W Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W obchodach operacji karpacko – dukielskiej udział wzięli kombatanci z Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele dyplomacji, władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz mieszkańcy gminy i młodzież szkolna. Udział w uroczystościach wzięła również delegacja z Ukrainy, duchowni kościoła grecko – katolickiego i rodziny poległych Ukraińców na ziemi dukielskiej.
W tym roku uroczystości rozpoczęły się 5 października na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Po wysłuchaniu hymnów państwowych Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski w wykonaniu Orkiestry Wojskowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, gości powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Następnie w imieniu Rady Powiatu Krośnieńskiego i Starosty Jana Juszczaka głos zabrał przewodniczący Rady Kazimierz Gładysz. – Operacja karpacko – dukielska dla społeczeństwa Podkarpacia stała się trwałym elementem lokalnej świadomości historycznej. Pamięć ogromu przelanej tu krwi i totalnych zniszczeń materialnych ukształtowała warunki i kategorie myślenia oraz działania wielu pokoleń – także tych powojennych. Tradycja polska, osadzona w normach chrześcijańskich każe nam szanować poległych i zamordowanych. Nakazuje nam też przechowywać i przekazywać o nich pamięć(...)Dziękuję, że jesteśmy tu i wspominamy o tych, którzy walczyli i myśleli o przyszłości swojej i swoich ojczyzn. Niech uroczystość taka jak dzisiejsza przypominająca i upamiętniająca te tragiczne sprzed 73 lat wydarzenia, będzie chwilą zadumy o tamtych niespokojnych czasach, o tych, którzy szli i nie doszli, którzy polegli daleko od swoich domów. Wierzę, że pamięć o nich pozostanie w naszych sercach, naszych i przyszłych pokoleń.
Następnie delegacje poszczególnych władz, organizacji kombatanckich i mundurowych złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.
Druga część obchodów rocznicowych odbyła się w Nowosielcach i Zarszynie. Słowa podziękowania i uznania na ręce organizatorów uroczystości przesłała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Dzień później, 6 października obchody bitwy zwanej też karpacko - preszowską odbyły się w Świdniku na Słowacji. W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Gładyszem i wicestarostą Adolfem Kasprzykiem.

• Nasz Powiat 4 2017 1