Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW 74 rocznicę jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, zwanej operacją karpacko – dukielską, oddano hołd poległym.
W tym roku obchody rozpoczęły się 4 października w Nowosielcach i Zarszynie. Druga część uroczystości odbyła się w Dukli na Cmentarzu Wojennym.
Przybyłych na rocznicowe spotkanie gości, kombatantów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych, duchownych z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy oraz młodzież szkolną, mieszkańców dukielszczyzny powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.
Samorząd Powiatu Krośnieńskiego reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Gładysz i starosta krośnieński Jan Juszczak, który swoje wystąpienie rozpoczął od słów – „Z pokolenia, niech głos nasz idzie w pokolenia. O pamięć, nie o zemstę, proszą nasze ziemie”. Wasza obecność tutaj, mimo upływu 74 lat świadczy o tym, że prośba tej ziemi, słowackiej ziemi o pamięć jest podtrzymywana, powiem więcej - przechowywana, i jeszcze więcej - przenoszona na kolejne pokolenia. A trzeba o tym mówić, bo z własnego doświadczenia wiem, jak wielu nie wie o tragizmie i wielkości tej bitwy. O ogromie ofiar po tej i tamtej stronie. Ponad 700 tysięcy żołnierzy tu na tej ziemi stoczyło walkę, i o tym trzeba pamiętać. Trzeba pamiętać, że blisko 120 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej oddało tutaj życie za wolność naszą i przyszłych pokoleń. Znajduję wiele analogii z tym co wydarzyło się w trakcie II wojny światowej po stronie polskiej i słowackiej. W sierpniu rozpoczęło się powstanie warszawskie, które zapadło i w pamięci i w sercach Polaków. W tym też miesiącu wybuchło powstanie narodowe na Słowacji. Zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej te powstania upadły. Obydwa nie doczekały się pomocy. Wzgórze Franków, które broniło przejścia na Barwinek i trzykrotnie przechodziło z rąk niemieckich do słowackich. Miejsce to nazywane jest „Doliną śmierci”. I Monte Casino, też wzgórze i też okupione krwią polskiego żołnierza. Mówię o tym dlatego, że mamy wiele wspólnych, podobnych doświadczeń. Te doświadczenia powinny nas łączyć w braterskim rozwoju naszych terenów i przyjaźni sąsiedzkiej, a także realizowaniu takich działań, które zapobiegną w przyszłości takim tragediom, które wspominamy sprzed 74 lat.
Rocznicowe obchody w Dukli to czas i miejsce na przywoływanie historii, wspominanie uczestników walk, ale także podziękowania. Przypomnieli o tym w listach skierowanych zarówno do kombatantów świadków tamtych wydarzeń jak i organizatorów Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego w listach, które zostały publicznie odczytane.
Po wysłuchaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu Kompani Honorowej V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz dzieci i młodzieży złożyły wieńce i zapaliły znicze na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 r.
Dzień później, 5 października, uroczyste obchody operacji karpacko – dukielskiej odbyły się na Słowacji.

Galeria zawiera 20 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner