Powiat Krośnieński już od 2010 roku organizuje  obchody rocznicowe zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, by oddać hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń i zachować je w pamięci.

Tegoroczne uroczystości odbyły się 12 kwietnia pod pomnikiem Ofiar Katynia i tablicą smoleńską przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie z udziałem zaproszonych gości m.in.: wicewojewody podkarpackiego Lucyny Podhalicz, przedstawicieli parlamentarzystów:  senator RP Alicji Zając, posłów Piotra Babinetza i Stanisława Piotrowicza  oraz radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Borcza, przedstawicieli Rady Powiatu Krośnieńskiego z przewodniczącym Kazimierzem Gładyszem i Zarządu Powiatu Krośnieńskiego ze starostą Janem Juszczakiem, władz miasta Krosna na czele z prezydentem Piotrem Przytockim, radnych, wójtów, burmistrzów, księży, służb mundurowych, członków Związku Sybiraków, Armii Krajowej, Związku Kombatantów, delegacji NSZZ „Solidarność” Regionu Podkarpacie, dyrektorów jednostek organizacyjnych Powiatu oraz krewnych zamordowanych w Katyniu i młodzieży szkolnej.

Modlitwę w intencji ofiar odmówili ks. Archiprezbiter Jan Bielec, prałaci ks. Kazimierz Kaczor i ks. Edward Sznaj.

Wprowadzeniem do obchodów był referat okolicznościowy wygłoszony przez dr. historii Zygmunta Pelczara, prezesa Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rymanowie. – Pośród tych polskich obowiązków, które nie powinny zostać wypłukane ze świadomości zbiorowej, jedną z najważniejszych jest prawda o polskim doświadczeniu na Wschodzie. (…) Historia zatacza koła. Po raz drugi katyńska ziemia upomniała się o polską krew 10 kwietnia 2010 roku. Kolejny raz elita polskiego państwa, która w naszym imieniu leciała do Katynia, zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Dzisiaj oddajemy hołd, tym którzy własnym życiem przypieczętowali miłość do Ojczyzny. Niech pamięć o wielkich  czynach Polaków, ich heroizmie i poświęceniu będzie dla nas najlepszym przykładem, jednocząc nasze wysiłki w budowaniu narodowej jedności.

Następnie głos zabrała  wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, która odczytała list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. – Katyń to symbol, symbol bestialstwa dokonanego na polskim narodzie. Symbol strzału w tył głowy i haniebnej próby zatarcia mordu. Zbrodnia katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w naszej historii. Pamiętamy i będziemy pamiętać o krwi naszych rodaków, którzy za polskość i wierność Ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę. Chcemy czcić bestialsko zamordowanych, Polacy nigdy o nich nie zapomną.

Dla uczczenia ofiar Katynia odczytany został Katyński Apel Pamięci, a kompania honorowa V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oddała salwę honorową.

Powiatowe uroczystości to także pamięć i wspominanie ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W ciszy i zadumie wysłuchano raz jeszcze nazwisk tych, którzy zginęli w drodze na uroczystości 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Powiatowe obchody były okazją do wręczenia medalu „Pro Patria”. Medal ten otrzymał członek Zarządu Krośnieńskiego Koła Związku Sybiraków oraz członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Krośnie Adam Kozłowski, który aktywnie działa w Związku Sybiraków od 1989 roku. Medal wręczyli wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz i starosta krośnieński Jan Juszczak. Medal przyznawany jest przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie dla uhonorowania pamięci osób fizycznych i prawnych, szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia składania wiązanek kwiatów i zniczy przez poszczególne delegacje  w hołdzie pomordowanym i tragicznie zmarłym.

Na zakończenie uroczystości starosta Jan Juszczak, dziękując wszystkim za przybycie i udział w tym ważnym wydarzeniu, przypominał, iż samorząd Powiatu Krośnieńskiego już od ośmiu lat zarówno indywidualnie jak i zbiorowo daje dowód pamięci organizując rocznicowe obchody. – Od 29 kwietnia 2010 roku, tutaj na tym placu i już pod tym pomnikiem wspominaliśmy i przywoływaliśmy tych z Katynia i niestety również tych ze Smoleńska. Zarówno w wystąpieniu prelegenta, jak i Apelu Katyńskim przewijało się jedno słowo „Pamięć”. Bez pamięci nie zbudujemy wielkiego, trwałego i mocnego państwa polskiego. Nie zbudujemy mocnych więzi międzyludzkich, więzi narodowych. Dziękuję Państwu, że przez te osiem lat byliśmy razem. I wierzę w to, że ten rok gdzie zostało wspomniane, że tą uroczystością rozpoczynamy świętowanie odzyskania niepodległości przyczyni się do tego, że będziemy budować naszą wspaniałą przyszłość. Bo wolność, to nie tylko jest coś co się otrzymuje. Jak św. Jan Paweł II przypomina „wolność jest nie tylko dana, ale zadana”. Wierzę, że ten rok jest szczególny dla naszego narodu, 100 lecie odzyskania niepodległości będzie dobrą okazją do tego, abyśmy budowali dziś, ale też i przyszłość, nie zapominając o tych, którzy oddali życie w „dołach nieludzkiej ziemi”. Dziękując za obecność, proszę nieśmy  pamięć, a nade wszystko miłość do swojej Ojczyzny w swoich sercach i przekazujmy ją następnym pokoleniom – podkreślił starosta.

Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Dęta z Iskrzyni pod kierunkiem Wiesława Wojnara, poczty sztandarowe oraz laureatki Powiatowego Konkursu Poezji Sybirackiej, Dominika Góra, Ewelina Słota i Aleksandra Zwiercan. Po raz kolejny w uroczystości wzięła udział młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół w Iwoniczu oraz z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Rymanowa.

Galeria zdjęć z obchodów rocznicowych.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018