projekt Interreg

Zakończyły się prace budowalne związane z przebudową drogi powiatowej nr1956R Zręcin – Wietrzno – Zboiska wraz z budową dwóch odcinków chodnika w miejscowościach Wietrzno i Zboiska.
Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn. „Modernizacja drogowej infrastruktury komunikacyjnej Snina – Medzilaborce – Krosno w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020”.

W Starostwie Powiatowym w Krośnie, 26.10 odbył się śródokresowy przegląd realizacji projektu, którego liderem jest Powiat Krośnieński, a partnerem Zarząd i Utrzymanie Dróg Regionu Autonomicznego Preszowa na Słowacji.  Uczestników spotkania przywitał starosta Jan Juszczak, podkreślając że zarówno dla samorządu Powiatu Krośnieńskiego jak i Kraju Preszowskiego realizacja tak dużego zdania jest bardzo ważna. – Łączy nas wiele spraw, między innymi troska oto, aby w naszych rejonach poprawa komunikacji między społecznościami była jak najlepsza. Drogi decydują o rozwoju. Jak są dobre drogi to jest rozwój gospodarczy, ekonomiczny, ale też i społeczny, międzyludzki i nam wszystkim na tym zależy.
Podczas spotkania dokonano m.in. analizy postępu rzeczowego i finansowego realizacji projektu, oceny jakości zarządzania w projekcie, realizacji postanowień umowy partnerskiej, wymiany doświadczeń w koordynacji procesów związanych z zamówieniami publicznymi we współpracy z wykonawcami oraz prognoza i rekomendacje dotyczące pozostałego do zakończenia okresu jego realizacji. Partnerzy przedstawili krótkie prezentacje z realizacji zadania. Spotkanie zakończyła wizyta studyjna na odcinku inwestycji zrealizowanej na drogach powiatu krośnieńskiego.
Po stronie polskiej  przebudowana została droga powiatowa Zręcin – Wietrzno – Zboiska na długości 6,293 km. Zakres prac obejmował m.in.: wykonanie jezdni, poboczy, wzmocnienie nawierzchni wraz z odcinkową wymianą podbudowy, budowę dwóch odcinków chodników, budowę zatok autobusowych, montaż barier energochłonnych.
Po stronie słowackiej kontynuowane są prace budowlane. Inwestycja obejmuje położenie nowej warstwy ścieralnej na dwóch odcinkach drogi o łącznej długości 8,70 km, poprawę odprowadzenia wody poprzez rekonstrukcję przepustów drogowych.  Część prac budowlanych związana jest z przebudową dwóch mostów.
Celem głównym projektu jest połączenie drugorzędnych i trzeciorzędnych węzłów po stronie słowackiej i trzeciorzędnych węzłów po stronie polskiej do sieci TEN-T poprzez modernizację ciągu komunikacyjnego Snina – Medzilaborce – Krosno. Przebudowany odcinek drogi Zręcin – Wietrzno – Zboiska przyczyni się do poprawy dostępności komunikacyjnej, zapewnienia większego bezpieczeństwa ruchu zarówno kołowego jak i pieszego.
Wartość całkowita inwestycji wynosi 5 677 708 euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowi 85% wartości. Termin zakończenia realizacji projektu po obu stronach granicy zgodnie z umową planowany jest w  maju 2018 roku.

• Nasz Powiat 5 2017