W Rymanowie Zdroju, 2 lipca, odbyły się już po raz siedemnasty Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych.
Celem przeglądu, który zagościł w kalendarzu imprez powiatu krośnieńskiego i gminy Rymanów jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań muzycznych, doskonalenie poziomu artystycznego orkiestr, wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów pomiędzy zespołami.

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło cztery orkiestry. Jako pierwsza zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego. Orkiestra powstała w 1921 r. pod nazwą „Jedność”. Obecnie działa i występuje nieprzerwanie od 1996 r. Liczy 40 muzyków w znacznej przewadze wychowanków szkółki działającej przy orkiestrze. Kapelmistrzem jest Maciej Filar.
Następnie wystąpiła Rymanowska Orkiestra Dęta. Historia orkiestry sięga 1924 r. W obecnym składzie pracuje od września 2014 r., kiedy to skład zespołu zasilili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie. Od dwóch lat orkiestrą dyryguje Mieszko Szybka.
Kolejna orkiestra, która wystąpiła na rymanowskiej scenie to Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe. Orkiestra powstała w 1895 r. z inicjatywy ks. Bronisława Markiewicza. W tym roku obchodzi jubileusz 120 lecia. Obecnie kontynuuje działalność pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i OSP w Miejscu Piastowym. Występuje w ponad 30 osobowym składzie pod batutą kapelmistrza Miłosza Markiewicza.
Przegląd zakończył występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Odrzykonia. Orkiestra powstała jako Towarzystwo Muzyczne „Harmonia” 113 lat temu. Obecnie liczy 40 muzyków. Od 23 lat orkiestrą dyryguje Edward Cymerman.
Prezentacje orkiestr przeplatane były występami młodych solistów: Mai Puchalik, Sebastiana Litarowicza i Iwony Frankowicz.
Spotkania Orkiestr podsumowali gospodarze urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik i zastępca burmistrza gminy Rymanów Jan Materniak, którzy podziękowali orkiestrom za udział i zaangażowanie. Zapraszając wszystkich zarówno gości jak i uczestników przeglądu do spotkania w przyszłym roku.
Przegląd nie jest konkursem i nie jest oceniany przez jury. Występy orkiestr oceniała publiczność, która gromkimi brawami nagradzała wszystkie prezentacje.
Organizatorem spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Rymanów i Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie.
Sponsorami imprezy byli: firma Galaxi z Krosna i restauracja – kawiarnia PICCOLO z Rymanowa – Zdroju.

• Nasz Powiat 4 2017 1