W europejską podróż po kulinarnych skarbach regionów Hiszpanii, Włoch i Bułgarii zabrali zaproszonych gości, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu – Zdroju. A wszystko z okazji podsumowania III etapów projektu „Skarby regionów Europy” w ramach Programu PO WER.
Już po raz kolejny grupa uczniów reprezentujących różne zawody i klasy wraz z opiekunami przebywała na stażach zawodowych w hotelach i restauracjach w Hiszpanii, Włoszech i po raz pierwszy w Bułgarii. Podczas praktyk uczniowie zdobywali nowe doświadczenia i kwalifikacje zawodowe pod okiem fachowców. Ponadto mieli okazję poznać kulturę innych państw i regionalną kuchnię. Dodatkowym atutem była nauka języka.
Podczas spotkania podsumowującego projekt, w którym uczestniczyli m.in. podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, przedstawiciele władz powiatu z przewodniczącym rady Kazimierzem Gładyszem i wicestarostą Adolfem Kasprzykiem, radny powiatu Stanisław Kenar, burmistrz gminy Iwonicz Zdrój Witold Kocaj, pracodawcy z branży gastronomiczno – hotelarskiej oraz nauczyciele i młodzież z ZSGH.
Dzięki prezentacjom, które przygotowali uczniowie poświęconym historii, kulturze i kuchni można było się poczuć jak w podróży po Europie. Koordynator projektu Agnieszka Kasprzyk – Sowa podsumowała główne założenia i cele projektu podkreślając, że staże to nie tylko wycieczki i zabawa, ale przede wszystkim ciężka praca i nauka. Z zainteresowaniem wysłuchano relacji uczniów, którzy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu. Oczywiście w tej kulinarnej podróży nie mogło zabraknąć prawdziwych smaków regionalnych kuchni tych państw. Do degustacji przygotowano najbardziej charakterystyczne dania, przekąski i desery. Barwna i aromatyczna kuchnia hiszpańska to głównie kolorowe tapas, paella, smakowita tortilla i pikantne krewetki. Potrawy włoskie reprezentowała panna cotta, pizza, ravioli, tortellini. Bogate i ciekawe dania bułgarskie to przede wszystkim lutika, banica, chlebek serowy i sałatka szopska. Wszystkie potrawy przygotowali uczniowie iwonickiego gastronomika po kierunkiem nauczycieli uczestniczących w projekcie: Magdaleny Jacek, Aliny Basak, Katarzyny Jurasz – Świerczek, Iwony Sikorowicz i Anny Nycz.
W ramach projektu szkoła przygotowała również dwa konkursy dla swoich uczniów: konkurs flagowy i Quiz.
Podczas spotkania dyrektor szkoły Jan Barsznica wręczył nagrody i dyplomy laureatom konkursów.

Wyniki:
Konkurs Flagowy: