Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW tym roku mija 10 lat współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Krośnieńskim, a XVII Dzielnicą Budapesztu. Z okazji jubileuszu, 9 czerwca br., odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego, która rozpoczęła się nieprzypadkowo koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórzanie” z Głowienki. To właśnie ten Zespół wystąpił 10 lat temu w Budapeszcie podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II.

Po wysłuchaniu hymnów Węgier i Polski, starosta Jan Juszczak przedstawił 10 letnią historię współpracy obydwu samorządów. Wszystko zaczęło się w marcu 2008 r. gdy na teren powiatu krośnieńskiego przyjechała wycieczka Samorządu Mniejszości Polskiej z XVII Dzielnicy Budapesztu, z zaproszeniem na udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Jana Pawła II. Podczas spotkania  w Starostwie Powiatowym w Krośnie zostali przyjęci z pełnym zrozumieniem i akceptacją. Na uroczystość 28 marca 2008 r. pojechała delegacja składająca się z przedstawicieli powiatu, gminy Rymanów, gminy Miejsce Piastowe oraz wspomniany zespół „Pogórzanie”.

- Efektem tej wizyty było podjęcie wspólnych deklaracji mających na celu podpisanie wzajemnej umowy o współpracy, które nastąpiło 16 czerwca 2008 roku w Starostwie Powiatowym w Krośnie. – przypomniał starosta Jan Juszczak. Minęło 10 lat owocnej współpracy między naszymi samorządami, polegającej na wielu wzajemnych wizytach. Starosta pokrótce przedstawił szeroki zakres spotkań, kontaktów jakie miały miejsce w różnych dziedzinach życia na przestrzeni tych lat. W ramach wzajemnej współpracy samorządy organizowały wymianę wystaw artystów malarzy, rzeźbiarzy i innych twórców rękodzieła artystycznego. Wysyłano i przyjmowano chóry, zespoły wokalne, taneczne oraz orkiestry. Dzięki wystawom mieszkańcy powiatu mieli okazję poznać sztukę węgierską. Wymiana odbywała się także w zakresie sportu i turystyki. - Mocnym spoiwem naszego parterstwa są wspólne obchody świąt narodowych. W równym stopniu wyrażamy nasz patriotyzm i staramy się godnie obchodzić po stronie polskiej Święto Konstytucji 3 Maja i 11 listopada Dzień Niepodległości, a po stronie węgierskiej rocznicę Rewolucji z 1848 r. i rocznicę Powstania Węgierskiego – podkreślił starosta.

Powiat Krośnieński współpracuje także z samorządem Mniejszości Polskiej, który skupia tych, dla których kultura polska jest bliska i dostarcza wiele radości, dlatego w ciągu tych lat z zaproszenia samorządu skorzystały zespoły oraz laureatki różnych konkursów, aby uświetnić spotkania samorządu.

Wystąpienie starosty Jana Juszczaka zakończyła prezentacja multimedialna zawierająca dokumentację fotograficzną wszystkich wydarzeń które miały miejsce w ciągu tych 10 lat współpracy.

Kolejnym punktem sesji było podpisanie aktu odnowienia umowy o współpracy. W imieniu Burmistrza XVII Dzielnicy Budapesztu umowę podpisali Wiceburmistrzowie Tivadar Fohsz i Tamas Horvath. Ze strony Powiatu Krośnieńskiego umowę parafowali  Starosta Krośnieński Jan Juszczak i Wicestarosta Adolf Kasprzyk. Po podpisaniu nastąpiło wzajemne przekazanie nowej umowy, w której czytamy: „(…) Mając świadomość istnienia licznych, aktywnych przyjacielskich relacji oraz wzajemnego szacunku, pragniemy nadal rozwijać i pielęgnować porozumienie naszych samorządów. (…) Poprzez podpisanie tego dokumentu z okazji uroczystości rocznicowych, potwierdzamy zdecydowaną wolę wzmacniania solidarności między obywatelami, wnosząc w ten sposób wkład w przyjaźń polsko – węgierską. Na pamiątkę tego wydarzenia Starosta wręczył przedstawicielom samorządu  węgierskiego pamiątkowe statuetki i polską flagę.

W imieniu samorządu XVII Dzielnicy Budapesztu głos zabrał wiceburmistrz Tivadar Fohsz. – Czuję się zaszczycony, że mogłem brać udział przez te 10 lat w tej współpracy między samorządami Uważam , że jest to najbardziej udana współpraca i duży wkład ma w tym Samorząd Mniejszości Polskiej. Od 10 lat mam przyjemność przyjeżdżać do powiatu krośnieńskiego i zawsze spotykam się z uczuciem przyjaźni. Mam też okazję zobaczyć jak wielką pracę samorząd wkłada w to , aby powiat pięknie wyglądał. Bardzo ważne jest, żeby ta przyjaźń ujawniała się nie tylko w oficjalnych spotkaniach, ale również w kontaktach bezpośrednich, międzyludzkich. Życzę nam wszystkim, aby w następnych latach ta przyjaźń się nadal rozwijała.

Uroczysta sesja była także okazją do uhonorowania osób, które wniosły duży wkład w rozwój polskiej kultury. Statuetki z wizerunkiem patrona powiatu św. Józefa Sebastiana Pelczara, które wręczane są podczas Dnia Działacza Kultury tym razem otrzymali Andras Busko i Kelemen Sandor. Szczególne podziękowania skierowano na ręce Ilony i Marka Olejników, którzy od początku wzajemnych kontaktów uczestniczą we wszystkich spotkaniach i pełnią rolę tłumaczy oraz nieocenionych przewodników.

W części artystycznej wystąpili także wokaliści Daria Samborowska i Adam Gonet z zespołu „Maskarada” , którego opiekunem jest Alicja Zając.

 

Galeria zawiera 20 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner