Końcem lipca br. rozpoczęły się wyczekiwane od kilku lat prace związane z budową mostu na rzece Jasiołce w ciągu drogi powiatowej nr 1998R Trzciana – Zawadka Rymanowska. Most ten jest niezwykle ważny dla mieszkańców Trzciany, Zawadki Rymanowskiej oraz żwirowni i Lasów Państwowych.

Stary był w katastrofalnym stanie zagrażał bezpieczeństwu jego użytkowników z uwagi na poważne uszkodzenie korozyjne podpór i zużycie pomostu drewnianego. Z tego powodu ruch w tym miejscu był znacznie ograniczony.
Zakres prac obejmuje m.in. demontaż konstrukcji mostu istniejącego i dojazdów, wykonanie nowej konstrukcji w tym fundamentów podpór, korpusów przyczółków, montaż konstrukcji stalowej ustroju nośnego oraz zespolonej płyty pomostu. Zostanie wykonana również nowa nawierzchnia mostu, zamontowane stalowe barieroporęcze, kanalizacja deszczowa. W ramach inwestycji wykonane zostaną dojazdy do mostu w tym umocnienia skarp, rowów przydrożnych, nawierzchnia drogi na dojazdach, montaż barier ochronnych oraz remont koryta rzeki.
Zmianie ulegną parametry techniczne nowego obiektu: długość 60,72m; szerokość użytkowa 8,25m; szerokość jezdni 6m; opaska bezpieczeństwa 0,75m; nośność docelowa klasy „B” 40 ton.
Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 4 mln 944 zł. Zadanie dofinansowane jest z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa w wysokości 2 086 300 zł oraz Nadleśnictwa Dukla w kwocie 300 tys. zł i gminy Dukla 150 tys. zł.
Wykonawcą prac jest firma Remost z Dębicy.
Zakończenie inwestycji planowane jest na 15 grudnia 2017 r.

• Nasz Powiat 5 2017