Ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski dokonał poświęcenia odnowionej i przeniesionej w nowe miejsce kapliczki z krzyżem we Wróbliku Królewskim.
Uroczystość odbyła się 27 września br. z udziałem władz samorządowych powiatu krośnieńskiego, radnych powiatu, przedstawicieli gminy Rymanów, księży oraz kilkudziesięciu mieszkańców Wróblika Królewskiego, Wróblika Szlacheckiego i młodzieży szkolnej.
- Powiat Krośnieński kierując się wartościami osadzonymi i wypływającymi z wiary katolickiej i tradycji polskiej pragnie godnie i doniośle uczcić i uświęcić to nowe miejsce w lokalizacji krzyża – powiedział starosta Jan Juszczak rozpoczynając uroczystość i witając przybyłych gości. Przekazał słowa podziękowania pod dresem abp Adama Szala za przyjęcie zaproszenia na tę ważną dla wspólnoty ludzi wierzących uroczystość oraz dla tych wszystkich, którzy wspierali powiat w tych działaniach. Szczególne podziękowania skierował do państwa Krystyny i Stanisława Proroków za życzliwość i przekazanie działki na potrzeby kapliczki.
Ks. abp Adam Szal zwracając się do zebranych mówił o krzyżu, jego znaczeniu w naszym życiu - Chciałbym życzyć mieszkańcom tej parafii i tym wszystkim, którzy będą przechodzić tą wyremontowaną drogą, żeby patrząc na ten krzyż pomyśleli o Chrystusie, o tej drodze na którą nas zaprasza. Aby ten znak krzyża był wpisany w nasze życie i żebyśmy mieli świadomość, że on nie kończy, ale prowadzi do zwycięstwa. Chciałbym prosić, aby owocem tego spotkania było, żeby znak krzyża który czynimy na sobie, był czyniony z namaszczeniem, powoli z uwagą. Z taką świadomością, że wyznaję wiarę w Chrystusa, który na tym krzyżu umarł za mnie.
Po odmówieniu wspólnej modlitwy ks. abp A. Szal dokonał aktu poświęcenia.
Kapliczka została odrestaurowana i przesunięta w nowe bezpieczniejsze i bardziej dostępne miejsce w ramach prowadzonej poprzez powiat inwestycji związanej z przebudową dróg Krosno – Targowiska – Wróblik Szlachecki oraz Wróblik Królewski – Ladzin. Teren wokół kapliczki został ogrodzony, wyłożony kostką i obsadzony zielenią. W nocy obiekt jest podświetlony. Zamontowano również ławeczki.
Inwestycja związana z przebudową dróg jest kontynuowana, prace zgodnie z planem potrwają do końca października br.

• Nasz Powiat 5 2017