Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli, 7 stycznia 2014 r., uroczyście podsumowano Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i dukielskie muzeum.
To już 14. edycja konkursu, a uczestnicy wciąż zaskakują pomysłami i inwencją twórczą. Wieńcząca imprezę wystawa wpisuje się w bożonarodzeniową tradycję o której przybyłym gościom opowiedziała komisarz wystawy Aleksandra Żółkoś.

- Trudno dzisiaj wyobrazić sobie okres świąt Bożego Narodzenia bez szopki betlejemskiej, która towarzyszy nam od wczesnego średniowiecza. Z Włoch, nazywanych ojczyzną szopek, dzięki ruchowi franciszkańskiemu szybko upowszechniła się w całej Europie. Do dziś w romańskim kościele św. Andrzeja w Krakowie u sióstr klarysek, przechowywane są elementy najstarszej polskiej szopki, datowane są na 2. połowę XIV wieku.
W ciągu stuleci ukształtowały się różne typy szopek. Do najbardziej znanych należy szopka tzw. betlejemka, mająca postać małej stajenki, w której znajdują się figurki św. Rodziny, pastuszków oraz Trzech Króli składających dary Dzieciątku Jezus.
Do popularnych odmian szopek bożonarodzeniowych zaliczana jest szopka neapolitańska, pochodząca z Neapolu. Charakteryzuje się ona tym, że przy żłobku umiejscawiani są przedstawiciele różnych stanów danego narodu, jest rozbudowana, wielofigurowa.
Od XIX w. znany jest typ szopki orientalnej. W zamyśle swoim stara się ona oddać bardziej otoczenie Betlejem z jego realiami, niż najbliższej okolicy.
W zaprezentowanych na wystawie szopkach bożonarodzeniowych dominują tzw. betlejemki, chociaż można zauważyć cechy wymienionych innych typów szopek – wyjaśnia A. Żółkoś.
W tym roku młodzi twórcy, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu krośnieńskiego oraz przygranicznych powiatów świdnickiego i stropkowskiego, przygotowali 113 ciekawych i oryginalnych prac. Wcześniej prace te przeszły eliminacje w gminnych konkursach.

 

Szopki nagrodzone


Pięcioosobowe jury wyłoniło 35 laureatów w obrębie konkursowych kategorii. Komisji konkursowej ogromnie trudno było zdecydować o tych najlepszych, ponieważ każda z prac stanowi swoiste dzieło sztuki wzorowane lub będące wyrazem, często nieskrępowanej wyobraźni wykonawców i wszystkie zasługują na nagrody.
Do wykonania tych szopek wykorzystano kilkadziesiąt różnorodnych materiałów, od piór, liści, traw czy plastrów owoców po ciężki metal. Zastosowano przeróżne techniki, takie jak: rzeźba, witraż, metaloplastyka, tkactwo, plecionkarstwo, techniki malarskie, rękodzielnicze, papierowe, np. ze sznurka papierowego, są też prace inspirowane sztuką kulinarną.

 

Szopki I miejsce

 

Każdego roku pojawiają się wciąż nowe pomysły ilustrujące sceny Bożego Narodzenia. Przez stulecia szopki bożonarodzeniowe zmieniały wygląd, obecnie przybierają różne formy pod względem artystycznym, ale serce szopki, symbolika i przesłanie jest niezmienne i to jest głównym celem konkursu i wystawy.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które wręczali przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, wicestarosta Andrzej Guzik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Krężałek, etatowy członek Zarządu Jan Pelczar, radni powiatu Andrzej Dziugan, Wojciech Tomkiewicz oraz sekretarz powiatu Zdzisława Żywiec i skarbnik Krystyna Kasza.
Podsumowując spotkanie wicestarosta Andrzej Guzik podziękował artystom za to, że odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i wzięli udział w kolejnej edycji konkursu. – Jest to dla nas wielka przyjemność i radość, że po raz kolejny możemy się spotkać. Chcemy w ten sposób podtrzymywać więzy, nie tylko między poszczególnymi gminami, ale przede wszystkim między ludźmi, którzy w klimacie świąt Bożego Narodzenia chcą realizować swoje pasje. Bardzo dziękuję dyrektorom Gminnych Ośrodków Kultury, wójtom i burmistrzom, bez Waszej pomocy to wielkie wydarzenie, jakim jest Festiwal Świąteczny, nie doszłoby do skutku – przyznał wicestarosta.
Czas spędzony na oglądaniu wystawy uprzyjemniły kolędami solistki: Marlena Rygiel i Natalia Mokrzycka ze Szkółki Wokalnej, prowadzonej przez Józefę Knap, działającej przy GOK w Miejscu Piastowym.
W drugiej części spotkania, kontynuując tradycję bożonarodzeniową, wystąpiła grupa „Bambotela" ze Szkoły Podstawowej we Wrocance, pod kierunkiem Eweliny Głód, prezentując spektakl „Mali kolędnicy".

 

jasełka dzieci Wrocanka

 

Kolejne przedstawienie „ Jasełka na wesoło" wystawiła młodzież z Odrzykonia, przygotowana przez siostrę Teresę Żywiec i Joannę Typrowicz.

 

jasełka Odrzykoń

 

LAUREACI KONKURSU:

KATEGORIA I - szkoły podstawowe z Polski

 

Szopki sp

 

I miejsce - Jowita Wrzecionko - Dukla
II miejsce - Weronika Gaj - Wojaszówka
III miejsce - Julia Urban - Wojaszówka
III miejsce (ex aequo) - Maria Buriak- Dukla
III miejsce (ex aequo) - Zuzanna Jaskółka - Jedlicze

Wyróżnienia:

Kamil Durał - Jedlicze
Julia Rokita - Iwonicz
Julia Capko - Głębokie
Paweł Soboń - Chorkówka
Aleksandra Kiełbasa - Krasna

KATEGORIA II - gimnazja

 

Szopki Gimnazja

 

I miejsce - Kamil Tarnowski - Zręcin
II miejsce - Anna Wdowiarz - Rogi
III miejsce - Karolina Nowak - Dukla

Wyróżnienia:

Tomasz Szafran - Wróblik Szlachecki
Natalia Hedesz - Odrzykoń
Aleksandra Boczar - Kombornia

KATEGORIA III - szkoły ponadgimnazjalne

 

Szopki Ponadgimnazjalne

 

I miejsce - Kamil Barsznica - Miejsce Piastowe
II miejsce - Mateusz Wójtowicz - Jedlicze
III miejsce - Eliza Biskup - Krosno

Wyróżnienia:

Barbara Janusz - Iwonicz
Szymon Turek - Miejsce Piastowe

KATEGORIA IV - ośrodki pomocy społecznej

 

Szopki DPS

 

I miejsce (ex aequo) - Samuel Bodnar - Iwonicz
I miejsce (ex aequo) - Tadeusz Barnaś - Cergowa
I miejsce (ex aequo) - praca zbiorowa pracowni rękodzieła - Cergowa

KATEGORIA I - szkoły podstawowe ze Słowacji

I miejsce - Marko Baka - Stropkov
I miejsce (ex aequo) - Martin Čižmár - Giraltovce
II miejsce - Ema Baniková - Stropkov
II miejsce (ex aequo) - Zuzana Makarová - Svidnik
III miejsce - Terézia Fričová - Stropkov
III miejsce (ex aequo) - Adam Košč – Svidnik

Wyróżnienia:

Viktória Harmadová - Stopkov
Michaela Potičná - Svidnik

KATEGORIA IV - ośrodki pomocy społecznej

I miejsce - Štefan Halasz - Stropkov
II miejsce - Erik Pecha - Svidnik

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner