W Muzeum Historycznym Pałac w Dukli otwarto wystawę malarstwa pt. „Ziemia Ojczysta” artystki węgierskiej  Erzsébet Páljános. Ekspozycja jest już kolejną wystawą organizowaną wspólnie przez Powiat Krośnieński i XVII Dzielnicę Budapesztu.

Wernisaż wystawy odbył się 10 listopada br. z udziałem zaproszonych gości m.in. radnych powiatu z Przewodniczącym Rady Kazimierzem Gładyszem, Zarząd Powiatu ze Starosta Janem Juszczakiem, delegacji węgierskiej z XVI dzielnicy Budapesztu pod przewodnictwem zastępcy burmistrza Tivadara Fosha, przewodniczącego Samorządu Mniejszości Polskiej w tej dzielnicy Ondrasza Buszko oraz dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych, prezesów stowarzyszeń artystów i mieszkańców gminy Dukla.
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali starosta krośnieński Jan Juszczak i zastępca burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu Tivadar Fosh.
O wystawie opowiedziała komisarz Aleksandra Żołkoś. Wystawa swą tematyką, jak również towarzyszącą jej oprawą muzyczną o wydźwięku patriotycznym w wykonaniu Dawida Dudka, wpisała się w tegoroczne obchody Święta Niepodległości.  Artystka urodziła się w Budapeszcie w 1982 roku. W 2003 roku ukończyła Szkołę Główną Sztuk Pięknych w Óbudai,  a w 2010 roku  Węgierską Akademię Sztuk Pięknych na kierunku malarstwa i rysunku oraz na wydziale nauczycielskim geometrię wykreślną.  Profesorami Artystki byli: Árpád Szabados, Zsigmond Károlyi, Tibor Kiss. Od 2011 roku pracuje w Gimnazjum Zawodowym Sztuki Przemysłowej, jako nauczyciel historii sztuki, geometrii wykreślnej, a także rysunku i malarstwa.
Erzsébet Páljános ma na swoim koncie wiele osiągnięć, prace Artystki były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ma na koncie również kilka indywidualnych wystaw.
Artystka w swojej wypowiedzi artystycznej nawiązuje do ojczystych krajobrazów, do historii swojego kraju, porusza także wątki historyczne, które łączą naród węgierski i naród polski, np. udział Legionu Polskiego w walce o wolność Węgier w latach 1848-1849.
Wielokrotnie pytano Malarkę, dlaczego będąc kobietą maluje sceny batalistyczne? Jak sama mówi: Na takie pytanie daję zazwyczaj nieco wyzywającą odpowiedź: Czy umiłowanie i znajomość historii jest tylko i wyłącznie domeną mężczyzn?
Erzsébet Páljános podczas badań drzewa genealogicznego odkryła swego przodka, porucznika o nazwisku Ferenc Páljános,  który brał udział w walce o wolność Węgier. Ten fakt sprawił, że zaczęła badać epokę, w której żył, ubiory, muzykę, w tym marsze. Pojechała do Wiednia by zwiedzić muzeum wojskowości. Czytała listy żołnierzy, znalazła fragmenty książki kucharskiej używanej przez wojskowych kucharzy, nawet przymierzyła mundur z tamtych czasów. Interesowały Artystkę  przeżycia związane z oczekiwaniem na ich powrót do domu, badała też jaka silna była ich tęsknota za ojczyzną. Na swoich obrazach nie przedstawia żołnierzy w walce, ale jak odczuwają lęk, zimno, jak się skradają w ciszy i czują gorące promienie letniego słońca na mundurach. Historyczne pamiątki dostarczyły Artystce silnych przeżyć, zainspirowały do powstania obrazów o tej tematyce. Wyznała też, że jej zamiłowanie do historii zaczęło się tak naprawdę już w wieku dziecięcym, kiedy miała 10 lat przeczytała książkę Gézy Gárdonyi’ego, pt. Gwiazdy Egeru. Pamięta, że płakała czytając fragmenty opisujące poczynania Turków zajmujących jej ojczyznę. Nie może sobie wyobrazić życia poza granicami Węgier.
Na co dzień jednak nie żyje przeszłością. Planuje kolejne obrazy i codzienne życie, patrzy w przyszłość. Przekazuje dzieciom wiedzę o sztuce minionych epok, aby mogły kiedyś stworzyć własną, ale również szacunek do historii swojej ojczyzny.

• Nasz Powiat 5 2017