W Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli, 7 stycznia 2014 r., uroczyście podsumowano Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i dukielskie muzeum.
To już 14. edycja konkursu, a uczestnicy wciąż zaskakują pomysłami i inwencją twórczą. Wieńcząca imprezę wystawa wpisuje się w bożonarodzeniową tradycję o której przybyłym gościom opowiedziała komisarz wystawy Aleksandra Żółkoś.

- Trudno dzisiaj wyobrazić sobie okres świąt Bożego Narodzenia bez szopki betlejemskiej, która towarzyszy nam od wczesnego średniowiecza. Z Włoch, nazywanych ojczyzną szopek, dzięki ruchowi franciszkańskiemu szybko upowszechniła się w całej Europie. Do dziś w romańskim kościele św. Andrzeja w Krakowie u sióstr klarysek, przechowywane są elementy najstarszej polskiej szopki, datowane są na 2. połowę XIV wieku.
W ciągu stuleci ukształtowały się różne typy szopek. Do najbardziej znanych należy szopka tzw. betlejemka, mająca postać małej stajenki, w której znajdują się figurki św. Rodziny, pastuszków oraz Trzech Króli składających dary Dzieciątku Jezus.
Do popularnych odmian szopek bożonarodzeniowych zaliczana jest szopka neapolitańska, pochodząca z Neapolu. Charakteryzuje się ona tym, że przy żłobku umiejscawiani są przedstawiciele różnych stanów danego narodu, jest rozbudowana, wielofigurowa.
Od XIX w. znany jest typ szopki orientalnej. W zamyśle swoim stara się ona oddać bardziej otoczenie Betlejem z jego realiami, niż najbliższej okolicy.
W zaprezentowanych na wystawie szopkach bożonarodzeniowych dominują tzw. betlejemki, chociaż można zauważyć cechy wymienionych innych typów szopek – wyjaśnia A. Żółkoś.
W tym roku młodzi twórcy, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu krośnieńskiego oraz przygranicznych powiatów świdnickiego i stropkowskiego, przygotowali 113 ciekawych i oryginalnych prac. Wcześniej prace te przeszły eliminacje w gminnych konkursach.

Szopki nagrodzone

Pięcioosobowe jury wyłoniło 35 laureatów w obrębie konkursowych kategorii. Komisji konkursowej ogromnie trudno było zdecydować o tych najlepszych, ponieważ każda z prac stanowi swoiste dzieło sztuki wzorowane lub będące wyrazem, często nieskrępowanej wyobraźni wykonawców i wszystkie zasługują na nagrody.
Do wykonania tych szopek wykorzystano kilkadziesiąt różnorodnych materiałów, od piór, liści, traw czy plastrów owoców po ciężki metal. Zastosowano przeróżne techniki, takie jak: rzeźba, witraż, metaloplastyka, tkactwo, plecionkarstwo, techniki malarskie, rękodzielnicze, papierowe, np. ze sznurka papierowego, są też prace inspirowane sztuką kulinarną.

Szopki I miejsce

Każdego roku pojawiają się wciąż nowe pomysły ilustrujące sceny Bożego Narodzenia. Przez stulecia szopki bożonarodzeniowe zmieniały wygląd, obecnie przybierają różne formy pod względem artystycznym, ale serce szopki, symbolika i przesłanie jest niezmienne i to jest głównym celem konkursu i wystawy.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które wręczali przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, wicestarosta Andrzej Guzik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Krężałek, etatowy członek Zarządu Jan Pelczar, radni powiatu Andrzej Dziugan, Wojciech Tomkiewicz oraz sekretarz powiatu Zdzisława Żywiec i skarbnik Krystyna Kasza.
Podsumowując spotkanie wicestarosta Andrzej Guzik podziękował artystom za to, że odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i wzięli udział w kolejnej edycji konkursu. – Jest to dla nas wielka przyjemność i radość, że po raz kolejny możemy się spotkać. Chcemy w ten sposób podtrzymywać więzy, nie tylko między poszczególnymi gminami, ale przede wszystkim między ludźmi, którzy w klimacie świąt Bożego Narodzenia chcą realizować swoje pasje. Bardzo dziękuję dyrektorom Gminnych Ośrodków Kultury, wójtom i burmistrzom, bez Waszej pomocy to wielkie wydarzenie, jakim jest Festiwal Świąteczny, nie doszłoby do skutku – przyznał wicestarosta.
Czas spędzony na oglądaniu wystawy uprzyjemniły kolędami solistki: Marlena Rygiel i Natalia Mokrzycka ze Szkółki Wokalnej, prowadzonej przez Józefę Knap, działającej przy GOK w Miejscu Piastowym.
W drugiej części spotkania, kontynuując tradycję bożonarodzeniową, wystąpiła grupa „Bambotela" ze Szkoły Podstawowej we Wrocance, pod kierunkiem Eweliny Głód, prezentując spektakl „Mali kolędnicy".

jasełka dzieci Wrocanka

Kolejne przedstawienie „ Jasełka na wesoło" wystawiła młodzież z Odrzykonia, przygotowana przez siostrę Teresę Żywiec i Joannę Typrowicz.

jasełka Odrzykoń

KATEGORIA IV - ośrodki pomocy społecznej

I miejsce - Štefan Halasz - Stropkov
II miejsce - Erik Pecha - Svidnik