W kościele parafialnym pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Głowience, 12 stycznia 2014 r., zakończył się Powiatowy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia.
Ostatnim elementem festiwalu, który zagościł w kalendarzu imprez powiatu, był koncert kolęd i pastorałek „Hej kolęda, kolęda...", który należy do najbarwniejszych wydarzeń okresu świąteczno – noworocznego.

Koncert Koled Glowienka zbiorowe

Na koncert przybyli m.in. starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Andrzej Guzik, radni powiatu Marian Pelczar- członek Zarządu, Teresa Sirko, sekretarz powiatu Zdzisława Żywiec, o. Jarosław Karaś, o. Janusz Nowak oraz mieszkańcy gminy Miejsce Piastowe.
Podczas koncertu wystąpiły trzy chóry : „Laudis" z Lubatówki, „Echo" z Krosna i „Karmel" ze Słowacji, które zaśpiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Koncert Koled Glowienka Laudis

Jako pierwszy zaprezentował się chór „Laudis". Chór powstał w maju 2012 r. przy parafii pw. NMP Matki Kościoła w Lubatówce. Ma na swoim koncie występy w Krośnie, Rogach, Radiu Fara oraz Międzynarodowym Przeglądzie Chórów w Dukli. Dyrygentem, aranżerem i opiekunem chóru jest Janusz Ziomek.

Koncert Koled Glowienka Echo

Następnie wystąpił chór mieszany „Echo" działający przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Na scenie występuje ponad 65 lat. W swoim repertuarze ma szeroki wybór pieśni religijnych, świeckich, patriotycznych, a także ludowych. Prezesem chóru jest Danuta Chochołek, a dyrygentem Mariola Rybczak.

Koncert Koled Glowienka Karmel

Koncert zakończył występ słowackiego chóru „Karmel". Chór powstał 36 lat temu, założył go obecny dyrygent Andrzej Nabożny. W swoim repertuarze ma blisko 100 utworów. Śpiewa głównie pieśni kościelne, ale także narodowe i ludowe. Nagrody w postaci stroików na ręce dyrygentów chórów przekazali starosta Jan Juszczak, wicestarosta Andrzej Guzik i sołtys Głowienki Teresa Sirko.

Koncert Koled Glowienka nagrodzeni

Dziękując za wspaniałą ucztę duchową i artystyczne doznania starosta Jan Juszczak powiedział: Słuchając tych kolęd i pastorałek chciałoby się powiedzieć „chwilo trwaj". Cały świat chrześcijański w czas Bożego Narodzenia śpiewa kolędy. Jestem pewny, że żaden kraj na świecie nie ma w swoich zasobach tak bogatego zbioru kolęd i pastorałek, jak w naszej ojczyźnie. Stąd Powiat Krośnieński od kilku lat stara się, aby ten piękny czas dla każdego z nas, dla naszych rodzin, przedłużyć w różnych lokalnych wspólnotach, radując się tym okresem – przyznał starosta. Dziękuję gospodarzom za przyjęcie i za Państwa obecność. Chciałbym do podziękowań dołączyć życzenia, aby ten czas Bożego przyjścia na ziemię rozciągnął się na cały 2014 rok i sprawił, by każdy z nas był lepszy i świat, który nas otacza był lepszy, piękniejszy i życzliwszy.
Spotkanie zakończyło się wspólną kolędą „Wśród nocnej ciszy".

Organizatorami koncertu było Starostwo Powiatowe w Krośnie, Rada Parafialna i Rada Sołecka na czele z sołtys Głowienki Teresą Sirko.

• Nasz Powiat 6 2017