Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaDnia 10 lipca o godzinie 10:30 na łonie przyrody, w Przybówieckim lesie została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar epidemii cholery pochowanych w granicach wsi Przybówka na styku granic Lubli, Widacza i Niepli. 14 lat temu miejsce to zlokalizował wieloletni sołtys tej miejscowości Tadeusz Stefanik.

Wspólnie z Radą Sołecką w ramach środków własnych urządził w lesie ten cmentarz (ogrodzenie, droga dojazdowa i tablica pamiątkowa z napisem „Chwała pamięci ofiarom epidemii cholery, z lat 1855 – 1883 – potomkowie z Przybówki”).
Pierwszą Eucharystię  z poświęceniem tego cmentarza odprawił 11 lipca 2004r. ks. Krzysztof Mielec – pierwszy proboszcz parafii pod wezwaniem św. Kazimierza w Przybówce.
W tym roku trzeci raz mieszkańcy wsi zgromadzili się na modlitwie. Mszę Świętą odprawił drugi proboszcz Przybówki ks. Grzegorz Wojnar. Na zaproszenie księdza proboszcza w Mszy Św. uczestniczył starosta krośnieński Jan Juszczak i honorowy obywatel Przybówki oraz Gminy Wojaszówka Stanisław Pomprowicz z Krosna.
Piękną homilię wygłosił ks. Grzegorz Wojnar nawiązując w swojej wypowiedzi do pamięci za zmarłych, pochowanych w tym lesie. Było ich około 180 osób. Cmentarze choleryczne zlokalizowane były z dala od wsi w mrocznych miejscach zarośniętych drzewami i krzakami. Cholera w XIX w. dziesiątkowała wsie i miasta ówczesnej Europy. Pierwszy atak epidemii cholery na terenie ówczesnej Galicji miał miejsce w lecie 1831 r. i zebrał straszliwe żniwo. W Przybówce wg źródeł historycznych epidemia cholery nastąpiła w latach 1843, 1849, 1855, 1883.
Ks. Grzegorz zakończył homilię słowami: „Dziś modlimy się do tych, którzy żyli przed nami, ale już odeszli do wieczności i swój egzamin życiowy zdali przed Bogiem pozytywnie. Dziś oni patrzą na nas z nieba i cieszą się, gdy postępujemy dobrze, gdy idziemy ich śladami. Bo tak jak oni dążyli do świętości, tak i naszym zadaniem jest być świętymi”.
Po Mszy świętej odbyły się modlitwy za zmarłych na cholerę, pochowanych w tym lesie.
Na zakończenie wierni odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”. W Eucharystii uczestniczyło ok 100 osób.

 

Krystyna Chmura

 

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner