Msza św. w intencji ojczyzny i poległych w walce o wolną i suwerenną Polskę rozpoczęła powiatowe obchody Święta Niepodległości. W tym roku uroczystości odbyły się w Krościenku Wyżnym. W kościele pw. Św. Marcina wiernych powitał ks. proboszcz Wiesław Kałamarz – Stajemy dzisiaj przy ołtarzu Chrystusa i przy ołtarzu naszych dziejów, by dziękować Bogu, by śpiewać to dziękczynne Te Deum za dar wolnej ojczyzny  za wszystkie łaski które spływają na nią przez stawiennictwo św. Marcina i świętych patronów Polski.
Homilię wygłosił ks. Wojciech Wiśniowski proboszcz z Zagorzyc. –Dzień 11 listopada to czas, kiedy po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i powróciła na mapę Europy. Mogło tak się stać bo polski żołnierz przelewał swoją krew na różnych frontach Europy, a także świata. Bo w rodzinach pielęgnowano tradycje. Słowa „Bóg, honor, Ojczyzna” to droga prawdziwego Polaka. To słowa, które wprowadzane w czyn torowały drogę do wolności. Polska przetrwała, bo miała zawsze swoje należyte miejsce w sercach naszych praojców. Aby właściwie patrzeć na ojczyznę trzeba mieć w sobie prawdziwą mądrość. Prośmy Boga o mądrość.
Po uroczystej eucharystii wszyscy uczestnicy prowadzeni przez św. Marcina na koniu, orkiestrę dętą OSP z Krościenka Wyżnego, poczty sztandarowe, druhów z OSP, harcerzy i zaproszonych gości przemaszerowali pod pomnik Grunwaldu, aby oddać cześć poległym za wolność ojczyzny i złożyć symboliczne kwiaty. Po wspólnie odmówionej modlitwie rys historyczny związany z dążeniem do odzyskania niepodległości przedstawili gospodarz gminy Krościenko Wyżne, wójt Jan Omachel i poseł RP Piotr Babinetz. W swoich wystąpieniach przypomnieli ludzi i ich czyny, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominali pokolenia Polaków, którym przyszło żyć pod zaborami.
Następnie wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli m.in. poseł RP Piotr Babinetz, zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Przewodniczący Regionu Podkarpacie Tadeusz Majchrowicz w asyście Lucjana Fejkla, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, delegacja XVII dzielnicy Budapesztu na czele z zastępcą burmistrza Tivadarem Fosh, władze Powiatu Krośnieńskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Gładyszem i Starostą Janem Juszczakiem, delegacja gminy Krościenko Wyżne, radni, przedstawiciele służb mundurowych, OSP oraz nauczyciele i młodzież.
Druga część uroczystości, która odbyła się w Sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym była prawdziwą patriotyczną ucztą muzyczną. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Muzyczny  SONG z Krościenka Wyżnego, który prowadzi Maciej Filar. Jako kolejni wystąpili najmłodsi artyści,  dzieci z Przedszkola prowadzonego przez Siostry Służebniczki NMP w Krościenku Wyżnym oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Krościenku Wyżnym.
Następnie zaproszeni goście mieli okazje wysłuchać laureatów XI Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej. W koncercie wystąpili Marcelina Gerlach, Wiktoria Cetera, Magdalena Rygiel, Alina Duszczyńska, Bartłomiej Dębiec, Karolina Turek, Daria Samborowska, Katarzyna Gierlicka, Katarzyna Such.
Obchody Święta Niepodległości to także doskonały czas na uhonorowanie zwycięzców konkursu. Nagrody, dyplomy wręczali przewodniczący rady Powiatu Kazimierz Gładysz, starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, wójt gminy Krościenko Wyżne Jan Omachel oraz zastępca burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu Tivadar Fosh.
Uroczystości zakończył występ harcerzy z 8 Drużyny Starszoharcerskiej im. Szarych Szeregów, której opiekunem jest Jan Omachel.
- Jak Polska długa i szeroka wszyscy świętujemy dzisiaj niepodległość, odzyskanie wolności i stworzenie nowej państwowości – powiedział na zakończenie spotkania starosta Jan Juszczak. Szanowni Państwo! Dobrze, że tak licznie gromadzimy się podczas dzisiejszego święta. I tutaj w sali na koncercie i wcześniej na uroczystej Mszy świętej. To nadaje powagi temu dniu. Bo po 123 latach, tyle pokoleń czekało, tyle pokoleń walczyło i Polska powróciła na mapę Europy. Wiele pokoleń marzyło i walczyło o niepodległą ojczyznę. I dzięki Bogu my już świętujemy 99 rocznicę wolnej, suwerennej Polski. Wincenty Witos powiedział „że nie ma rzeczy ważniejszej niż Polska”, a jaka ona będzie to od nas również zależy.  I chciałbym żeby ona była silna, piękna i dumna  przede wszystkim ze swoich obywateli, swojej historii, swoich zasług, bo takie mamy. I nie mamy się czego wstydzić. Wręcz odwrotnie. Mamy tyle powodów do dumy i chwalenia się, że można by było napisać nową trylogię sienkiewiczowską. I bardzo się cieszę, że tu w Krościenku jest kształtowany patriotyzm już od najmłodszych, a młodzież chętnie bierze udział w naszych konkursach patriotycznych. To nas buduje.
Głos zabrał 5także radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj – Piękny koncert podczas którego młodzież uczyła nas patriotyzmu, a my dziś rano uczyliśmy młodzież jak oddawać hołd tym co byli przed nami. Chciałbym aby teraz, w tym czasie  Polacy mówili jednym głosem, abyśmy się zjednoczyli, abyśmy nie dzielili się na lepszych i gorszych. Aby nasza ojczyzna wszystkich nas obdzieliła każdego po trochu i o nikim nie zapomniała.

• Nasz Powiat 5 2017