Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W obchodach operacji karpacko – dukielskiej udział wzięli kombatanci z Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele dyplomacji, władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz mieszkańcy gminy i młodzież szkolna. Udział w uroczystościach wzięła również delegacja z Ukrainy, duchowni kościoła grecko – katolickiego i rodziny poległych Ukraińców na ziemi dukielskiej.
W tym roku uroczystości rozpoczęły się 5 października na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Po wysłuchaniu hymnów państwowych Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski w wykonaniu Orkiestry Wojskowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, gości powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Następnie w imieniu Rady Powiatu Krośnieńskiego i Starosty Jana Juszczaka głos zabrał przewodniczący Rady Kazimierz Gładysz. – Operacja karpacko – dukielska dla społeczeństwa Podkarpacia stała się trwałym elementem lokalnej świadomości historycznej. Pamięć ogromu przelanej tu krwi i totalnych zniszczeń materialnych ukształtowała warunki i kategorie myślenia oraz działania wielu pokoleń – także tych powojennych. Tradycja polska, osadzona w normach chrześcijańskich każe nam szanować poległych i zamordowanych. Nakazuje nam też przechowywać i przekazywać o nich pamięć(...)Dziękuję, że jesteśmy tu i wspominamy o tych, którzy walczyli i myśleli o przyszłości swojej i swoich ojczyzn. Niech uroczystość taka jak dzisiejsza przypominająca i upamiętniająca te tragiczne sprzed 73 lat wydarzenia, będzie chwilą zadumy o tamtych niespokojnych czasach, o tych, którzy szli i nie doszli, którzy polegli daleko od swoich domów. Wierzę, że pamięć o nich pozostanie w naszych sercach, naszych i przyszłych pokoleń.
Następnie delegacje poszczególnych władz, organizacji kombatanckich i mundurowych złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.
Druga część obchodów rocznicowych odbyła się w Nowosielcach i Zarszynie. Słowa podziękowania i uznania na ręce organizatorów uroczystości przesłała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Dzień później, 6 października obchody bitwy zwanej też karpacko - preszowską odbyły się w Świdniku na Słowacji. W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Gładyszem i wicestarostą Adolfem Kasprzykiem.

 

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner