6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, 23 zespoły ludowe z terenu powiatu krośnieńskiego ponownie przybyły do świątyni pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.
Odbył się tam V Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek, który swoim zasięgiem oraz ilością uczestników należy z pewnością do największych w Polsce.

322 uczestników z radością poświęciło swój czas na to niezwykłe popołudnie i wieczór, by kolędować Małemu Zbawicielowi, by pielęgnować piękno polskiej kolędy i pastorałki oraz przekazywać je młodym pokoleniom.

koledy łęki dukielskie dzieci

W Łękach Dukielskich nigdy nie brakuje wielu znamienitych gości wśród których w tym roku byli m.in.: wicestarosta Andrzej Guzik, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, wiceprzewodniczący Kazimierz Krężałek, członek zarządu Jan Pelczar, burmistrz gminy Dukla Marek Górak, radni powiatowi i gminni, dyr. ZSP w Łękach Dukielskich Krystyna Delimata oraz dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury.
Przegląd rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez gwardiana dukielskiego klasztoru o. Micheasza Okońskiego w intencji organizatorów i uczestników spotkania oraz ks. proboszcza Zdzisława Babiarza w intencji parafian.W krótkim kazaniu, w nawiązaniu do Święta Objawienia Pańskiego, gwardian podkreślił, że tak jak mędrcom Pan Bóg poprzez gwiazdę dał znak, gdzie znajduje się Nowonarodzony, tak poprzez św. Jana z Dukli dał nam, współczesnym znak, „...jak żyć, jak postępować, by spotkać w swoim życiu Boga". Nawiązał tym samym do rozpoczętych obchodów 600. lecia urodzin św. Jana oraz ogłoszonego w związku z tym „Roku Świętego Jana z Dukli" ustanowionego przez sejm RP.
Po mszy św. rozpoczął się kolędowy festiwal.

koledy łęki dukielskie zesół

46 kolęd i pastorałek wyśpiewały zespoły: zespół folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, zespół śpiewaczo-obrzędowy "Rogowice" z Rogów, zespół śpiewaczy „Wietrznianki" z Wietrzna, zespół śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, zespół śpiewaczy „Wrocanianki" z Wrocanki, zespół śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, zespół śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, zespół śpiewaczy "Chorkowianie" z Chorkówki, zespół śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki, zespół śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, zespół "Mali Łęczanie" z Łęk Dukielskich, zespół teatralno-obrzędowy „Równianie" z Równego, zespół śpiewaczy "Ustrobianki" z Ustrobnej, zespół wokalny "Prządki" z Odrzykonia, zespół śpiewaczy "Przybowianki" z Przybówki, zespół śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, zespół ludowy Mali „Lubatowianie" i zespół ludowy „Lubatowianie" z Lubatowej, zespół śpiewaczy „Jarzębina" z Piotrówki, zespół „Mali Rogowice" z Rogów, zespół śpiewaczy "Magnolia" z Podniebyla, zespół „Szarotka-Duklanie" z Dukli, zespół śpiewaczy „Kamratki" z Krosna-Turaszówki.
Ludowi artyści za każdym razem otrzymywali solidne porcje braw, a całe kolędowanie upłynęło wyjątkowo szybko w myśl porzekadła: „To, co dobre, szybko się kończy".

koledy łęki dukielskie wicestarosta

Przyszedł czas na wręczenie przedstawicielom zespołów okolicznościowych upominków, wspólne fotografie oraz krótkie podziękowania i życzenia które wygłosili: wicestarosta Andrzej Guzik, przewodniczący rady Andrzej Krężałek, ks. proboszcz Zdzisław Babiarz oraz przedstawiciel Stowarzyszenia „Jedność' Henryk Kyc.

koledy łęki dukielskie zbiorowe

Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność" z Łęk Dukielskich, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.

Opuszczając gościnne Łęki Dukielskie – jak zwykle – wszyscy zapewniali o swoim powrocie z kolędą i pastorałką w przyszłym roku.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg

• nasz powiat lipiec sierpien 2018