Powiatowy Dzień Działacza Kultury to wyjątkowe święto wszystkich ludzi kultury, twórców, artystów. Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało spotkanie, które odbyło się 25 maja w Domu Ludowym w Targowiskach.

Uroczystość organizowana jest, by nagrodzić i pokazać ludowych działaczy i ich twórczość. Aby podziękować tym wszystkim, którzy działalność kulturalną traktują jak misję, jak swoje życiowe motto, dla których dbałość o dziedzictwo kulturowe jest pasją.
Spotkania w gronie animatorów, twórców i działaczy stały się okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla kultury.
Od kilkunastu lat Starosta Krośnieński przyznaje specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, tym którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem promują tradycję i kulturę regionu.
Nagrody Starosty w tym roku otrzymali:
Czesława Czepiga z Głojsc – organizatorka, inicjatorka i animatorka wielu przedsięwzięć promujących kulturę lokalną na rzecz gminy Dukla;
Alfreda Duda – Jarek z Jedlicza – poetka, która tworzy z potrzeby serca. Wydała trzy tomiki wierszy. Szczególne miejsce w swojej twórczości poświęca św. Janowi Pawłowi II;
Barbara Guzek z Odrzykonia – od 13 lat prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków. Organizatorka i inicjatorka wielu przedsięwzięć, których celem jest kultywowanie, pielęgnowanie i popularyzacja kultury i tradycji Odrzykonia;
Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” z Kopytowej – zespół działa od 2007 r. przy KGW. Swoimi występami często wzbogaca liczne imprezy kulturalne o zasięgu lokalnym i gminnym;
Grupa Artystyczna z Iskrzyni – grupa zajmuje się kultywowaniem tradycji ludowych, podtrzymując kulturę regionalną i rodzimy folklor. Od 80 lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym gminy i powiatu;
Kapela Ludowa „Krościeniacy” z Krościenka Wyżnego – działa pod patronatem gminy Krościenko Wyżne. Prezentuje wysoki poziom artystyczny. Koncertuje na różnych uroczystościach i imprezach okolicznościowych o zasięgu lokalnym i regionalnym;
Zespół Ludowy „Lubatowianie” z Lubatowej - to niekwestionowany mecenas kultury Podkarpacia. Przy zespole działa kapela oraz zespół „Młodzi” i „Mali Lubatowianie”. W swoim dorobku ma różnorodny repertuar składający się z ponad 300 utworów. Nagrali pięć płyt;
Stowarzyszenie Rozwoju Jaślisk i okolic – istnieje od 17 lat. Aktywnie uczestniczy w promowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego. Jest organizatorem wielu konkursów, wystaw. Uczestniczy także we wszystkich wydarzeniach kulturalnych, patriotycznych i kościelnych Jaślisk;
Zespół Śpiewaczy „Wrocanianki” z Wrocanki – zespół aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych i swoim śpiewem uświetnia uroczystości gminne i powiatowe. Posiada bogaty repertuar.
Jak co roku ludzi kultury doceniło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorując zasłużonych odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. O te odznaczenia wystąpił Starosta Krośnieński na wnioski wójtów, burmistrzów oraz dyrektorów ośrodków kultury.
Odznaczenia otrzymali:
Maria Chłap – aktywna działaczka kultury, angażująca się w życie lokalnej społeczności. Prowadzi szeroką działalność animacyjną w upowszechnianiu kultury. Jest kierownikiem artystycznym zespołu „Bobrzanie”;
Robert Myszkal – malarz, twórca ikon, uprawia także malarstwo symboliczne. Prowadzi zajęcia plastyczne i muzyczne dla dzieci i młodzieży;
Jan Tomkiewicz – malarz, twórca ikon. Zajmuje się problematyką dziedzictwa kulturowego Karpat. Współautor przewodników i map po Bieszczadach i Beskidzie Niskim;
Zygmunt Wojtoń – działacz kultury, muzyk, skrzypek. Od 13 lat jest kierownikiem kapeli „Pogórzanie”. Prowadzona przez niego kapela prezentuje wysoki poziom artystyczny uświetniając swoimi występami uroczystości powiatowe, gminne, wojewódzkie i krajowe;
Jan Wilusz – działacz kultury, muzyk upowszechniający muzykę i folklor ludowy od najmłodszych lat. Prezentuje i pielęgnuje tradycje ludowej pieśni i muzyki z uwzględnieniem autentycznego repertuaru i zachowaniem lokalnej gwary. Jest członkiem kapeli „Pogórzanie”, gdzie gra na kontrabasie i śpiewa.
Nagrody i odznaczenia wręczali przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Gładysz, starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, dyrektor Aleksander Mercik.
Należy podkreślić, że powiat krośnieński jest jednym z nielicznych, gdzie świętuje się w tak podniosłej atmosferze Dzień Działacza Kultury i docenia animatorów, pasjonatów i lokalnych twórców.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak zwracając się do ludzi kultury powiedział – Gościmy dzisiaj tych Państwa, którzy reprezentujecie szczególnie uwrażliwionych na piękno, na to co stanowi również nasze dziedzictwo. I poprzez te symboliczne nagrody Starosty, czy też bardziej zaszczytne medale przyznane przez Ministra chcemy Państwu podziękować, uszanować ale też dać energię do dalszego działania. Ufam, że podejmiecie ten trud tworzenia na różnym poziomie. Bo to dzięki Waszej aktywności, zaangażowaniu i twórczości nasze miejscowości, nasze społeczności, nasz powiat pięknieje. Życzę dużo sił, satysfakcji i również wsparcia od innych, choćby dobrym słowem, choćby drobnym wsparciem finansowym i zauważenia na różnych lokalnych imprezach czy świętach. To Państwo nadajecie ton temu życiu i niech tak nadal będzie. Dziękuję za dotychczasowe działania, chylę czoła i życzę nadal dobrej energii i niech Was wena nie opuszcza.
Podczas święta ludzi kultury nie mogło zabraknąć oprawy artystycznej. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Kapela „Krościeniacy” z Krościenka Wyżnego, zespół taneczny z Prywatnej Szkoły Tanecznej w Stropkovie, Katarzyna Such i Eliza Rybak. Uroczystość zakończył występ Klubu Seniora „Złota Jesień” z Targowisk w krótkim montażu słowno – muzycznym.

Galeria zawiera 11 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01