Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Podczas ostatniej sesji , która odbyła się 6.04 radni wysłuchali obszernych sprawozdań z działalności za rok 2017 Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego (SPPR) w Krośnie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Stomatologicznej (SPZOS) w Krośnie, Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) wraz z planem działania na rok 2018.

Dyrektor Andrzej Jurczak przemawia podczas obrad XXXVII Sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego

Pierwszą informację przedstawił Andrzej Jurczak, dyrektor SPPR w Krośnie. SPPR jest wiodącą jednostką na terenie powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna świadczącą usługi zdrowotne w zakresie ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego POZ. – Rok 2017 był rokiem dynamicznym, ale stabilnym – podkreślił dyrektor. Ilość osób zatrudnionych w jednostce nie zmieniła się, nadal pracuje tutaj 134 osoby. Cały system ratownictwa zabezpieczamy siedmioma zespołami (dwa zespoły specjalistyczne „S” i pięć zespołów podstawowych „P”). Druga działalność to transport medyczny wykonujemy go na zlecenie lekarzy w dni powszednie od godziny 8.00 do godziny 18.00. Trzecia działalność to dyspozytornia skoncentrowana, obejmującą swoim zasięgiem pięć powiatów: dębicki, jasielski, krośnieński, strzyżowski i ropczycko – sędziszowski. Jednostka świadczyła także odpłatne usługi medyczne tj. badania lekarskie orzeczenia w ramach podpisanych umów z Policją i Strażą Miejską, dotyczące osób zatrzymanych i doprowadzanych przez przedstawicieli tych jednostek. Rok ubiegły SPPR zakończyło stratą finansową w wysokości 227 954,20 zł. W okresie sprawozdawczym odnotowano 3121 wyjazdy 2 zespołów specjalistycznych; 10 204 wyjazdy 5 zespołów podstawowych i 1511 wyjazdów 2 zespołów transportowych dla POZ. Ponadto w ramach umowy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz Strażą Miejską przyjęto 1190 osób celem wykonania badań. Rok ubiegły był wybitny pod względem inwestycji. Łącznie na inwestycje wydano prawie 2 mln 100 zł. Dyrektor wymienił także szczególne zdarzenia jakie wystąpiły w roku 2017, które miały wpływ na działalność zakładu. Było to m.in. wdrożenie od maja nowego ogólnopolskiego systemu wspomagania dowodzenia (SWD) dla ratownictwa medycznego; zakup 2 nowych ambulansów sanitarnych dla potrzeb Ratownictwa Medycznego z dotacji celowych otrzymanych od Powiatu Krośnieńskiego, Gminy Krosno oraz gmin z powiatu krośnieńskiego z udziałem wkładu własnego uzupełnionego kredytem inwestycyjnym; zakup 3 nowych ambulansów z wyposażeniem w sprzęt medyczny dla Ratownictwa Medycznego z dotacji udzielonej od Wojewody Podkarpackiego z udziałem wkładu własnego.

Dyrektor Joanna Jarosz przedstawia sprawozdanie kadrowo - finansowe podczas XXXVII Sesji Rady Powiatu

Kolejne sprawozdanie kadrowo – finansowe przedstawiła Joanna Jarosz, dyrektor SPZOS w Krośnie. Poprzedni rok zakład zakończył z zyskiem w kwocie 22 374 zł. Rok był dynamiczny i bardzo dla nas pozytywny – mówi dyrektor. W ramach zakładu funkcjonują następujące poradnie: stomatologia zachowawcza, ogólna, szkolna, ortodontyczna, chirurgii stomatologicznej, poradnia dla niepełnosprawnych w znieczuleniu ogólnym i pracownia Rtg. W ubiegłym roku przyjęto 14 335 osób w tym: 5375 dzieci. Zakład oprócz działalności typowo leczniczej i konsultacyjnej prowadzi działalność szkoleniową i dydaktyczną w postaci rocznych staży podyplomowych absolwentów stomatologii oraz specjalizacyjne z zakresu chirurgii stomatologicznej i stomatologii zachowawczej. Kolejny rok również zapowiada się intensywnie jeśli chodzi o nakład pracy – przyznała J. Jarosz. Ubiegły rok był wyłączony z inwestycji z uwagi na niepewną sytuację lokalową, natomiast przyszły zapowiada się optymistycznie, jeśli nie będzie problemów kadrowych. Chcemy zakończyć rok z zyskiem.
W drugiej części obrad radni podjęli dziewięć uchwał, m.in. w sprawach:
• wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic powiatu krośnieńskiego;
• określenia rodzajów zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych w powiecie krośnieńskim w 2018 roku;
• wyrażenia zgody na przeznaczenie środków na niezbędną wymianę zużytego wyposażenia WTZ lub jego dodatkowe doposażenie w 2018 roku;
• zmieniającą uchwale w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajecie pasa drogowego dróg powiatowych na terenie powiatu krośnieńskiego;
• powierzenia Gminie Korczyna prowadzenia zadania publicznego polegającego na wykonaniu dokumentacji technicznej dotyczącej zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 1967R Korczyna – Krościenko Wyżne polegająca na budowie chodnika dla pieszych w miejscowości Korczyna”.

Wszystkie uchwały przyjęto jednogłośnie.

• Nasz powiat VII VIII 2018