Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaOd kilku lat samorząd Powiatu Krośnieńskiego organizuje spotkania z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, by zachowywać i pielęgnować pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę.
W tym roku gospodarzem i współorganizatorem powiatowych obchodów była Szkoła Podstawowa im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce.
Na uroczystość, która odbyła się 29 września br. przybyło liczne grono osób: przedstawiciele Powiatu Krośnieńskiego, władze gminy Wojaszówka, radni, komendanci służb mundurowych wojska, policji, straży pożarnej, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież. Bohaterami uroczystości byli kombatanci, AK-owcy, Sybiracy, żołnierze września.
W intencji żyjących i poległych żołnierzy modlitwę zmówił ks. Artur Progorowicz, proboszcz miejscowej parafii.
W rocznicę utworzenia zrębów Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową, przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Żywą lekcją historii, przypominającą tamte wydarzenia był referat okolicznościowy, który wygłosiła Magdalena Król, nauczycielka historii.
Szczególnie uroczysty charakter miała część artystyczna przygotowaną przez uczniów SP w Bratkówce. Montaż słowno – muzyczny poświęcony był życiu i działalności wielkiego patrioty i społecznika bł. Stanisława Starowieyskiego, patrona szkoły w Bratkówce. Niespodzianką dla wszystkich były białe i czerwone kwiaty, które dzieci własnoręcznie zrobiły i podarowały przybyłym na uroczystość gościom.
Kolejnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Dziecinne pasje bł. Stanisława Starowieyskiego”. Nagrody laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak, członek Zarządu Powiatu Iwona Stefanik, wójt gminy Sławomir Stefański i dyrektor szkoły Jolanta Mikus.
Podsumowując uroczystość starosta Jan Juszczak przypomniał, że powiat pamięta o rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizując we współpracy ze szkołami stosowne uroczyste spotkania. – Mówimy o fenomenie powstania państwa podziemnego. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co działo się wokół nas w innych państwach europejskich? To tam poszczególne rządy tworzyły koalicje z okupantem. Polska została sama i po kilkunastu dniach już zaczęto tworzyć struktury państwa z rządem, administracją i armią. Ci, którym wtedy zabrakło odwagi i siły ulegli najeźdźcom pouczają teraz Polskę w wielu sprawach. To my powinniśmy iść z podniesioną głową w historię i Europę. Dlatego to my powinniśmy o tym fenomenie pamiętać, mówić i wychowywać młode pokolenie w takim duchu. Dobrze by było, abyśmy żyjąc tu i teraz czerpali wzorce z tamtego pokolenia wychowanego i ukształtowanego w czasach zaborów, które żyło, myślało i czuło w sobie miłość do ojczyzny wówczas nie istniejącej w strukturach państwa, ale trwającej w mowie, kulturze, a nade wszystko w wierze. To daje siłę na trudny czas, a nie wiadomo co nas czeka. Dziękujmy Bogu, że żyjemy w czasie pokoju, gdzie mamy warunki do rozwoju, nauki i radowania się życiem. Słowa podziękowania starosta przekazał także pani dyrektor szkoły w Bratkówce oraz pozostałym dyrektorom z gminy Wojaszówka, gdzie każdego roku organizowane są patriotyczne uroczystości z okazji powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Na zakończenie swoimi wspomnieniami z czasów wybuchu wojny i tworzenia struktur państwa podziemnego podzielił się Stanisław Pomprowicz, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu w Krośnie.

 

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner