„Krwiodawstwo to określona postawa wobec drugiego człowieka, wobec życia. Nie oczekując nagrody Honorowy Dawca Krwi śpieszy z pomocą nieznanym chorym i ofiarom wypadków, dla których krew jest często jedynym, niezbędnym i niezastąpionym lekiem.

hdk goście

Za tę ofiarność chcemy podziękować podczas dzisiejszej uroczystości nie tylko krwiodawcom z naszej szkoły, ale wszystkim, którzy oddając krew, dzielą się cząstką siebie” – tymi słowami Grażyna Twardzik wprowadziła obecnych w klimat uroczystego spotkania, które odbyło się 27 października na hali sportowej GOSiR w Jedliczu.
Następnie głos zabrał Mariusz Kielar – dyrektor Zespołu Szkół w Jedliczu, założyciel Szkolnego Klubu HDK, opiekun klubu i krwiodawca, który przedstawił historię klubu.
Klub powstał 13 grudnia 2002 roku z inicjatywy pana Juliana Szmyda – wieloletniego Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Rafinerii Nafty Jedlicze.
Co roku poczet sztandarowy jako reprezentant jedynej szkoły ponadgimnazjalnej z okręgu krośnieńskiego uczestniczy w pielgrzymkach Honorowych Dawców Krwi do Częstochowy i Łagiewnik, podczas których uczestnicy oddają krew (w Łagiewnikach dla dzieci chorych na białaczkę, leczących się w szpitalu w Prokocimiu, w Częstochowie dla szpitala klinicznego w Katowicach)
Obecnie Szkolny Klub Honorowych Krwi liczy 28 krwiodawców – uczniów. Nauczycielami wspomagającymi działalność klubu są Grażyna Twardzik i ks. Grzegorz Rucyk, którzy również są krwiodawcami.
Do tej pory młodzi krwiodawcy z Jedlicza oddali ok. 250 litrów krwi.
Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała występy artystyczne zwracające uwagę na potrzebę oddawania krwi, która jest darem życia dla innych.
W drugiej części wydarzenia zostały przyznane odznaczenia i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych krwiodawców.
Dyrektor szkoły Mariusz Kielar otrzymał Odznakę Honorową PCK IV stopnia.
Odznaczony został również sztandar Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu odznaką Polskiego Czerwonego Krzyża. Odznaczenie zostało nadane w uznaniu zasług na rzecz krwiodawstwa.
Następnym punktem programu było wręczanie statuetek dla najbardziej zasłużonych krwiodawców ze Szkolnych Klubów Honorowych Dawców Krwi.
Odbyło się również podsumowanie Szkolnego Konkursu „Krew darem życia”. Nagrodę główną otrzymał Adrian Budnik (IV kl. Technikum), wyróżnienie – Michał Jasiński (I KL, szkoła branżowa).
Współorganizatorem XV-lecia Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi był Oddział Rejonowy PCK w Krośnie, reprezentowany przez Mariana Wszołka.

• Nasz Powiat 5 2017