Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaPonad trzy godziny trwała nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego podczas, której przyjęto stanowisko w sprawie kontynuacji inwestycji związanej z przebudową dróg powiatowych Krosno – Targowiska – Wróblik Szlachecki oraz Wróblik Królewski – Ladzin, co oznacza, że kapliczka z krzyżem usytuowana we Wróbliku Królewskim zostanie przesunięta. Za głosowało 14 radnych, 3 było przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

 

krzyz Wroblik

 

W obradach uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Wróblika Królewskiego i Wróblika Szlacheckiego, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy przesunięcia krzyża. Temat związany z przesunięciem kapliczki był przedmiotem obrad kilku sesji. Należy przypomnieć, że realizowana przez powiat inwestycja drogowa otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019 w wysokości 50% całkowitej wartości projektu, który wynosi ponad 4 mln 726 tys. zł.  Wniosek powiatu otrzymał wysoką ocenę m.in za poprawę bezpieczeństwa. Kapliczka znajduje się na środku skrzyżowania i zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym, dlatego podjęto decyzję o przesunięciu jej o około 10 metrów. Właściciele prywatnej posesji wyrazili zgodę na nieodpłatne przekazanie  części działki dla powiatu, gminy lub parafii. Na przesunięcie nie zgadza się ksiądz proboszcz oraz część mieszkańców, argumentując swoje stanowisko względami historycznymi, religijnymi i turystycznymi.

 

starosta na sesji


Jak podkreślił starosta Jan Juszczak -  pozostawienie krzyża w dotychczasowym miejscu będzie skutkowało pomniejszeniem dotacji. Jaka będzie skala nie wiadomo, może być od kilkuset do nawet kilku milionów. Jeden jest pewnik nie ma zgody na odstępstwo od projektu, taką informację uzyskałem po rozmowie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Nowy projekt musiałby przejść taką samą procedurę oceny jak ten pierwotny, a to może być trudne do zrealizowania.
Mimo obaw niektórych mieszkańców i radnych nie ma mowy o likwidacji krzyża. Dariusz Niemczyk, projektant przebudowy drogi wyjaśnił, że słowo „likwidacja”, zostało użyte w dokumentacji w odniesieniu do tego konkretnego miejsca. Zaznaczył także , że dokumentację należy czytać całościowo, a nie wybiórczo. Przybliżył też aspekty związane z technicznym rozwiązaniem przebudowy skrzyżowania. Zauważył również, że przesuwanie tego rodzaju obiektów nie jest niczym nowym, ani też do tej pory nierealizowanym.

 

Krzyz wizualizacja


Po długiej i burzliwej dyskusji starosta argumentował, że przeniesienie krzyża w inne miejsce pozwoli mieszkańcom bezpiecznie organizować procesje, prowadzić modlitwę indywidualną czy wspólnotową, również kierowcy będą mogli bez obaw poruszać się po skrzyżowaniu. Obecna lokalizacja kapliczki uniemożliwia jakikolwiek kult religijny. W nowym miejscu powstaną ławeczki, gdzie będzie można usiąść i spokojnie się pomodlić. Powiat na przeniesienie krzyża ma zgodę kurii biskupiej i konserwatora zabytków. – Naszym zamiarem nie była walka z krzyżem – bo takie stwierdzenie jest dla nas obrazą, nie jest to też likwidacja krzyża. Nie chcieliśmy tworzyć podziału, ani atmosfery konfliktu wśród mieszkańców. Chcieliśmy w pokoju i spokoju rozwiązać tą sytuację – mówił starosta.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner