Powiat Krośnieński zakończył długo oczekiwaną przez mieszkańców i jedną z największych inwestycji realizowanych w tym roku na drogach powiatu. Zadanie polegało na przebudowie dróg powiatowych nr 1974R Krosno – Targowiska – Wróblik Szlachecki w miejscowościach Targowiska, Widacz, Wróblik Królewski i Wróblik Szlachecki oraz nr 2008R Wróblik Królewski – Ladzin w miejscowości Wróblik Królewski.

Zakres prac, który był prowadzony równolegle na obydwu drogach obejmował między innymi: wzmocnienie konstrukcji nawierzchni wraz z poszerzeniem na długości 4382 mb, budowę chodników na odcinku 640 mb, remont mostów na rzece Tabor i potoku Morwawa, budowę kanalizacji deszczowej, budowę wysp dzielących, przebudowę skrzyżowania wraz z przesunięciem kapliczki, budowę konstrukcji oporowej, barier ochronnych oraz wykonanie oznakowania.
Przebudowa drogi zakończyła się zgodnie z planem. Oficjalny odbiór z symbolicznym przecięciem wstęgi odbył się 20 listopada br. w obecności zaproszonych gości: dyrektor Wydziału Infrastruktury PUW w Rzeszowie Kamili Piech, władz powiatu ze starostą Janem Juszczakiem, radnych powiatu na czele z przewodniczącym rady Kazimierzem Gładyszem, przedstawicieli władz gminy Miejsce Piastowe z wójtem Markiem Klarą i gminy Rymanów z burmistrzem Wojciechem Farbańcem. Obecni byli także sołtysi, inspektor nadzoru, kierownik budowy, przedstawiciele wykonawcy którym był Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie oraz mieszkańcy.
- Cieszę się, że możemy się w tak licznym gronie spotkać przy tak ważnym wydarzeniu – powiedział starosta Jan Juszczak podczas odbioru inwestycji. Jest to ważna droga dla powiatu krośnieńskiego, gmin Miejsce Piastowe i Rymanów, dla lokalnej społeczności, a także tych którzy przemieszczają się tą drogą w kierunku Krosna i Rzeszowa lub Rymanowa Zdroju i Sanoka. Starosta przypomniał, że inwestycja mogła być zrealizowana dzięki Programowi Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019 oraz pomocy finansowej gmin Miejsce Piastowe i Rymanów. – Całość zadania zamknęła się kwotą prawie 5 mln zł, z czego blisko 2 mln 400 tys. zł pochodzi z budżetu wojewody, i udział finansowy gmin prawie 900 tys. zł przekazała gmina Miejsce Piastowe i ponad 700 tys. zł gmina Rymanów. Takiego znacznego udziału samorządów gminnych w inwestycji powiatowej jeszcze do tej pory nie było. Za pomoc, rzetelną i partnerską relację dziękuję władzom gminy. Widzimy efekt dobrej współpracy i dobrego wykorzystania środków. Bardzo się cieszę, że zaproszenie na otwarcie drogi przyjęła dyrektor Kamila Piech i naocznie może zobaczyć efekt realizacji projektu.
Słowa podziękowania za zaproszenie na uroczystość na ręce starosty przekazała dyrektor Kamila Piech – jest to dla mnie duża przyjemność uczestniczyć w takim ważnym wydarzeniu. Do tej pory drogi w powiecie krośnieńskim , które dostały dofinansowanie i zostały zrealizowane w tym roku z programu rządowego widziałam w dokumentacji projektowej, oceniałam ten wniosek i znam cały przebieg inwestycji. Jednak co innego jest widzieć na papierze, a co innego zobaczyć tą inwestycję i podziwiać czy względy bezpieczeństwa, względy komunikacyjne zostały zachowane. To wygląda imponująco. Składam gratulacje, licząc, że kolejne inwestycje będą przez Powiat realizowane. Inwestycja pokazuje też dobrą współpracę między samorządem i dobrą współpracę z wojewodą. Powiat Krośnieński przy składaniu wniosku spełnił wszystkie wymagania, projekt został wysoko oceniony. Gratuluję wszystkim osobom, które przyłożyły się do tego sukcesu. Cieszę się, że takie inwestycje powstają w naszym województwie, które mają ogromny wpływ na państwa życie i państwa dobro. Liczę że za rok o tej porze będą kolejne inwestycje realizowane i oddawane.
Szczegółowe dane dotyczące przebiegu inwestycji przedstawił dyrektor – urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik, podkreślając iż natężenie ruchu w tym rejonie jest bardzo duże. – Średnio w roku przejeżdża tą drogą 3 mln samochodów, w tym dużo ciężarowych. W ramach zadania przebudowana została cała konstrukcja drogi, została wymieniona podbudowa, położony nowy asfalt. W niektórych miejscach drogę poszerzono do 6 m. Przed wjazdem do każdej miejscowości powstały wyspy dzielące, które mają sprawić, że wjeżdżający mają dostosować swoją prędkość do obowiązującej w danym terenie. To wszystko zrobiono dla mieszkańców, użytkowników drogi, dla poprawy bezpieczeństwa. Dyrektor A. Mercik przekazał podziękowania na ręce wojewody w imieniu Zarządu Powiatu i mieszkańców. Korzystając z obecności radnych powiatowych skierował słowa uznania – że w najważniejszym momencie związanym z realizacją zadania nie zwątpiliście i podjęliśmy wspólnie jedynie słuszną decyzję za kontynuacją inwestycji. Serdeczne podziękowania za wyrozumiałość skierował także pod adresem tych mieszkańców, którzy przez czas trwania prac budowlanych byli zmuszeni korzystać z objazdów, jak również sołtysów poszczególnych miejscowości, którzy zaangażowani byli w rozwiązywanie bieżących problemów.

• Nasz Powiat 5 2017