Zawody objęte były patronatem honorowym Starosty Krośnieńskiego Jana Juszczaka oraz Prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego. Jak i w poprzednich edycjach głównym trofeum był Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie oraz fantom do nauki resuscytacji dla najlepszej szkoły.

Młodzież uczestnicząca w zawodach rokrocznie pokazuje wysoki poziom przygotowania. Dlatego organizując zawody musimy przygotowywać za każdym razem inne, ale wymagające sceny pozorowane.

fantom

Jeden element jest stały – zawsze sprawdzamy umiejętność wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W tym roku podjęliśmy decyzję o wzbogaceniu tego elementu o użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego ( AED). Jego użycie jest banalne, a jak pokazują wypadki z Krosna, może być z powodzeniem użyty także przez osoby bez doświadczenia. Dodatkowo znajduje się w coraz większej liczbie instytucji publicznych w Krośnie, więc staje się powoli tak powszechnym, jak wskazują to wytyczne ERC 2010, o które oparto zmagania konkursowe.

pierwsza pomoc

Drugą sceną, z jaką przyszło zmagać się uczniom był wypadek komunikacyjny. Niegroźna w skutkach kolizja, w której kierująca delikatnie uderza pieszą. Problemem staje się fakt, że poszkodowana jest w 8 miesiącu ciąży i powoli traci świadomość. Po jego zakończeniu młodzież mogła zapoznać się z alkogoglami, które symulowały jak postrzega świat osoba pijana.
Trzecią scenką była scena z poparzonym hutnikiem. Poparzeniu uległa jego twarz – chcieliśmy, by młodzież zabezpieczyła miejsce wypadku – to zakład pracy więc i sporo niebezpiecznych maszyn.

poparzenie

Po zakończeniu zmagań wszyscy uczestnicy konkursu uczestniczyli we wspaniałym pokazie ratownictwa medycznego, jaki przygotowali studenci PWSZ Sanok. Dzięki nim młodzież mogła zobaczyć, co z poszkodowanym w stanie zatrzymania krążenia robi zespół ratownictwa medycznego. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem młodzieży i było wyjątkowym ukoronowaniem zmagań konkursowych.

pokaz

Wyniki zawodów:
1 miejsce – Gimnazjum w Klimkówce – 71 pkt
2 miejsce – Gimnazjum w Świerzowej Polskiej – 69 pkt
3 miejsce – Gimnazjum w Lubatówce – 64 pkt

Gimnazjum nr 2 w Krośnie – 63 pkt
Gimnazjum w Zręcinie – 60 pkt
Gimnazjum nr 5 w Krośnie – 59 pkt
Gimnazjum nr 4 w Krośnie – 58 pkt
Gimnazjum w Odrzykoniu – 57 pkt
Gimnazjum w Jaszczwi – 47 pkt
Gimnazjum nr 1 w Krośnie – 47 pkt
Gimnazjum w Moderówce – 47 pkt
Gimnazjum w Jedliczu - 47 pkt
Gimnazjum w Iwoniczu Zdroju – 37 pkt
Gimnazjum w Potoku – 19 pkt

W części teoretycznej najlepiej wypadli:
I miejsce - Kamila Mac 24 pkt – Gimnazjum Świerzowa Polska
II miejsce - Klaudia Biedka 23 pkt – Gimnazjum Świerzowa Polska
III miejsce – Aleksandra Janocha 22 pkt – Gimnazjum Świerzowa Polska

Wyrazy podziękowania za pomoc i współpracę w organizacji zawodów dla :
Starosty Krośnieńskiego Jana Juszczaka i Prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego za objęcie patronatu nad imprezą
Wicestarosty Krośnieńskiego Andrzeja Guzika, za pomoc i życzliwość przy organizacji imprezy
Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UM Julity Jaśkiewicz
Dyrektora SPPR w Krośnie Andrzeja Jurczaka
Dyrektora Centrum Dziedzictwa Szkła Stefana Dziadosza, dzięki niemu mieliśmy gdzie przeprowadzić zawody
Piotra Szurka, właściciela firmy, ratownika medycznego
Ratowników medycznych: Karola Krzemińskiego, Rafała Jakubowicza, Kamila Janowskiego
Krośnieńskiego WORD, PWSZ w Sanoku oraz Koła Naukowego Ratowników Medycznych PWSZ w Sanoku.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i nauczycielom wysokiego poziomu młodzieży uczestniczącej w zawodach.

fotorelacja z przebiegu zawodów

Dariusz Sałata