W Dukli, Nowosielcach i Zarszynie odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W tym roku obchody rozpoczęły się 4 października na Cmentarzu Wojennym w Dukli.

W Dukli Nowosielcach i Zarszynie odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej

Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej Radca Generalny Krzysztof Sikora, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisanski, kombatanci z Czech, Słowacji, Polski, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji, straży granicznej, córka, wnuk i prawnuk gen. Ludvika Svobody oraz 21 Brygada i 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Powiat Krośnieński reprezentowali wicestarosta Andrzej Guzik i dyrektor Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek.

Powiat Krośnieński reprezentowali wicestarosta Andrzej Guzik i dyrektor Muzeum Historycznego  Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek

Po odegraniu hymnów państwowych i salwie honorowej oddano hołd tym, którzy zginęli podczas walk w Karpatach, jesienią 1944 r.
Następnie delegacje poszczególnych władz i organizacji kombatanckich złożyły kwiaty na Cmentarzu Wojennym oraz pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych pod przewodnictwem ojca gwardiana Micheasza Okońskiego. Żołnierzom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, cześć oddali przedszkolacy i uczniowie dukielskich szkół, dla których uroczystości były żywą lekcją historii.

Dzień później, 5 października obchody bitwy zwanej też karpacko – preszowską odbyły się w Śvidniku na Słowacji. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Powiatu Krośnieńskiego pod przewodnictwem starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka i komendanta Komendy Miejskiej Policji w Krośnie Adama Pietrzkiewicza.

***

Operacja karpacko-dukielska trwała od 8 września do 10 października 1944 r. Według źródeł historycznych zginęło tam ponad 80 tysięcy Rosjan, około 6 tysięcy Czechów i Słowaków, straty Niemców oceniane są na około 70 tysięcy. Kilka miejscowości zostało doszczętnie zniszczonych. Z uwagi na liczbę poległych miejsce to nazywane jest „Doliną Śmierci".

• Nasz Powiat 6 2017