Na ostatniej sesji (27.11) radni powiatu wysłuchali obszernej informacji o stanie realizacji zadań oświatowych z rok szkolny 2016/2017, którą przedstawił wicestarosta Adolf Kasprzyk. W roku szkolnym 2016/2017 w szkołach prowadzonych przez Powiat Krośnieński wg Systemu Informacji Oświatowej na dzień 31 marca 2017 r. uczyło się 960 uczniów (w tym 5 wychowanków DPS) w 48 oddziałach.

W roku szkolnym 2016/2017 pod opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie pozostawało 12.523 dzieci z gmin: Iwonicz, Wojaszówka, Jedlicze, Chorkówka, Korczyna i Krościenko Wyżne. Natomiast pod opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Miejscu Piastowym pozostawało 8.069 dzieci z gmin: Miejsce Piastowe, Dukla, Rymanów i Jaśliska.
Wg danych podanych do SIO w roku szkolnym 2016/2017 Poradnie w ramach działalności diagnostycznej przeprowadziły: 1.126 diagnoz psychologicznych, 870 diagnoz pedagogicznych, 297 logopedycznych, 296 lekarskich i 99 diagnoz związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej. Badaniami diagnostycznymi objęte były dzieci wymagające pomocy od momentu narodzin, dzieci przedszkolne i w wieku szkolnym, aż po młodzież, która ukończyła szkołę ponadgimnazjalną, ale nie podjęła dalszej nauki i jednocześnie nie podjęła pracy.
Dom Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju prowadzi całoroczną działalność: edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą i specjalistyczną, skierowaną do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie roku szkolnego organizuje turnusy: zdrowotne, profilaktyczno-wychowawcze, integracyjne, zielone i białe szkoły,
a w okresie ferii zimowiska i kolonie.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Dukli funkcjonujące w ramach Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu jest całoroczną placówką oświatowo-wychowawczą upowszechniającą różne formy turystyki i krajoznawstwa oraz zapewniającą tanie miejsca noclegowe. W ubiegłym roku szkolnym z usług schroniska skorzystało 681 osób, którym udzielono 1 151osobonoclegów. Sprawozdanie obejmowało także wyniki egzaminów gimnazjalnych, maturalnych i zawodowych. W maju 2017 r. do egzaminu maturalnego w szkołach prowadzonych przez Powiat Krośnieński przystąpiło 139 absolwentów, w tym:
- 48 z liceów ogólnokształcących,
- 91 z techników.

W naszych szkołach na 139 absolwentów, którzy przystąpili do matury, zdało ją 81, co stanowi 58%. Zdawalność była zróżnicowana w zależności od szkoły: w liceach wyniosła
72,9%, a w technikach 50,5% i jest niższa niż w ubiegłym roku.
W powiecie do matury przystąpiło 383 absolwentów, w tym 237 z liceów ogólnokształcących i 146 z techników. Zdawalność ogółem w powiecie wyniosła 70 % (w liceach ogólnokształcących 75%, w technikach 62%) i jest niższa niż w roku ubiegłym.
W województwie zdawalność w tym roku wyniosła 90% w liceach ogólnokształcących i 74% w technikach.
W Powiecie Krośnieńskim największy sukces odniosło Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, gdzie zdało 93% zdających. Spośród zdających absolwentów naszych szkół 50 osób nie zdało jednego z pięciu obowiązkowych egzaminów, w tym najwięcej z matematyki – 46 osób. Te osoby miały prawo do zdawania egzaminu w sesji poprawkowej i zdało go 15 osób. Do egzaminu w zawodzie w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło 321 uczniów. Część pisemną zdało 287 to jest 89,4%, natomiast część praktyczną 279 to jest 86,9%. Świadectwa kwalifikacyjne otrzymało 78,8% zdających spośród wszystkich, którzy przystąpili do obu części egzaminu.
W dalszej części obrad radni przyjęli uchwały m.in. w sprawach:
• powierzenia gminom Chorkówka i Miejsce Piastowe prowadzenia zadania publicznego polegającego na zimowym utrzymaniu chodników zlokalizowanych w ciągu dróg powiatowych na terenie tych gmin. W gminie Chorkówka łączna długość chodników wynosi 6091 m, a w gminie Miejsce Piastowe 13029 m. Obydwie gminy wyraziły zgodę na przejęcie zadania związanego z utrzymaniem chodników. Na jego realizację samorządy gminne otrzymają w 2018 roku dotację celową w kwocie 1000 zł ryczałtowo na utrzymanie jednego kilometra chodnika;
• wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Krośnieńskim, a Gminą Miasto Krosno w zakresie zasad kierowania i świadczenia usług w Środowiskowym Domu Samopomocy w Krośnie na rzecz mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Porozumienie umożliwi sprawne realizowanie zadania w zakresie pobytu i kierowania niepełnosprawnych mieszkańców z terenu powiatu w ŚDS w Krośnie prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie;
• uchwalenia rocznego Programu współpracy Powiatu Krośnieńskiego z organizacjami pozarządowymi. Organizacje pozarządowe, tzw. III sektor, są ważnym partnerem władz samorządowych stymulującym rozwój powiatu. Silne organizacje pobudzają aktywność i zaangażowanie mieszkańców są efektywnym partnerem w realizowaniu aktywnych polityk rynku pracy, dialogu społecznego. Powierzenie organizacjom zadań społecznych zwiększa efektywność i skuteczność ich realizacji. Dlatego stymulowanie rozwoju III sektora leży w interesie samorządu powiatu. Przyjęty Program wytycza kierunki rozwoju wspólnej działalności samorządu i organizacji pozarządowych. Określa cele, obszar i formy współpracy oraz zadania z różnych obszarów życia, min. oświaty, kultury, sportu, turystyki, promocji i ochrony zdrowia czy pomocy społecznej. Projekt programu został poddany konsultacjom społecznym, które odbyły się w dniach od 1 do 31 października br. Program dostępny jest w Wydziale Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Krośnie oraz na stronie internetowej Starostwa www.powiat.krosno.pl w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Organizacje Pozarządowe”.

• Nasz Powiat 5 2017