wszystkim gościom i uczestnikom akademii.

Zbigniew Młodziński

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01