Na zaproszenie władz XVII dzielnicy Budapesztu w stolicy Węgier gościła delegacja Powiatu Krośnieńskiego na czele z  przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Gładyszem i starostą Janem Juszczakiem. Okazją do wizyty w partnerskiej dzielnicy były obchody 61. Rocznicy Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

Uroczystości rozpoczęły się otwarciem wystawy Edvarda Primożica, artysty fotografa z Lovran na Chorwacji, miasta które jest również partnerem XVII dzielnicy Budapesztu.

Rewolucja Wegierska zdjęcie z flagą

Dzień później, 23 października delegacja polska wzięła udział w uroczystościach patriotycznych pod pomnikiem Rewolucji Węgierskiej, gdzie złożyła wieniec oddając cześć bohaterom 1956 roku. Druga część obchodów – uroczysty program artystyczny, odbyła się w Domu Kultury. Zaproszeni goście wysłuchali rysu historycznego na temat wybuchu rewolucji, wręczono także podziękowania dla osób szczególnie zasłużonych dla dzielnicy oraz tytuł honorowego obywatela pośmiertnie lokalnej pisarce i poetce. Spotkanie z partnerem było okazją do nakreślenia planów współpracy na rok następny.
Program zakończył występ kwartetu smyczkowego, który cieszy się dużą sławą na Węgrzech i zagranicą.

• Nasz Powiat 5 2017