Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Ostatnia sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego (13.10) rozpoczęła się wręczeniem odznaczenia za zasługi dla kolarstwa polskiego. Odznaczenie otrzymał Andrzej Maziarz, podinspektor z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Krośnie z rąk Krzysztofa Fala, zastępcy przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” w Krośnie i Jana Muzyki przedstawiciela Polskiego Związku Kolarskiego.

medal

– Od kilku lat trasa wyścigu Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków przebiega przez teren powiatu krośnieńskiego. Zawsze spotykamy się z pomocą organizacyjną, szczególnie w sprawach zabezpieczenia trasy imprezy. Osobom, które szczególnie nam pomagają chcemy podziękować wręczając to odznaczenie – mówił K. Fal. Słowa podziękowania za dobrą wolę i atmosferę podczas organizacji wyścigu przekazał również dla Starosty Krośnieńskiego i Rady Powiatu.
Następnie sprawozdanie z działalności PUP w Krośnie za 2016 rok oraz informację o bieżącej sytuacji na rynku pracy w powiecie krośnieńskim przedstawiła dyrektor Regina Chrzanowska.

sesja XXXIII

– Liczba bezrobotnych na koniec grudnia 2016 roku na terenie działalności urzędu wynosiła 5067 osób, w tym 277 kobiet. Było to o 1700 osób mniej niż w roku 2015. W ubiegłym roku zarejestrowało się w urzędzie 9114 osób bezrobotnych, z tego z prawem do zasiłku było 648 osób. Z ewidencji wyłączono 10 884 osoby. W roku sprawozdawczym z rejestrów wyłączono łącznie 1884 osoby, głównie z powodu: podjęcia pracy – 4947 osób; niepotwierdzenia gotowości do pracy – 2174; dobrowolnej rezygnacji ze statusu osoby bezrobotnej -1019; odmowy bez uzasadnionej przyczyny propozycji pracy -811 osób. W zeszłym roku pozyskano 2065 ofert pracy, z tego subsydiowanej 1804 oferty. W związku z aktywizacją osób bezrobotnych wprowadzono różne formy przeciwdziałania bezrobociu, m.in. prace interwencyjne -87 osoby, roboty publiczne -57; szkolenia – 245; staże -0 520; wykonywanie prac społecznie użytecznych – 114; dotacje na podjęcie działalności gospodarczej – 114. Innym działaniem pośrednictwa pracy jest pozyskiwanie ofert pracy. Łącznie w 2016 roku pozyskano 2965 ofert pracy, odnotowano 2009 kontaktów z pracodawcami, pozyskano 172 nowych pracodawców do współpracy. Na te nowe pozyskane miejsca pracy wydano 8833 skierowania, z czego 1097 odmówiło przyjęcia pracy. PUP w Krośnie odwiedziło ogółem 54 286 osób bezrobotnych. Jak przyznaje dyrektor – sporo ofert pracy jest nieobsadzonych ze względu na brak chętnych, również pracodawcy zgłaszają mniej ofert z tego powodu.
W tym roku urząd odnotował spadek osób bezrobotnych. Stan na 30 sierpnia w województwie podkarpackim wyniósł 9,9%, w powiecie krośnieńskim ziemskim 8,4%. Od początku roku zgłoszono 2267 ofert pracy. Zarejestrowano 2665 osób z czego 543 zarejestrowanych jest z prawem do zasiłku.
W dalszej części sesji radni przyjęli jedenaście uchwał m.in. w sprawach:
• Powierzenia gminom Iwonicz – Zdrój, Korczyna, Krościenko Wyżne, Jedlicze, Rymanów zadania publicznego polegającego na zimowym utrzymaniu dróg powiatowych wraz ze zlokalizowanymi w ich ciągu chodnikami . W związku z koniecznością ogłoszenia przetargu na zimowe utrzymanie dróg powiatowych w 2018 r. Powiat Krośnieński wystąpił do gmin powiatu z propozycją przejęcia zadania polegającego na zimowym utrzymaniu dróg powiatowych. Pięć gmin wyraziło chęć jego przejęcia;
• Udzielenia pomocy finansowej dla gminy Jaśliska w formie dotacji celowej w kwocie 15 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP w Jaśliskach;
• Wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Krośnieńskiego do planowanej realizacji projektu partnerskiego pn. „Karpackie Centrum Turystyki Rowerowej”, którego liderem jest Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna z Rzeszowa. Inwestycją zgłoszoną do projektu przez Powiat Krośnieński byłaby budowa ścieżki rowerowej na trasie Jaśliska – Czeremcha.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018