Na zaproszenie samorządu XVII dzielnicy Budapesztu delegacja powiatu krośnieńskiego pod przewodnictwem Jana Juszczaka - Starosty Krośnieńskiego przebywała w Budapeszcie w dniach 14 - 17 marca br.
Podczas pobytu delegacja uczestniczyła w obchodach Święta Narodowego - uroczystościach patriotycznych upamiętniających ten szczególny dla Węgrów czas, mający ogromne znaczenie dla historii ich kraju i Europy.

Ponadto wizyta związana była także z obchodami 10-tej rocznicy odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II w dzielnicy Budapeszt Rakoshegy, a także z podsumowaniem dziesięciu lat współpracy powiatu krośnieńskiego i samorządu XVII dzielnicy Budapesztu.
W tych uroczystościach uczestniczyli m.in. konsul RP w Budapeszcie Marcin Sokołowski, biskup Ferenc Cserhati, Ewa Słaba Ronayne przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego parlamentarzyści, przedstawiciele mniejszości węgierskiej na Ukrainie i w Rumunii.
Burmistrz XVII dzielnicy Budapesztu Riz Levente, podsumowując dziesięcioletni okres współpracy partnerskiej z powiatem krośnieńskim, zwrócił uwagę na jej znaczenie dla obu partnerów.
Współpraca rozpoczęła się właśnie w marcu 2008 r., uroczystościami związanymi z odsłonięciem pomnika Jana Pawła II . Podpisanie umowy partnerskiej nastąpiło w czerwcu 2008 r.
Przez minione 10 lat współpraca odbywała się w różnych dziedzinach: kultury, sztuki, turystyki, sportu oraz wymiany dzieci i młodzieży. Burmistrz z wielką atencją mówił o dotychczasowych kontaktach, przyjaźni i życzliwości. Owocem tej współpracy jest także wzajemne poznanie oraz zbliżenie się naszych społeczności lokalnych.
W trakcie spotkania omawiano również możliwości dalszego rozwoju i rozszerzenia zakresu współpracy.

Galeria zawiera 6 zdjęć, które ilustrują wydarzenia przedstawione w tekście.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018