Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się Niepodległa Polska i po latach zaborów powróciła na mapę Europy.
Z tej okazji Powiat Krośnieński, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miejscu Piastowym i Zgromadzeniem Świętego Michała Archanioła, zorganizował powiatowe obchody najważniejszego polskiego święta narodowego, które odbyły się po raz kolejny w Miejscu Piastowym. Pod pomnikiem Anioła Stróża Polski uczczono pamięć tych, którzy walczyli o wolną ojczyznę.

św Niepodległości delegacja

Hołd poległym złożyli m.in.: senator RP Alicja Zając, w imieniu posła Piotra Babinetza wiązankę złożył Andrzej Babinetz, delegacje - Powiatu Krośnieńskiego z przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Krężałkiem, starostą Janem Juszczakiem i wicestarostą Andrzejem Guzikiem, XVII dzielnicy Budapesztu, której przewodniczył zastępca burmistrza Tamas Horvath, ze Starego Sambora z merem Iwanem Hrysem, ponadto radni powiatu, władze gminy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, nauczyciele, kombatanci, przedstawiciele Związku Sybiraków, a także służb mundurowych, młodzież oraz mieszkańcy.

św. Niepodległości przemarsz

Podczas przemarszu wiązanki kwiatów złożono także pod pomnikiem bł. ks. Bronisława Markiewicza.
Następnie w Sanktuarium św. Michała Archanioła odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i wszystkich Polaków z udziałem Orkiestry Dętej OSP z Miejsca Piastowego i pocztów sztandarowych. Uroczystej eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Sosiński, ekonom generalny Zgromadzenia, a homilię wygłosił ks. Józef Groński, który podzielił się głęboką refleksją na temat miłości do ojczyzny i wolności.

św. Niepodległości dary

Od siedmiu lat obchodom Święta Niepodległości towarzyszy koncert laureatów Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej.
Do eliminacji, które odbyły się 4 listopada br. w GOK w Miejscu Piastowym, zgłosiło się ponad 70 uczestników. Jury zakwalifikowało do finału 16 wykonawców. Młodzi artyści, którzy swoimi występami uświetnili powiatowe obchody, zaprezentowali najpiękniejsze pieśni patriotyczne, pełne nostalgii oraz wspomnień tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą ojczyznę.
Uroczystość była okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, które wraz z gratulacjami przekazali starosta Jan Juszczak, ks. Jerzy Sosiński, wicestarosta Andrzej Guzik, ks. Jan Seremak oraz przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek i przewodniczący Związku Mniejszości Polskiej w XVII dzielnicy Budapesztu Andras Busko.

św. Niepodległości laureaci

Laureaci VII Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej:
kat. Szkoły Podstawowe
I m. – Kamila Zajchowska (Wojaszówka)
II m. – Maria Jarosz (Sieniawa)
III m. – Karolina Kołacz (Kobylany)
Wyróżnienia: Marlena Szmyd (Krościenko Wyżne), Zuzanna Stec (Miejsce Piastowe)

kat. Gimnazja
Im. – Marlena Rygiel (Rogi)
II m. – Michał Kondyjowski (Sieniawa)
III m. – Adrian Frydrych (Iwonicz) i Kamila Kula (Jasionka)
Wyróżnienia: Laura Filar (Krościenko Wyżne), Dominika Góra (Moderówka), Kinga Jasłowska (Zręcin)